e-Faturaya Kimler Geçmeli? Nasıl Geçiş Yapılmalı?

Son zamanlarda e-fatura kullanan ya da e-fatura gönderen firmalarla sıklıkla karşılaşmış olabilirsiniz. Bunun nedeni kullanıcı sayısının her geçen gün artmasıyla birlikte e-faturanın hayatımıza daha çok girmiş olması. Peki hangi firmalar, nasıl e-faturaya geçiş yapıyor? Sizin de geçiş yapmanız gerekiyor mu? Eğer öyleyse nasıl geçiş yapabilirsiniz? Yazımızda bu sorularınızı yanıtlamaya çalıştık.

3 dk
e-Faturaya Nasıl Geçilmeli

e-Faturaya Kimler Geçmeli?

İster şahıs ister sermaye şirketi olun e-faturaya geçiş yapabilirsiniz. Üstelik bilinenin aksine e-faturaya gönüllü geçiş için herhangi bir ciro ve fatura kotası bulunmuyor. Bu nedenle de dileyen şirket e-fatura kullanıcısı olabilir. (Cirosu 10 milyon üzeri olan şirketlerin e-fatura kullanması zorunludur.)

İstisna: Serbest meslek erbabları e-fatura mükellefi olamaz, sadece karşı taraftan e-fatura alabilirler, e-fatura ve e-arşiv fatura gönderimi yapamazlar.

e-Faturaya Hemen Başvurmak İster misiniz?

Kısa bir süreliğine ücretsiz sunduğumuz Anahtar Teslim e-Fatura hizmetiyle hata yapma korkusu yaşamadan e-fatura kullanıcısı olun.
Paraşüt'ü Ücretsiz Denemek İstiyorum

Hangi Sisteme Geçiş Yapmalıyım?

e-Fatura, e-arşiv, e-defter isimlerini sıklıkla duyduğumuz sistemler. "Peki, bu sistemlerden hangisine geçiş yapmalıyım?" diyor olabilirsiniz. Eğer zorunlu olarak e-faturaya geçiş yapıyorsanız e-defter sistemine de geçiş yapmanız şart. Fakat gönüllü geçiş yapıyorsanız böyle bir zorunluluk bulunmuyor. e-Arşiv ve e-fatura ise "elektronik fatura sistemi" kapsamında iki fatura türüdür. Sisteme geçiş yaptıktan sonra sizin gibi elektronik fatura kullanıcısı olan firmalara gönderdiğiniz fatura türü "e-fatura", elektronik fatura sistemine kayıtlı olmayan firma ve son tüketicilere gönderilen fatura türü ‘"e-arşiv" adını alır. Firma önce e-faturaya kaydını yapıp daha sonra e-arşive geçiş yapabilir.

e-Fatura Mükellefi

e-Faturaya Nasıl Geçiş Yapabilirim?

e-Faturaya geçiş yapmanın belli kanalları vardır. Bunlar; Gib Portal, Gib ile Entegrasyon ve Özel Entegratör üzerinden geçiştir.

e-Faturaya başvuracak firmaların Kamu Sm’ye başvurarak mali mühür temin etmesi gerekir. Şayet şahıs firması iseniz e-imza ile de başvuru yapabilmeniz mümkün. Fakat tüzel firmaların başvurularını mali mühürle yapmaları gerekiyor.

Mali mühür ya da e-imza elinize ulaştıktan sonra Gib başvurunuzu tamamlayarak (bu adımlar Gib Portal özelinde ve entegratörlere göre değişiklik gösterebiliyor) e-faturaya geçişinizi tamamlamış oluyorsunuz.

e-Faturaya Ne Zaman Geçmeliyim?

Yukarıda belirttiğimiz ciroyu geçen firmalar takip eden sene içerisinde yıl başı itibariyle e-faturaya geçiş yapmalıdır. Gönüllü geçiş yapanlar ise sene içinde herhangi bir zamanda geçiş yapabilirler.

e-Fatura Başvurusu Ne Kadar Sürüyor?

Mali mühür/e-imza bekleme süresiyle birlikte en fazla 1-2 hafta içerisinde e-faturaya geçiş yapmış oluyorsunuz.

e-Faturaya en kolay yoldan geçiş yapmak için Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizden yararlanabilirsiniz.

Henüz Paraşüt kullanıcı değilseniz, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Ücretsiz Deneyin

e-Faturayla İlgili Diğer Yazılarımız:

e-Fatura hakkında 20 soru 20 cevap

Küçük İşletmeler Neden e-Fatura’ya Geçmeli?

e-Fatura Hakkında Merak Edilen 15 Konu

Elveda Matbu Fatura Hoş Geldin Elektronik Fatura!

e-Fatura'ya Geçmek Muhasebecinizle Çalışmanızı Nasıl Etkileyecek?

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!