İmza sirküleri nedir, nasıl alınır?

Kişi ve kurumlara ait verilerin çok hızlı şekilde yayıldığı günümüzde, belge sahteciliği ve sahte imza kullanımı karşılaşılabilecek ciddi sorunların başında geliyor. Özellikle iş yaşamında bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için alınabilecek önlemlerden biri, yetkili kişilere ait imza örneklerinin noter onayı alınarak belgelendirilmesi yani imza sirküleri alınması.

3 dk

Bu yazımızda; “imza sirküleri nedir, nereden ve nasıl alınır, imza beyannamesiyle arasındaki farklar nelerdir” sorularına cevap aradık.

İmza Sirküsü Nedir?

İmza Sirküleri Nedir?

İmza sirküleri tüzel kişiler tarafından notere yapılan talep üzerine; kurumla ilişkilendirilen belgelerde sahtecilik yapılması, sahte imza kullanılması vb. sorunların önüne geçmek amacıyla oluşturulur. Şirket adına görev yapan yetkilinin sorumluluk alanını ve yetki sınırlarını noter tarafından tasdiklenmiş ve resmiyet kazanmış bir belge ile onaylamaktadır. Bu belge üzerinde tüzel kişiye ait; unvan, adres, ticaret sicil no. bilgileri ile birlikte kurum adına yetkili olan kişinin; kurumu temsil şekli, kurum içindeki unvanı, yetki alanları, nüfus bilgileri ve imza örnekleri yer almaktadır.

İmza Sirküleri Ne İşe Yarar?

  • İmza sirküleri içerisinde yer alan imzalar yasal değere sahiptir. Böylece imza yetkisi olan kişiler güvence altına alınmış olur.
  • Sahte imza kullanımının ve bundan kaynaklı dolandırıcılık vakalarının önüne geçilmesini sağlar.
  • Herhangi birinin bir şirket adına sahte imza atmasını engeller.
  • Bir şirket adına izinsiz ticari faaliyetlerde bulunulmasını önler ve şirkette yetki sahibi olan kişilerin belli olmasını sağlar.
  • Söz konusu şirket herhangi bir problem ile karşılaştığında bu problem ile ilgilenecek kişiler imza sirküleri sayesinde bellidir.

İmza Sirküleri Nereden Alınır?

İmza sirküleri belirli bir ücret karşılığında noterden alınabilmektedir. Oldukça kısa sürede hazırlanabilen imza sirküleri için aşağıdaki belgeler istenir:

  • İmza sirkülerinde adı geçecek yetkili kişinin nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdan fotokopisi,
  • Sirküde adı geçecek kurumun vergi levhası,
  • Kurumun kayıtlı olduğu yerin ticaret sicil gazetesi.

İmza Beyannamesinin İmza Sirkülerinden Farkı Ne?

Temel olarak kişinin imza örneklerinin yer aldığı ve noter tarafından onaylı olarak hazırlanan imza sirküleri ve imza beyannamesi sıkça karıştırılmakta; günlük dilde birbirinin yerine geçecek şekilde kullanılmaktadır. İmza beyannamesi, kişinin notere kimliği ile birlikte başvuru yapması üzerine belirli ücret karşılığında noter tarafından hazırlanan; üzerinde kişinin nüfus bilgilerinin ve imza örneklerinin yer aldığı belgedir. İmza beyannamesinin oluşturulması, imza sirkülerinden farklı olarak gerçek kişiler tarafından talep edilmekte olup belge sirküler nitelik taşımamaktadır fakat hem ticari hem de kişisel faaliyetlerde kişinin kimliğini kanıtlar niteliktedir.

İmza sirküleri gibi iş kurma alanında işinize yarayabilecek diğer yazılarımız için Paraşüt Blog'a abone olabilir, ön muhasebe için bir asistana ihtiyacınız varsa ve henüz Paraşüt kullanıcısı değilseniz, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Paraşüt'ü Ücretsiz Deneyin

İlginizi Çekebilecek Yazılarımız:

e-Fatura kullanmalı mıyım?

Ön Muhasebe Nedir? Neden Önemlidir?

Fatura mı, serbest meslek makbuzu mu?

Kasa Hesabı Nedir, Nasıl Tutulur?

Büşra Çildaş

Büşra Çildaş

Büşra Çildaş, Paraşüt'ün İçerik Uzmanı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!