Kadın Girişimcilere Destek Veren Kuruluşlar

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutlarken kadın girişimcilerin faydalanabileceği destek programları hakkında da sizlere bilgi vermek istedik.

3 dk
Kadın girişimciler

İş fikrinizle kadın girişimcilerin arasına katılmak istiyor fakat sermaye için verilen teşvikleri öğrenmek, girişimcilikle ilgili daha fazla bilgi almak istiyorsanız bu yazımızı sizler için hazırladık.

Ülkemizde ve dünyada girişim ekosistemine katılan firmaların sayısı gün geçtikçe artıyor. Son 5 yıl içerisinde teknoloji, finans ve moda gibi farklı iş kollarından hayatımıza giren birçok yeni girişim oldu. Bu girişimlere baktığımızda içlerinde kurucularının kadın olduğu başarılı işlerle karşılaşıyoruz. 2017 verilerine göre dünyada girişim ekosistemindeki kadınların oranı %17 civarında. Türkiye’de yine 2017 verilerine göre bu oran yaklaşık %15. Önümüzdeki dönemde kadınların girişim hayatında daha da çok yer alacağı görünüyor. Peki bu süreçte kadın girişimcilere destek olup başarıya ulaşmalarını sağlayacak kuruluşlar hangileri?

KOSGEB

KOBİ'ler için en bilinen teşvik kaynağı olarak KOSGEB, devlet tarafından iş kurmak isteyen kişilerin ekonomiye kazandırılması adına aracı bir kurum olarak hizmet veriyor. Girişimciler de KOSGEB aracılığıyla devletten destek alabiliyor. Bunun için öncelikle KOSGEB’in web sitesi üzerinden sisteme kaydınızı yapmanız ve KOBİ olduğunuzu beyan etmeniz gerekiyor. Gereken şartları sağlanmanız durumunda 20-30 soruluk bir sınava tabi tutulursunuz. Bu sınavda başarı gösterirseniz Girişimci Eğitimi’ne kabul hakkı elde edersiniz. Bu eğitimlerde iş planı oluşturmak, iş kurarken nelere dikkat edilmesi, iş pazarının araştırılması gibi konularda eğitim verilir. Eğitim sonunda sertifika alır ve gerekli koşulları sağlarsanız destek başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurular büyük oranda kabul edilir. Böylece 50 bin TL’ye kadar teşvik alabilirsiniz. Ayrıca Kosgeb’ten geri ödemeli olarak 100 bin TL’ye kadar teşvik alabilmek de mümkün.

Bankalar

Ülkemizde çeşitli bankalar tarafından kadın girişimcilere destek kredileri veriliyor. Kadın girişimciler, bankaların sunduğu destek kredilerinden 84 aya varan vade imkanlarıyla ve teminat şartı olmadan faydalanabiliyorlar.

Vade süresi, kredi miktarları ve genel yükümlülükler bankadan bankaya değişmektedir. Sunulan desteklerle ilgili detaylı bilgiyi bankaların web siteleri üzerinden edinebilirsiniz.

TOBB

Bunlarla birlikte TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) bulunduğu il ve ilçelerde kadın girimşimcilere yönelik eğitimler veriyor ve staj imkanları sağlıyor. Bulunduğunuz il ya da ilçenin Ticaret Odası ile iletişime geçerek eğitimlerle ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ülkemizde Kagider, WeConnect International gibi yerli ve uluslararası kurumlar kadın girişimcileri ve iş sahiplerini destekleyen faaliyetler gösteriyor. Bu kurumlarda girişim yolculuğuna yeni başlayan ya da işletmesini hayata geçirmiş başka kadın girişimcilerle bir araya gelip deneyimlerini öğrenebilir ve sosyal ağ yakalama fırsatınız olabilir.

Bu bilgiler doğrutusunda siz de kendinize en uygun teşvik kanalını araştırarak nasıl ilerlemek istediğinize karar verebilirsiniz. Örneğini verdiğimiz ya da benzer sivil toplum kuruluşları üzerinden başka kadın girişimcilerle tanışarak yolculuğunuzla ilgili yeni bilgiler edinebilir, onların deneyimlerden yararlanabilirsiniz.

Yeni eklenen içeriklerimizi kaçırmamak için Paraşüt Blog'a abone olabilirsiniz:

Bloga Abone Olun

İlginizi Çekebilecek Yazılarımız

Fırat Demirel ile Türkiye'de Girişimcilik Üzerine Konuştuk

Girişimci Günlüğü: Hangi Şirket Türü Benim için Daha Uygun?

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler Paraşüt'te İş Birlikleri ve Marka İletişim Uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!