blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
Kadın girişimcilere devlet destek ve teşvikleri
Blog-hero
GİRİŞİMCİLİK

Kadın girişimcilere devlet destek ve teşvikleri

Bu yazımızda kadın girişimcilerin kendilerine, özel olarak sunulan desteklerden nasıl ve hangi koşullar altında yararlanabileceği anlatıyoruz.

Av. Fatih Burak Uzun, Avukat

Ortalama okuma süresi 6 dk

Kadın girişimcilerin artırılması, iş yaşamına teşvik edilmesi ve finansal ihtiyaçlarının karşılanması noktasında destek ve teşvik programlarının önemi büyük. Kadın girişimciler girişimciler için devlet desteği konulu önceki yazımızda detaylı olarak incelediğimiz programlara ek olarak bu yazımızda da bahsettiğimiz avantajlardan yararlanabilirler.

Kadın girişimcilere sağlanan teşvik ve destekler nelerdir?

Ülkemizde ve dünyada girişim ekosistemine katılan firmaların sayısı gün geçtikçe artıyor. Son beş yıl içerisinde teknoloji, finans ve moda gibi farklı iş kollarından hayatımıza giren birçok yeni girişim oldu. Peki bu süreçte kadın girişimcilere devlet desteği sunan ve kadınlar için hibe desteği sağlayıp başarıya ulaşmalarına yardımcı olan kuruluşlar hangileri?

Kadın istihdamının ayrı bir alanı da kadın girişimciliği. İlk defa iş kuracak ya da işini kurmuş kadın girişimcilerin finansmana erişimlerinin kolaylaştırılması ve teşvik edilmesine yardımcı olan pek çok kurum ve kuruluş bulunuyor.

Kadın girişimcilere destek veren kurum ve kuruluşları şöyle sıralayabiliriz:

KOSGEB

KOSGEB kadın girişimcilere destek veren kurumlarlar arasında yer alıyor. KOSGEB üzerinden verilen hibe destekleri kadınlara ayrıcalıklı olarak verilmektedir. Kadın girişimcilere, KOSGEB kapsamında; Halkbank tarafından yeni iş kuran ve işletme yaşı 6 ayı geçmeyen kadın girişimciler için 200.000 TL, işini kuranlara ise 300.000 TL kredi verilir.

Halkbank kadın girişimcilere 6 ay ana para ödemesiz kredi vermekle de kalmamakta bununla birlikte KOSGEB ile imzaladığı protokol 30 yaş altı genç kadın girişimci olmanız durumunda 125.000 TL de faizsiz kredi sağlanır.

Ustalık belgesine sahip iş kolu üzerine faaliyet gösteren iş yerlerinde en az 3 yıl çalıştığınızı göstermeniz halinde ise bu faizsiz kredi miktarı 300.000 TL’ye kadar da çıkabilmektedir .

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)

Kadın girişimcileri destekleyen kurumlar arasında TKDK yer alıyor. Kurum tarafından hibe verilen her 10 proje sahibinden 1’ini kadın yatırımcılar oluşturuyor. TKDK IPARD kapsamında desteklenen alanlar; süt üreten tarımsal işletmeler, kırmızı et üreten tarımsal işletmeler, kanatlı et üreten tarımsal işletmeler, yumurta üreten tarımsal işletmeler, süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması gibi alanlardır.

Bu alanlarla ilgili girişim ve yatırımlarda TKDK kadın girişimcilere, yüzde 60 ile yüzde 80 arasında hibe desteği vermektedir. Ayrıca IPARD projeleri ile yapılan yatırımlarda, KDV ve gelir vergisi muafiyetleri de mevcuttur. Hibe desteğinden faydalanmak için tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme Kurumu'nun web sitesinden başvuru işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Şişli Belediyesi KADİGER

Şişli Belediyesi ve KAGİDER kadın girişimcilerin desteklenmesi; kamu ve özel sektörün mal ve hizmet satın alımları için şişli bölgesindeki kadın girişimcilerin erişilebilir olmasını sağlamak amacıyla “Ticaretin Kadınları” çevrimiçi platformunun güçlendirilmesini hedefleyen bir iş birliği başlatmıştır.

Bu platform iş dünyasında kadın iletişim ağı olarak da adlandırılmaktadır. “Ticaretin Kadınları” sayesinde kadınların yeni pazarlara erişebilmesi sağlanmaktadır.

AKAGİM

Ataşehir Belediyesi kadın girişimcileri eğitimler ve mentor aracılığıyla temel yeteneklerle donanımlı hale getirip, girişimlerin gelişebilmesine ve büyümesine destek oluyor. Ataşehir Belediyesi tarafından işletmesini yeni kurmuş veya kuracak olan kadın girişimciler için 50 kişi kapasiteye kadar çıkabilen ortak ücretsiz ofis alanı tahsis edilmiştir.

Ortak ofis alanından Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi mezunları ve İşletme ömrü 1-3 yıl arasında olan girişimciler faydalanabilmektedir. Ataşehir Belediyesi bununla da kalmayıp ortak atölye alanını kadın girişimciler için hizmete sunmaktadır.

Ticarileşebilir el emeği ürünlerin üretimini yapan girişimciler, seramik fırınının da bulunduğu atölyeden bir yıl süre ile ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Aynı zamanda kadın girişimcilere belediye tarafından mentor desteği ve proje danışmanlık desteği sağlanmaktadır.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ülkemizdeki kadın girişimcilerin geliştirilmesi amacıyla kadınlara kariyer geliştirme fırsatları sunuyor.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, kadın girişimcilere, ihtiyaçları olacak temel bilgileri vermek ve yol göstermek amacıyla seminer, panel ve bunun gibi eğitim etkinliklerinde bulunmakta, ülkemizdeki kadın girişimcilik bilincini artırmakta, kadın girişimcilerin deneyimli girişimciler yanında staj yapmalarını sağlamakta, koçluk sistemi geliştirerek yeni iş kuran girişimcilere deneyimli girişimciler tarafından belli sürelerde destek sağlamaktadır.

Kredi Garanti Fonu (KGF)

Kredi Garanti Fonu, TOBB, TESK, KOSGEB, kamu bankaları ve özel sermayeli bankalar ile iş birliği içerisinde olduğundan kadınların girişimcilik örneği sergilemesi için ihtiyaç duydukları kredi desteğini bankalardan almasını sağlıyor.

Kredi Garanti Fonu tarafından sağlanan kredilerin geri ödemesinin ilk 2 yıl yapılmamaktadır. Aynı zamanda kadın girişimcilere kullanılan kredilerin 5 yıl vade ile geri ödemesinin yapılması imkânı da tanınabilmektedir.

Üstelik bu kredi desteği 70 bin TL’ye kadar da ulaşabilmektedir. Faydalanılabilecek olan kredi tutarı, risk grubuna göre belirlenmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Kadın girişimci destekleri kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadın girişimcilere 15 bin TL tutarında faizsiz kredi desteği sunmaktadır. Üstelik kredinin geri ödemesi için 8 yıl gibi uzun bir süre sunulmakta ve ilk 2 yıl geri ödeme yapılmamaktadır.

Kadınlar kredi desteğinden faydalanmak için kendi projeleri ile birlikte bakanlığa başvuruda bulunarak kredi desteğinden yararlanabilmektedir.

Bankalar

Ülkemizde çeşitli bankalar tarafından kadın girişimcilere destek kredileri veriliyor. Kadın girişimciler, bankaların sunduğu destek kredilerinden 84 aya varan vade imkanlarıyla ve teminat şartı olmadan faydalanabiliyorlar. Vade süresi, kredi miktarları ve genel yükümlülükler bankadan bankaya değişmektedir. Sunulan desteklerle ilgili detaylı bilgiyi bankaların web siteleri üzerinden edinebilirsiniz.

Bu bilgiler doğrutusunda siz de kadın girişimcileri destekleyen kurumlar arasında kendinize en uygun teşvik kanalını araştırarak nasıl ilerlemek istediğinize karar verebilirsiniz. Örneğini verdiğimiz ya da benzer sivil toplum kuruluşları üzerinden başka kadın girişimcilerle tanışarak yolculuğunuzla ilgili yeni bilgiler edinebilir, onların deneyimlerden yararlanabilirsiniz.

Girişiminiz filizlenirken ihtiyaç duyduğunuz ön muhasebe yönetimi için online ön muhasebe programı Paraşüt'ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz. Kredi kartı gerekmeden hemen şimdi hesap oluşturabilir, uygulamamızı deneyebilirsiniz.

Ücretsiz Deneyin

Girişimcilik ve şirket kurmak üzerine hazırladığımız içeriklerden haberdar olmak için aşağıdaki butona tıklayabilir, blog bültenimize ücretsiz abone olabilirsiniz.

Yazılarımız e-Postanıza Gelsin

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?