23.11.2023

Kadın girişimcilere devlet destek ve teşvikleri

av fatihburakuzun

Fatih Burak Uzun

Avukat

Bu yazımızda kadın girişimcilerin kendilerine, özel olarak sunulan desteklerden nasıl ve hangi koşullar altında yararlanabileceği anlatıyoruz.

Kadın girişimcilerin artırılması, iş yaşamına teşvik edilmesi ve finansal ihtiyaçlarının karşılanması noktasında destek ve teşvik programlarının önemi büyük. Kadın girişimciler girişimciler için devlet desteği konulu önceki yazımızda detaylı olarak incelediğimiz programlara ek olarak bu yazımızda da bahsettiğimiz avantajlardan yararlanabilirler.

 

Kadın girişimcilere sağlanan teşvik ve destekler nelerdir?

Ülkemizde ve dünyada girişim ekosistemine katılan firmaların sayısı gün geçtikçe artıyor. Son beş yıl içerisinde teknoloji, finans ve moda gibi farklı iş kollarından hayatımıza giren birçok yeni girişim oldu. Peki bu süreçte kadın girişimcilere devlet desteği sunan ve kadınlar için hibe desteği sağlayıp başarıya ulaşmalarına yardımcı olan kuruluşlar hangileri?

 

Kadın istihdamının ayrı bir alanı da kadın girişimciliği. İlk defa iş kuracak ya da işini kurmuş kadın girişimcilerin finansmana erişimlerinin kolaylaştırılması ve teşvik edilmesine yardımcı olan pek çok kurum ve kuruluş bulunuyor.

Kadın girişimcilere destek veren kurum ve kuruluşları şöyle sıralayabiliriz:

 

KOSGEB kadın girişimci destekleri

KOSGEB kadın girişimcilere destek veren kurumlarlar arasında yer alıyor. KOSGEB üzerinden verilen hibe destekleri kadınlara ayrıcalıklı olarak verilmektedir. Kadın girişimcilere, KOSGEB kapsamında; Halkbank tarafından yeni iş kuran ve işletme yaşı 6 ayı geçmeyen kadın girişimciler için 200.000 TL, işini kuranlara ise 300.000 TL kredi verilir.

 

Halkbank kadın girişimcilere 6 ay ana para ödemesiz kredi vermekle de kalmamakta bununla birlikte KOSGEB ile imzaladığı protokol 30 yaş altı genç kadın girişimci olmanız durumunda 125.000 TL de faizsiz kredi sağlanır.

Ustalık belgesine sahip iş kolu üzerine faaliyet gösteren iş yerlerinde en az 3 yıl çalıştığınızı göstermeniz halinde ise bu faizsiz kredi miktarı 300.000 TL’ye kadar da çıkabilmektedir .

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK)

Kadın girişimcileri destekleyen kurumlar arasında TKDK yer alıyor. Kurum tarafından hibe verilen her 10 proje sahibinden 1’ini kadın yatırımcılar oluşturuyor. TKDK IPARD kapsamında desteklenen alanlar; süt üreten tarımsal işletmeler, kırmızı et üreten tarımsal işletmeler, kanatlı et üreten tarımsal işletmeler, yumurta üreten tarımsal işletmeler, süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması gibi alanlardır.

 

Bu alanlarla ilgili girişim ve yatırımlarda TKDK kadın girişimcilere, yüzde 60 ile yüzde 80 arasında hibe desteği vermektedir. Ayrıca IPARD projeleri ile yapılan yatırımlarda, KDV ve gelir vergisi muafiyetleri de mevcuttur. Hibe desteğinden faydalanmak için tarım ve kırsal kalkınmayı destekleme Kurumu'nun web sitesinden başvuru işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Şişli Belediyesi KADİGER

Şişli Belediyesi ve KAGİDER kadın girişimcilerin desteklenmesi; kamu ve özel sektörün mal ve hizmet satın alımları için şişli bölgesindeki kadın girişimcilerin erişilebilir olmasını sağlamak amacıyla “Ticaretin Kadınları” çevrimiçi platformunun güçlendirilmesini hedefleyen bir iş birliği başlatmıştır.

Bu platform iş dünyasında kadın iletişim ağı olarak da adlandırılmaktadır. “Ticaretin Kadınları” sayesinde kadınların yeni pazarlara erişebilmesi sağlanmaktadır.

 

AKAGİM

Ataşehir Belediyesi kadın girişimcileri eğitimler ve mentor aracılığıyla temel yeteneklerle donanımlı hale getirip, girişimlerin gelişebilmesine ve büyümesine destek oluyor. Ataşehir Belediyesi tarafından işletmesini yeni kurmuş veya kuracak olan kadın girişimciler için 50 kişi kapasiteye kadar çıkabilen ortak ücretsiz ofis alanı tahsis edilmiştir.

 

Ortak ofis alanından Ataşehir Kadın Girişimcilik Merkezi mezunları ve İşletme ömrü 1-3 yıl arasında olan girişimciler faydalanabilmektedir. Ataşehir Belediyesi bununla da kalmayıp ortak atölye alanını kadın girişimciler için hizmete sunmaktadır.

 

Ticarileşebilir el emeği ürünlerin üretimini yapan girişimciler, seramik fırınının da bulunduğu atölyeden bir yıl süre ile ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Aynı zamanda kadın girişimcilere belediye tarafından mentor desteği ve proje danışmanlık desteği sağlanmaktadır.

 

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ülkemizdeki kadın girişimcilerin geliştirilmesi amacıyla kadınlara kariyer geliştirme fırsatları sunuyor.

TOBB Kadın Girişimciler Kurulu, kadın girişimcilere, ihtiyaçları olacak temel bilgileri vermek ve yol göstermek amacıyla seminer, panel ve bunun gibi eğitim etkinliklerinde bulunmakta, ülkemizdeki kadın girişimcilik bilincini artırmakta, kadın girişimcilerin deneyimli girişimciler yanında staj yapmalarını sağlamakta, koçluk sistemi geliştirerek yeni iş kuran girişimcilere deneyimli girişimciler tarafından belli sürelerde destek sağlamaktadır.

 

Kredi Garanti Fonu (KGF)

Kredi Garanti Fonu, TOBB, TESK, KOSGEB, kamu bankaları ve özel sermayeli bankalar ile iş birliği içerisinde olduğundan kadınların girişimcilik örneği sergilemesi için ihtiyaç duydukları kredi desteğini bankalardan almasını sağlıyor.

 

Kredi Garanti Fonu tarafından sağlanan kredilerin geri ödemesinin ilk 2 yıl yapılmamaktadır. Aynı zamanda kadın girişimcilere kullanılan kredilerin 5 yıl vade ile geri ödemesinin yapılması imkânı da tanınabilmektedir.

Üstelik bu kredi desteği 70 bin TL’ye kadar da ulaşabilmektedir. Faydalanılabilecek olan kredi tutarı, risk grubuna göre belirlenmektedir.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Kadın girişimci destekleri kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadın girişimcilere 15 bin TL tutarında faizsiz kredi desteği sunmaktadır. Üstelik kredinin geri ödemesi için 8 yıl gibi uzun bir süre sunulmakta ve ilk 2 yıl geri ödeme yapılmamaktadır.

Kadınlar kredi desteğinden faydalanmak için kendi projeleri ile birlikte bakanlığa başvuruda bulunarak kredi desteğinden yararlanabilmektedir.

 

Bankalar

Ülkemizde çeşitli bankalar tarafından kadın girişimcilere destek kredileri veriliyor. Kadın girişimciler, bankaların sunduğu destek kredilerinden 84 aya varan vade imkanlarıyla ve teminat şartı olmadan faydalanabiliyorlar. Vade süresi, kredi miktarları ve genel yükümlülükler bankadan bankaya değişmektedir. Sunulan desteklerle ilgili detaylı bilgiyi bankaların web siteleri üzerinden edinebilirsiniz.

 

Bu bilgiler doğrultusunda siz de kadın girişimcileri destekleyen kurumlar arasında kendinize en uygun teşvik kanalını araştırarak nasıl ilerlemek istediğinize karar verebilirsiniz. Örneğini verdiğimiz ya da benzer sivil toplum kuruluşları üzerinden başka kadın girişimcilerle tanışarak yolculuğunuzla ilgili yeni bilgiler edinebilir, onların deneyimlerden yararlanabilirsiniz.

 

Akbank Kadın KOBİ Paketi

Akbank, yönetim sorumluluğunun bir kadında veya çoğunluğu kadınlarda olan KOBİ’lere özel “Kadın KOBİ Paketi” ile üreten ve çalışan kadınları destekliyor.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) - Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı kapsamında 100 milyon dolar EBRD kaynağı ve %80 KGF teminat desteği ile Akbank müşterilerinin finansmana erişimini kolaylaştırıyor ve yaşam döngüsünde ihtiyaç duyabileceği diğer desteklere indirimli veya ücretsiz ulaştırıyor.

Kadın KOBİ paketinin sunduğu avantajlar şöyle;

 • Kadın KOBİ kredisi
 • Ücretsiz EFT & havale
 • Yeni üye iş yeri avantajları
 • Dört dörtlük iş yeri sigortası
 • Axess Business kredi kartı
 • Maaş ödeme programı
 •  

  Denizbank - TurWiB - Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı

   

  Denizbank, kadın girişimcilerin ekonomik yaşam döngülerine destek olmak amacı ile Kadın İşletmelerine Finansman ve Danışmanlık Desteği Programı kapsamında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) sağladığı kaynak sonrasında 31 Aralık 2025’e kadar geçerli olacak Kredi Garanti Fonu (KGF) ile bir protokol imzaladı.

   

  Bu program ile firma yönetim ve faaliyetlerinde aktif katılımı bulunan kadın imalatçı-ihracatçı müşterilerine 9,6 Milyon TL’ye, diğer kadın işletmelerine ise azami 5 Milyon TL’ye kadar KGF kefaleti sağlanacaktır.

  Kefalet Oranı : %80 Kredi Vadesi : İşletme kredilerinde azami 12 ay ödemesiz dönem dahil azami 60 ay, yatırım kredilerinde azami 36 ay ödemesiz dönem dahil azami 120 ay KGF Komisyon Oranı : %1 (KGF kefalet bakiyesi üzerinden %1 oranında peşin olarak komisyon tahsil edilir.)

   

  QNB Finansbank Kadın Girişimci İhracat Destek Kredisi

  QNB Finansbank ile Türk Eximbank arasında imzalanan protokol kapsamında “Kadın Girişimci İhracat Destek Kredisi” ile kadın ihracatçılar destekleniyor.

  İhracat yapan kadın girişimciler, QNB Finansbank aracılığı ile Eximbank Sevk Öncesi İhracat Kredisine başvurduklarında ayrıcalık kazanıyor. Kadın girişimcilerin başvuruları, Eximbank tarafından öncelikli olarak değerlendiriliyor ve hem Türk Lirası hem de yapancı para cinsinden kullanılabilecek bu kredilerde yabancı para cinsinde avantajlı faiz oranlarından faydalanabiliyor.

   

  Garanti Bankası Ticaretin Kadınları Platformu

  Garanti Bankası, kadın girişimcileri desteklemek amacıyla KAGİDER’in (Türkiye Kadın Girişimciler Derneği) öncülüğünde “Ticaretin Kadınları Platformu” için iş birliği yaptı ve kadın girişimciler için önemli bir alan açtı.

  Ticaretin Kadınları Platformu’nun sağladığı faydalar şöyle:

 • Kadın girişimciler, ticaret yapmak isteyecekleri diğer kadın girişimcilerle şehir, sektör, ürün ve firma bazlı seçim yaparak ulaşabilir, alıcı ve satıcılarla bağlantı kurabilirler.
 • Kadın girişimciler kaydolarak, kendileri ile ticaret yapmak isteyen diğer kadın girişimcilerin, satın almacıların ve diğer kurum/kuruluşların kendilerine kolaylıkla ulaşabilmesini sağlayabilirler.
 • Kamu ve belediye ihaleleri hakkında bilgi alabilir, güncel ihalelerden haberdar olabilirler.
 • Rol model hikayelerine erişebilirler.
 • Kadın girişimcilere özel yeteneklerini keşfedebilecekleri eğitimlere katılabilirler.
 • Finans ve dış ticaret hakkında güncel rapor, haber ve teşviklerle ilgili bilgilere ulaşabilirler.
 • Pazar alanlarını genişletebilecekleri ulusal ve uluslararası etkinliklerden haberdar olabilir, platform dahilinde gerçekleştirilecek olan etkinliklere katılabilirler.
 •  

  İş Bankası Kadın Girişimci Desteği

  İş Bankası, ekonomiye katılmak isteyen girişimci kadınlar için kadın girişimcilere özel kredi ve diğer hizmetleri sunarak kadınların ekonomiye katılımını destekliyor ve ihtiyaç duydukları finansal çözümleri sunuyor.

  “Sadece işleriyle ilgili finansal çözüm ortağı olarak değil, yaşamlarının her alanında yol arkadaşı olma” vizyonuyla yola çıkan İş Bankası, kadın girişimcilere yönelik olarak çıktığı bu yolda kadın girişimcilerin vizyonlarını genişletecek eğitim projeleri ve seminerler yoluyla da işlerini büyütüp daha da ileriye taşımalarına destek veriyor.

   

  Halk Bankası kadın girişimci kredi

  Kadın Girişimci Kredisi, gerçek kişi kadın girişimcileri ve tüzel kişi işletmeleri hedefleyen bir finansman çözümü sunuyor. Tüzel kişi işletmelerde, en az %50 oranında kadın girişimci hissesine sahip olunması şartı aranıyor. Bu kredi, işini kurmuş kadın girişimcilere 150.000 TL'ye kadar ve yeni işletme sahibi kadın girişimcilere (faaliyet süresi 6 aydan kısa olanlar) ise 100.000 TL'ye kadar destek sağlıyor.

  Kredi vadesi ise toplamda en fazla 36 ay olup, başvuru sahiplerine maksimum 6 aylık anapara ödemesiz bir dönem sunar. Anapara ödemesiz dönemde faizler, her üç ayda bir tahsil edilir. Krediye başvuru için sektörel sınırlama bulunmamakta olup, kadın girişimciler arasında ticaret sicili onaylı ve oda kaydı olan herkes başvuruda bulunabilir.

   

  Yapıkredi Kadın Girişimci Kredisi

  Kadın girişimcilerin iş dünyasına adım atarken yanlarında Yapı Kredi, özel olarak sunulan Kadın Girişimci Kredisi ile destek sağlıyor!

  Bu kredi, yalnızca gerçek kişi kadın tacirlere veya %51 ve üzeri hissesi kadın ortağa ait firmalara özel olarak sunulmaktadır. Müşterilerimizin kısa ve orta vadeli işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak için, kredi dosya masraflarında %50 indirim avantajıyla sunulmaktadır.

  Yapı Kredi'nin kredi uygulamalarındaki geçerli teminatlar çerçevesinde, eşit taksitlerle ödeme seçenekleri sunulmaktadır:

 • Ayda bir
 • 3 ayda bir
 • 6 ayda bir
 • 3 aya kadar ödemesiz
 • Yapı Kredi Kadın Girişimci Kredisi, 36 aya kadar vadelendirilebilen ve kredi üst limiti olmayan bir finansman çözümüdür. Her kredi kullanımında, güncel kredi dosya masrafları üzerinden %50 indirim uygulanmaktadır. Yapı Kredi ile iş hayatınızın temelini daha sağlam bir şekilde atabilirsiniz.

  Girişiminiz filizlenirken ihtiyaç duyduğunuz ön muhasebe yönetimi için online ön muhasebe programı Paraşüt'ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz. Kredi kartı gerekmeden hemen şimdi hesap oluşturabilir, uygulamamızı deneyebilirsiniz.

   

   

  Girişimcilik ve şirket kurmak üzerine hazırladığımız içeriklerden haberdar olmak için aşağıdaki butona tıklayabilir, blog bültenimize ücretsiz abone olabilirsiniz.

  lp basit

  Ön muhasebenin kolayı Paraşüt’te!

  Başvuru süreci ile vakit kaybetmeyin, Paraşüt ile e-fatura, e-arşiv, e-smm gibi e-belgelere kolayca geçiş yapın. Daha kolay, hızlı ve ekonomik faturalayın.

  En Çok Okunanlar