Girişimciler için ilk adım: Ön muhasebe kılavuzu

Ticaret hayatının dalgalı denizine atlayabilen cesur, üretken, yenilikçi kişilerin genelde ilk karşılaştıkları sorunlardan biri; şirketin ön muhasebesinin nasıl yönetileceğine dair fikirleri olmaması. İster yazılımcı olun ister tornacı ön muhasebenizi doğru biçimde yönetmeden şirketinizi ayakta tutmanız mümkün değil. Ön muhasebe hakkında bilmeniz gereken her şeyi sizler için bu yazıda topladık.

6 dk
Ön muhasebe kılavuzu

Ön muhasebe ne değildir?

Muhasebe ve ön muhasebe farklı şeylerdir!

Pek çok genç işletmeci, yasal zorunlulukları yerine getirmekle görevlendirilmiş muhasebeciyi, şirketin finansal yönetimini yapmaktan sorumlu kişi sanır. Muhasebeci yasal evrak işlerinden sorumludur, şirketin ön muhasebesinin ise şirket içinde tutulması gerekir. Genç işletmelerin çoğunda bundan sorumlu kişi, bizzat işletme sahibinin kendisidir.

Ön muhasebe nedir?

Bir şirketin finansal yönetiminin yapılmasını sağlayacak her türlü veri, ön muhasebenin konusudur. Ön muhasebe şirketin kendi içinde tutulur.

Ön muhasebe neleri içerir?

İşinizi kolaylaştırması adına ön muhasebede öğrenilmesi gerekenleri bu yazımızda derledik. Rutin işlerinizi gerçekleştirirken olmazsa olmaz bu tanımlamalara göz atmanız yararlı olacaktır.

Ön muhasebe için gerekli bilgiler şöyledir:

Faturalar: Satış ve alışlarınızı resmi olarak gerçekleştirmek için fatura kullanmak zorundasınız. Fatura Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey yazımızı okumadan iş hayatına başlamayın.

Cari hesaplar: Şirketinizin müşteri ve tedarikçi hesaplarının toplamı cari hesaplarınızdır. Cari hesap yönetimiyle alacak ve borç takibi yapabilirsiniz. Cari Hesap Takibi Nasıl Yapılır? yazımızı okuyarak bu konuda geniş bilgi edebilirsiniz.

Bankalar: Bankaya yatırılan veya bankadan çekilen paralar, ödenen çekler, yapılan veya gelen havalelerin bütünü de yine ön muhasebenin konusudur.

Çek/Senet: Ticari alışverişler her zaman nakit ödeme ile gerçekleştirilmez. Çek ve senet ticari hayatın sık kullanılan ödeme araçlarındandır ve ön muhasebede işlenmesi gerekir. Çekle ilgili blogumuzda geniş içeriğe ulaşabilirsiniz.

Çek Kullanırken Aman Dikkat

Çek Nasıl Kullanılır?

Kanuni Yönleriyle Çek

Aylık Bordrolar: Personelin ücret hesaplaması da ön muhasebe dahilindedir.

Bir Personelin İşletmeye Olan Maliyetinin Hesaplanması yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Stok takibi: Deponuzdaki mal sizin stoğunuzdur. Ürün alım satımı yapan firmalar ön muhasebelerinde stok takibi de yapmalıdır.

Ön muhasebe tutmak için hangi araçlardan yararlanılabilir?

Ön muhasebe yapmanın tanımlanmış bir kuralı ve yöntemi bulunmamakla birlikte pek çok işletme ön muhasebe kayıtlarını defter ya da Excel tablolarında tutar. 

Şirket içinde muhasebeci bulunduran işletmeler, masaüstü bir muhasebe programından da faydalanabilir. İçeride uzman personeli olmayan işletmeler, ön muhasebelerini sağlıklı yapmakta güçlük çekebilirler. Küçük işletmeler ön muhasebelerini sağlıklı tutabilmek için ekonomik ve pratik olan web tabanlı Paraşüt uygulamasından yararlanabilir.

Paraşüt ile ön muhasebe programı öğrenme aşamalarına gerek duymadan hızlıca hesabınızı oluşturarak basit ve kolay kullanımı sayesinde ön muhasebe işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Paraşüt’te ön muhasebe tutmanın avantajları nelerdir?

 • Paraşüt küçük işletme ve girişimcilerin ihtiyaçlarına göre geliştirmiştir. Temel düzeyde internet kullanan herkes, çok uygun fiyatlarla uygulamadan yararlanabilir.

 • Hiçbir kişi sınırı olmadan, ekibinizden belirlediğiniz üyeler, belirlediğiniz düzeyde uygulamaya veri girişi yapabilir ve/veya bilgileri görüntüleyebilir.

 • Yedekleme için ayrıca bir yatırım yapmanıza gerek kalmadan verilerinizi kaybetme riskinden korunursunuz.

 • İhtiyaçlarınız doğrultusunda yapılan güncellemelerden, herhangi bir ücretlendirmeye tabi olmadan yararlanabilirsiniz.

 • Kullandığınız süre boyunca ödeme yaparsınız.

 • Web tabanlı olduğu için internetin olduğu her yerde çalışabilirsiniz.

 • Masaüstü programlardan farklı olarak donanım ve yazılım yatırımı gerektirmez. İnternete bağlanabilen her cihazdan uygulamaya giriş yapabilirisiniz.

 • Sistem sadece sizin tarafınızdan girilen bilgileri kaydeder. Girdiğiniz tüm veriler size ait olduğu için Paraşüt personeli de dahil olmak üzere izin vermediğiniz hiç kimse, sizin izniniz olmadan verilerinizi göremez.

 • İstediğiniz her an, belirlediğiniz tarih aralıkları ile ilgili raporları uygulamadan alabilirsiniz.

 • Excel’deki verilerinizi kolaylıkla uygulamaya aktarabilir, ihtiyacınız olduğu takdirde verilerinizi Excel’le dışarı aktarabilirsiniz.

 • Yurtdışındaki benzerlerinden farklı olarak Paraşüt, Türkiye Vergi Mevzuatına uygun geliştirilmiştir.

 • Telefon, e-posta, sosyal medya, Yardım Merkezi aracılığı ile Paraşüt’ün sınırsız kullanıcı desteğinden yararlanabilirsiniz.

 • Tüm bunların dışında diğer ön muhasebe programlarında bulamayacağınız, "Kredi Kartı ile Online Tahsilat" ve e-Fatura gönderip alma gibi özelliklerden de yararlanabilirsiniz

Ön muhasebe takibini Paraşüt’te yapmanın avantajlarını yaşamak için:

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

Ön muhasebe tutarken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

 • Harcama ve gider evrakının makbuzlarının kayıtlarını ön muhasebe programınıza işleyin.

 • Kestiğiniz her faturanın bir kopyasını koçanda kalsın ve bir kopyasını klasörde saklayın.

 • Yapılan sözleşmeleri, damga vergilerinin olup olmadığını da kontrol ederek ayrı bir dosyada takip edin.

 • Şirketle ilgili önemli evrakları, imza sirküleri, ortakların kimlik bilgileri, vekaletler, Ticaret Sicil evrakları, kira kontratları, vergi dairesi yazışmaları ve sigorta poliçelerini ayrı bir klasörde tutun.

 • Çalıştırılan, işe yeni alınan yada işten ayrılan kişilerin özlük bilgileri, sözleşmeleri, işten ayrılış evrakları ayrı takip edin.

 • İthalat evraklarını da ayrı takip edin.

 • Arşivleme önemli, ticaret Kanununa göre evraklar 10 yıl, vergi kanunlarına göre de 5 yıl saklanmak zorunda. Şirket resmi defterleri ve muhasebe evraklarının arşivi için sistem oluşturun.

 • Resmi defterlerin takibi de önemli, Yönetim Kurulu Karar Defteri, Genel Kurul Karar Defteri, Ortaklar Pay Defteri vs. gibi.

 • Demirbaşların ve tedarikçi faturalarının fotokopisini dosyalayın.

 • Çek, senet ya da banka havalesi ile yapılan ödemelerin makbuzlarını alın.

 • Demirbaşların garanti belgelerini saklayın.

 • Fatura, irsaliye gibi belgelerin tarihlerini ve imzalarını kontrol edin.

 • İrsaliye ile sipariş emrinizi ve faturalar ile irsaliyeleri karşılaştırın.

 • Alış irsaliyelerinizi saklayın.

 • Hizmet veya mal teslim alırken kontrol ederek, hatalı, kusurlu, eksik olanları tespit edin.

Ön Muhasebe ile İlgili Diğer Yazılarımız

e-Fatura kullanmak zorunda mıyım?

Ticari Sicil Kaydı Nasıl Yapılır?

e-Defter Nedir? Avantajları Nelerdir?

Uygulamanın Bulut Tabanlı Olması Ne Demek?

Neden Excel Yerine Online Ön Muhasebe Programı Kullanmalısınız?

Beril Koç

Beril Koç

Beril Koç, Paraşüt'te İçerik Pazarlaması Uzmanı olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!