blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
2020 KDV indirimleri hangi hizmetlerde geçerli olacak?
Blog-hero
KOBİ ÖZEL

2020 KDV indirimleri hangi hizmetlerde geçerli olacak?

Covid-19 sürecinden etkilenen ekonomik faaliyetleri canlandırmak ve normalleştirebilmek adına yapılan KDV indirimleri Resmi Gazete’de yayımlandı. KDV indirimlerinin ne zamana kadar devam edeceği ve hangi sektörleri kapsadığını öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz.

Cansu Meşedilci, İçerik Uzmanı

Ortalama okuma süresi 5 dk

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Kurban Bayramı öncesinde yeni vergi indirimleriyle ilgili açıklama yaptı. 22 alanda yapılan düzenlemeyle, Covid-19’dan etkilenen ekonomik faaliyetlere destek verilmesi amaçlandı. KDV indirimlerinin hangi hizmetleri kapsadığına dair detaylar ise Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yapılan açıklama ile belirlenen sektör ve iş kollarında tanımlı mal ve hizmetlerin sunulmasında uygulanan KDV oranları, yıl sonuna kadar geçerli olmak üzere yüzde 18'den yüzde 8'e indirildi. Ayrıca, gayrimenkul kiralamalarında uygulanan yüzde 20 gelir vergisi stopaj oranı, yıl sonuna kadar yüzde 10 olarak uygulanacağı duyuruldu.

KDV indirimleri uzatıldı mı?

KDV indirimleri 2020 yılının sonuna kadar geçerli olacak. Hayata geçirilen düzenlemenin ile zorlu geçen bu süreçte durgunluk yaşayan pek çok farklı iş koluna can suyu olacağı öngörülüyor.

2020 KDV indirimleri hangi hizmetlerde uygulanacak?

Açıklamanın ardından Cumhurbaşkanlığı kararıyla Resmi Gazete’de yayımlanan KDV indiriminin detayları paylaşıldı. KDV indiriminden yararlanabilecek alanlar iş yeri kiralama hizmeti, kongre, konferans, seminer, konser, fuar ve lunapark giriş ücretleri, düğün, nikah, balo ve kokteyl salonlarında verilen organizasyon hizmetleri, berberlik ve kuaförlük hizmetleri ile güzellik salonunda verilen hizmetler, terzilik, giyim eşyası ve ev tekstil ürünlerinin onarım ve tamiratı, ayakkabı ve deri eşyaların onarımı ile ayakkabı boyama hizmetleri, kuru temizleme, çamaşırhane, giyim eşyası ve diğer tekstil ürünlerini ütüleme hizmetleri ile halı ve kilim yıkama hizmetleri olarak belirlendi.

2020 yılının sonuna kadar devam edecek olan KDV indirimi, malzemeleri hariç şu faaliyetleri de kapsayacak:

 • Bisiklet, motosiklet ve motorlu bisikletlerin bakım ve onarımı,
 • Evde kullanılan elektrikli cihazların (buzdolabı, fırın, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, klima gibi) bakım ve onarımı,
 • Tüketici elektroniği ürünlerinin (TV, radyo, CD/DVD oynatıcıları, ev tipi video kameralar gibi) bakım ve onarımı,
 • Evde kullanılan ısıtma ürünlerinin (termosifon, şofben, banyo kazanı, kombi gibi) (merkezi ısıtma kazanları hariç) bakım ve onarımı, ev ve bahçe gereçlerinin bakım ve onarımı,
 • Mobilyaların ve ev döşemelerinin bakım ve onarımı, bilgisayarların, iletişim araç ve gereçlerinin, saatlerin bakım ve onarımı,
 • Müzik aletlerinin bakım ve onarımı,
 • Çilingirlik ve anahtar çoğaltma hizmetleri ile hamallık hizmetleri,
 • Motorlu kara taşıtlarının yağlanması, yıkanması, cilalanması hizmetleri ile bunlara ait koltuk ve döşemelerin bakım ve onarımı,
 • Hane sakinlerine verilen konut bakım, onarım, boya ve temizlik hizmetleri.

KDV indirimine tabi tutulan ürün ve hizmet listesinin tamamına ve Cumhurbaşkanlığı kararına buradan ulaşabilirsiniz.

Önemli bir not olarak; bu hizmetlerle beraber sunulan malzemeler indirim kapsamında yer almayacak. Malzemeler hangi orana tabi ise o orandan vergilendirilmeye devam edilecek.

Esnaf ve tüccarın kira ödemesine destek

Bilindiği üzere, Gelir Vergisi Kanunu'nun 94'üncü maddesinde sayılan esnaf, tüccar, serbest meslek erbabı, şirketler gibi kişi, kurum ve kuruluşlar işyerleri için kira ödemeleri üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılıyor. Mevcut uygulamada, kiracı olan söz konusu mükelleflerin, yaptıkları kira ödemelerinin brüt tutarı üzerinden yüzde 20 gelir vergisi tevkifatı yapması gerekiyordu.

Yapılan düzenlemeyle 31 Aralık 2020 tarihine kadar nakden veya hesaben yapılan kira ödemelerine yüzde 10 gelir vergisi kesintisi yapılacak. Kesinti yapmakla yükümlü mükelleflerin gerçek kişilere, kooperatiflere, dernek ve vakıflara yapacakları kira ödemelerine yüzde 10 oranı geçerli olacak.

Stopaj oranında yapılan değişiklikler

Stopaj oranının yüzde 20’den yüzde 10’a indirildiği faaliyetler şu şekilde belirlendi:

 • Arazi, bina
 • Gayrimenkullerin kiraya verilen demirbaşları, eşya ve döşemelerin kiralanması
 • Gayrimenkul olarak tescil edilen hakların kiralanması
 • Motorlu araç, makine ve teçhizatların kiralanması
 • Arama işletme ruhsatlarının kiralanması
 • Telif haklarının kiralanması

Stopaj indirimi ile ilgili Cumhurbaşkanlığı kararına buradan ulaşabilirsiniz.

Kültür sanat ve turizme destek: KDV %1’e indirildi

Covid-19’un ekonomide yarattığı karamsar havayı en aza indirgemek için tam 22 alanda yapılan KDV indirimi kapsamında turizmi kalkındırmak ve eski canlılığını kazanabilmek adına da önemli adımlar atıldı. Bunun yanı sıra kültür sanat faaliyetlerinde de söz konusu indirimin geçerli olduğu belirtildi.

Bu bağlamda, KDV oranı yüzde 8 olan konaklama ve yeme-içme hizmetlerinde ve sinema, tiyatro, opera, operet, bale, müze giriş ücreti gibi kültürel faaliyetlerde KDV’nin yüzde 1’e indirildiği de duyuruldu.

Yapılan düzenlemeler neticesinde;

Kısa çalışma ödeneğinin uzatılması: Kısa çalışma ödeneği 1 ay daha uzatılmış olup 31 Ağustos 2020 tarihine kadar devam edecektir.

İşten çıkarma yasağının uzatılması: İşten çıkarılma yasağı 17 Eylül 2020 tarihine kadar uzatılmıştır. Bu tarihe kadar çalışan işten çıkarılamamakta olup olası 3 seçenek vardır:

 • İstifa
 • Ücretsiz izin
 • Kısa çalışma

Bazı durumlarda işten çıkarma yapılabilmektedir. Bunlara; ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, belirli süreli iş sözleşmelerinde sürenin sona ermesi, işyerinin herhangi bir sebeple kapanması ve faaliyetinin sona ermesi gibi durumları örnek olarak verebiliriz.

Sigorta prim desteği: Kısa çalışmadan faydalanan iş yerleri eğer kısa çalışmayı sonlandırır ve normal çalışma düzenine geçer ise, işçilere ödenen ücretler üzerinden SGK teşvikine hak kazanacaktır. Bu teşvik, hesaplanan SGK’dan mahsup edilecektir.

Nakit ücret destek süresinin uzatılması: Ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara ödenen nakit ücret destek süresi 17 Ağustos 2020 tarihine kadar uzadı.

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?