NACE Kodu Nedir, Ne İşe Yarar?

İş kurma sürecini adım adım ele aldığımız yazı dizimizde bu hafta NACE kodunu inceliyoruz. NACE kodunun işlevini gelin birlikte inceleyelim.

3 dk
NACE Kodu Nedir?

Mükemmel bir fikir buldunuz, fikrinizi hayata geçirmek için gerekli maddi kaynakları sağladınız ve sıra şirketinizi kurmaya geldi. Tam bu sırada neler yapmanız gerektiğinizi araştırırken “NACE kodu” kavramıyla karşılaştınız ve kafanızda soru işaretleri mi belirdi? Şirket kurmanın heyecanını yaşarken bu gibi durumlarla karşılaşmanız çok normal.

Kısaca açıklayacak olursak; Avrupa Birliği'nde Ekonomik Faaliyetlerin İstatistiki Sınıflaması anlamına gelen NACE kodu, iş yerlerinin çalıştıkları alanlara göre tehlike sınıflarını belirleyen sistemin oluşturduğu altı haneli bir koddur. Bu sebeple altılı faaliyet kodu olarak da bilinir.

Ön Muhasebenizi Kim Yönetiyor?

Faturalama, stok takibi ve cari hesap takibinden e-ticaret ve CRM entegrasyonlarına birçok özellik Paraşüt'te. Paraşüt'le ön muhasebenizi emin adımlarla yönetin, diğer işlerinize daha çok vakit ayırın, mutlu olun.
Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

NACE Kodu Ülkemizde Kullanılıyor Mu?

NACE kodu, Avrupa Birliği’ne uyum çalışmaları kapsamında bazı kurumlar tarafından kullanılmaktadır. Örneğin, Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı NACE kodu uygulamasını kullanmaktadır.

NACE Kodu Ne İşe Yarar?

Şirketinizi, Ticaret Odası’na kaydettirmeden önce NACE kodunuzu öğrenmeniz gerekir. Çünkü NACE kodunuzu öğrendiğiniz zaman iş yerinizin tehlike derecesini de öğrenirsiniz.

“Rakamların anlamı ne?” dediğinizi duyar gibiyiz. Kısaca açıklamak gerekirse, altı haneli NACE kodunuzdaki ilk iki rakam genel faaliyet sınıflandırmasını, son dört rakam da alt faaliyet sınıflandırmasını belirtir. Örneğin 16, “ağaç, ağaç ve mantar ürünleri imalatı; saz, saman ve benzeri maddelerden örülerek üretilen eşyaların imalatı anlamına gelirken; 16.10 “Ağaçların biçilmesi ve playalanması,” 16.10.03 ise “Ağaç yünü, ağaç unu, ağaç talaşı, ağaç yonga imalatı" anlamına gelmekte ve bu faaliyet alanı çok tehlikeli olarak sınıflandırılmaktadır.

İş yerinizin tehlike derecesini (çok tehlikeli, tehlikeli, az tehlikeli) öğrenerek iş güvenliği yasalarının gerekliliklerini yerine getirmeniz, işinizi sorunsuz sürdürmenizi de sağlayacağından altılı faaliyet kodunuzu bilmeniz sizin için faydalı olacaktır.

NACE Kodu Nasıl Öğrenilir?

NACE kodunuzu öğrenmek için birçok yöntem mevcut. Öncelikle İstanbul Ticaret Odası’nın web sitesinde “Tescil İlan Kuruluş > Sicil Kayıtları” alanlarına sırasıyla tıklayarak arama bölümüne iş alanınızı ilgilendiren kelimeleri girdiğinizde NACE kodunuzu öğrenebilirsiniz.

NACE kodunuzu öğrenmenin daha kolay bir yolu da bulunmaktadır. İşletmenizin SGK sicil numarasının 2, 3, 4, 5, 6 ve 7. rakamları NACE kodunuzu meydana getirir. NACE kodunuzu bulabileceğiniz iş yeri tehlike sınıfları listesini incelemek için tıklayın.

İş kurma ile ilgili yeni yazılarımızı takip etmek için Paraşüt Blog’a abone olabilir, henüz Paraşüt hesabınız yoksa 14 günlük ücretsiz deneme hesabınızı oluşturabilirsiniz:

Ücretsiz Deneyin

İş Kurma ile İlgili Diğer Yazılarımız:

e-Fatura kullanmak zorunda mıyım?

Limited Şirket Kuruluş Maliyetleri

Limited Şirket ve Anonim Şirket Kuruluşu

Şirket Kurmak: Limited mi anonim mi?

Büşra Çildaş

Büşra Çildaş

Büşra Çildaş, Paraşüt'ün İçerik Uzmanı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!