blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
Mali müşavirin mükellefinden beklentileri
Blog-hero
KOBİ ÖZEL

Mali müşavirlerin müşterilerinden beklentileri

Mali müşavirler, işletmeden gelen evrağa göre işlem yaparlar. İşletmeler ön muhasebe kayıtlarına dikkat etmediğinde mali müşavirlerin işi zorlaşır. Ben de mükelleflerin, mali müşavirlerine yardımcı olmak için dikkat etmeleri gereken noktaları özetlemek istedim.

Mehmet Orhun, Mali Müşavir

Ortalama okuma süresi 5 dk

Kayıt için evrak teslimi

Müşterilerin ilgili ayın evraklarını zamanında hazırlaması ve mali müşavire iletmesi gerekmektedir. Genelde mali müşavirler birden fazla firmaya hizmet verdikleri için beyanname verme tarihine yakın teslim edilen evraklar, yığılmaya neden olmakta ve mali müşavir evrakların kayıt işlemini sıkışık bir zaman diliminde yapmak zorunda kalmaktadır.

Dar bir zamanda kayıt işlemini yetiştirmeye çalışmak ise fazla mesai, stres ve olası hatalar ile sonuçlanmaktadır. Aynı zamanda evrakların toplu halde, sınıflandırılmadan ve düzensiz şekilde bir poşete doldurulup teslim edilmesi de kayıt yapan kişinin işini ekstra zorlaştırmaktadır.

Evraklarınızı işlemleriniz gerçekleşirken sınıflandırırsanız, evrakları teslim etme aşamasında işiniz kolaylaştıracaktır. Evraklar tarih sırasına göre ve çeşidine (yemek, otel, ulaşım vs) göre sınıflandırılmış olması kayıt işini oldukça kolaylaştırır. Kayıt işlemlerinizin hatasız ve hızlı çözümlenmesi için ilgili ay kapanır kapanmaz, bir sonraki ayın ilk 10 günü içerisinde evraklarınızı iletmeniz mali müşavirinizin işlerini hızlandıracaktır ve sizin aylık finansal sonuçlara daha erken ulaşmanızı sağlayacaktır.

Teslim edilen evrakların niteliği

Mali Müşavire göndereceğiniz evraklarda temel prensip evrakların yaptığınız işle ilgili olmasıdır. İçinde bebek bezi olan market harcaması, ailece yapılan otel harcaması gibi işletmenizle ilgili olmayan harcamaları evraklara dahil etmemeniz gerekir. Benzin fişleri için ise kullandığınız aracın şirketinize kayıtlı ya da kiralanmış olması gerekir.

Şirket ayrı bir tüzel kişiliktir

Limited veya Anonim şirket ortağı iseniz, şirketinizden kendi harcamanız için keyfinize göre para almanız doğru değildir. Eğer şirketinizden para alırsanız vergi cezaları ile muhatap olmamak için mutlaka mali müşavirinizi bu konuda bilgilendirmeniz gerekir.

Carilerin yönetimi

Birçok işletme borçlu/alacaklı olduğu hesapları takip ederken gerekli özeni göstermiyor. Carilerle düzenli mutabakat yapılmadığı için de mali müşavir mükellefi ile mizan paylaştığında cari hesaplarının bir kısmında yanlış olduğu sonucu ortaya çıkabiliyor. Burada sıkıntılar ile karşılaşmamak için cari hesaplarınızı etkileyecek tüm hareketleri mali müşavir ile zamanında ve eksiksiz paylaşmanız gerekmektedir.

İşletmenizin tüm banka hareketlerini, çek/senetle olan işlemleri, nakit olan işlemleri, temlik yapılan işlemleri, kredi kartıyla yaptığınız işlemleri, e-mailinize gelen e-fatura/e-arşivleri eksiksiz bildirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde cari hesaplarınızda tatsız sürprizler ile her zaman karşılaşabilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak mutabakat yaparsanız carilerinizdeki farkları erken tespit etme olanağınız da olabilir.

Banka hesapları

Banka hesaplarının zamanında, eksiksiz ve doğru formatta iletilmesi cari hesaplarınızın doğruluğu konusunda önem taşır. Mali müşaviriniz EFT yaptığınız hesap ismi; banka açıklamasından yola çıkarak kayıtları yaptığı için açıklamalarınızı olabildiğince detaylı yapmalısınız. Buna rağmen anlaşılmadığı için kaydedilmeyen bir hareket olursa mali müşavirinize hızlı dönüş yapmalısınız.

Banka hesaplarınızı mali müşavirinizin kullandığı programa entegre ederseniz, mali müşaviriniz hesap detaylarınızı kendi programında da görüntüleme olanağına kavuşabilir. Ancak yine de emin olmak açısında sizden excel formatında banka hareketlerini talep edebilir. Bankada açacağınız vadeli hesapları göndermeyi unutmamanız ve mümkünse aynı hesap numarası üzerinden ilerleyerek açmanız işleri kolaylaştırır.

Banka hesabınızın adetinin fazla olması; sizin ve mali müşavirinizin banka hesapları takibini zorlaştırır. Hareket sayısı azalan hesaplarınızı kapatmanız hatta mümkünse tek banka ile çalışmanız işleri kolaylaştıracaktır. Eğer bankanızdan kredi aldıysanız kredi ile ilgili koşulları da mali müşavirinize zamanında iletmelisiniz.

Kredi kartlarınız

Şirket kredi kartları da mali müşavirlerin başını ağrıtan bir husustur. Kendinize veya çalışanlarınıza aldığınız kredi kartlarının ekstrelerinin mutlaka mali müşavirinize iletmeniz gerekir. Aynı zamanda gönderdiğiniz evrakların sınıflandırmasında harcamanın kaynağını x nolu kredi kartı şeklinde evraka da yazmanız gerekmektedir. Aksi takdirde ters ya da yanlış bakiye çalışmış kredi kartı hesapları ile karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

İşletmede SMMM’ye yakın çalışan elemanların niteliği

İşletmenizde çalışan ve finans ve idari işlerden sorumlu kıldığınız personelin seçiminde dikkatli olmazsanız, aldığınız personel bilgi açığını kapatmak için mali müşaviri ciddi anlamda yoracaktır. Bunu önlemek için aldığınız personelin muhasebe deneyimi de olmasını gözetebilirsiniz ya da mali müşaviri yormayacak şekilde soru sorulmasını tertip edebilirsiniz. Örneğin telefon etmek yerine e-posta göndermek ya da haftada belli sayıda telefon görüşmesi gibi.

Mali müşavirin fiyat tespiti ve fiyatın artışı

Mali müşavirlik başlangıç hizmet bedeli veya yıllık artış bedeli tespit edilirken dikkate almanız gereken temel unsurlar vardır. Bu unsurları sıralayacak olursak: Aylık evrak sayısı, banka hesabı ve hareketi sayısı, şirketinizde çalışan eleman sayısı , e-defter kullanımı , şube sayısı, üretim/stok olup olmadığı ve stok kalemi sayısı, ithalat/ihracat olup olmadığı ve hareket sayısı, SGK teşvikleri, ARGE/Teknopark/TÜBİTAK teşvikleri vs.

Mali müşavirlik ücretine dahil olan unsurlar

Mali müşavirlik hizmetine dahil olan unsurlar genelde muhasebe kayıtları, beyanname verilmesi ve bordro hesaplanmasıdır. Ek olarak istenen hizmetler için mali müşavirinizin sizden hizmet bedeli talep etmesi gerekir. Adres değişikliği, Genel Kurul işlemleri, Bağkur başvurusu, Gayri Menkul Sermaye İradı (Kira Geliri) beyannamesi, vergi iadesi başvurusu gibi işlemler için mali müşaviriniz hizmet bedeli talep edebilir.

Ön muhasebeniz için akıllı bir asistana ihtiyacınız varsa, Paraşüt'ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Ücretsiz Deneyin

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?