blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
Müşteri Takip Programı
Blog-hero
İŞ YÖNETİMİ

Müşteri takip programı nedir? Ne işe yarar?

Daha sadık müşteriler edinmenin yolu müşteri takip programlarından geçiyor. Peki müşterilerinizi iyi tanımak gerçekten bu kadar önemli mi? Nedir bu takip programları? Cevabı yazımızda…

Damla Sezgin, İçerik Üreticisi

Ortalama okuma süresi 4 dk

İşletmenin devamlılığı para kazanmaktan geçiyor, para kazanmak ise iyi müşteri ilişkileri ile daha mümkün. Düzenli ve sıkı takip sayesinde karşınızdakinin ihtiyaçlarını daha net analiz edebilir, kişiye özel teklifler ile müşterilerinizin kendilerini önemsediğinizi görmesini sağlayabilirsiniz.

Müşteri takip programı nedir?

İşletmeleri oluşturan belirli elementler vardır. Küçük ya da büyük ölçekli olması farketmeksizin bir işletmede bulunması gereken en önemli element sizce nedir? Gayet tabii müşteriler!

İşletmenin devamlılığını sağlayan para akışıdır ve bu akışın sağlanabilmesi için de belirli bir alışveriş durumu olması gerekir. Peki işletmemizin varlığını sürdürmesini sağlayan kıymetli müşterimizle nasıl daha iyi ve sağlam ilişkiler kurabiliriz? Bir müşteri takip programının bizlere birçok faydası dokunabilir.

Müşteri takip sistemi ile tüm müşterilerinizin bilgilerini tek bir platforma kaydedebilir, bir veri tabanı oluşturabilirsiniz. “Hangi müşterinizle nasıl bir ilişkiniz var, kimlerin talepleri ne yönde ya da hangi firmadan alacağınız var?” bu ve bunun gibi soruların tümü için bir müşteri takip programı cevap olabilir.

Tüm bunları akılda tutmak çok zor ve biliyoruz ki elle tutulan kayıtlar hem bir miktar eskide kaldı hem de bazı zamanlar karışıklıklara mahal verebiliyor. İşte tam bu noktada size müthiş kolaylıklar sağlayacak müşteri takip programları devreye girmeli!

Müşteri takip programının faydaları neler?

Bir başlık olarak muhasebe, müşteri takip programını da altında barındırıyor gibi görünse de aslen bu programlar müşteri hesap takip programından çok daha farklı. Sadece alacak vereceklerinizi kaydetmiyor, müşteri profillerinizi daha net analiz edebileceğiniz bir tablo oluşturmanızı sağlıyor..

Bu konuda sıkça kullanılan programlardan biri olan Excel, müşteri takip şablonu oluşturmak için çok tercih ediliyor. Bu yöntem teknolojik gelişmelere ayak uydurmuş görünüyor olabilir fakat daha da kolayı var mı? Cevap belli…

Kolay ve güvenilir bir yol olan müşteri takip programları ile;

  • Müşterilerinizi daha iyi analiz edebilir,
  • İhtiyaçlarına göre doğru zamanda doğru teklifleri sunabilir,
  • İşletmenizin daha güvenilir ve kaliteli görünmesini sağlayabilir,
  • Müşterilerinizle daha sıkı ilişkiler kurabilirsiniz.

Müşterilerinizle sıkı ilişkiler kurmak sizlere sadık müşteri portföyü olarak geri dönecek, emin olabilirsiniz. Repütasyonunuza etkisi dolayısıyla bu programları sadece veri depoladığınız bir alan olarak görmemek gerek. Pazarlamanız açısından da sizlere büyük katkılar sunacağı kesin. Müşteri takip programları sayesinde kazancınızı maksimize etme yolunda bir adım daha atabilirsiniz.

Neden müşteri takibi programı kullanmalısınız?

Müşterileriniz ile ilgili verileri detaylı şekilde görüp karşılaştırabilmek sizlere birçok noktada fayda sağlayacak. Müşterilerinizin ihtiyaçlarını daha net analiz edebildiğinizde hem pazarlama hem de satış tarafında daha verimli çalışabileceksiniz. Bu verimli çalışmaların sonucunda kurduğunuz sadakat ilişkisi ise sizlere yepyeni müşterilerin kapısını açacak. Beğendiği ve çok memnun kaldığı bir işletmeyi kim arkadaşlarına önermez ki?

Yeni müşterilerin de gelmesiyle pazardaki satış hacminiz artarken sağladığınız kar da doğru orantılı olarak artacak. Ayrıca sıkı bir müşteri takibi ile geri dönütler alacak ve performans geliştirmeleri üzerine çalışabileceksiniz. Daha gelişmiş ve yararlı ürün, elbette ki sizlere daha iyi kar olarak geri dönecek!

Müşterileriniz, kazancınızı artırmanızdaki en büyük etken. Unutmayın, iyi iletişim her zaman iyi sonuçlar getirir.

Paraşüt ile etkili müşteri takibi

Herkes müşterilerini takip edebilsin diye varız! Kolay arayüzü ile Paraşüt, sizlere rahat bir müşteri takibi olanağı sunuyor. İlk temastan faturalamaya kadar olan tüm süreci Paraşüt üzerinden yönetebilir, hepsini tek bir uygulama üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Müşteri profillerinizi tanıma sürecindeki görüşmelerinizi kayıt altına alabilir ve böylece uygun teklifler hazırlayabilirsiniz. Siparişe dönüşen tekliflerinizi cep telefonunuza gelecek bildirim ve hatırlatıcılar ile gözden kaçırmaz, bakiye takibinizi yaparsınız. Aman diyelim, kötü sürprizleri kimse sevmez!

Siparişlerinizi tamamladığınızda Paraşüt faturalarınızı otomatik oluştursun, toplu şekilde yazdırma imkanı ile siz hiç vakit kaybetmeden işinize devam edin. Mobil uygulama sayesinde her zaman her yerden müşteri takibinizi yapın, hiçbir detayı atlamayın. Haydi, siz de Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyin!

Ücretsiz Deneyin

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?