Neden internet sitesi gerekli?

Bu yazı dizimizde yerel işletmeler ve KOBİ’ler için dijital alanda, internette var olmanın yollarını inceleyeceğiz. İlk yazımıza işletmeniz için bir web sitesi açmalı mısınız? Bir web sitesinde neler olmalı? Bir web sitesini hangi amaçlarla kullanabilirsiniz konusu üzerinde duracağız. Sonrasında ise işletmeniz için sosyal medyayı nasıl kullanabilirsiniz ona değineceğiz.

4 dk
neden web sitesi açmalısınız

Nedir bu internet sitesi?

İnternet sitesi, ziyaretçisine bilgi aktaran veya hizmet sunan bir iletişim platformudur. Telefon, faks, posta gibi iletişim araçlarının her birine veya tümüne alternatif ya da tamamlayıcı olabilir. Televizyon ve radyo gibi bir medya aracı olup etkinliği ile bu kanalların önüne çıktığı bile görülmektedir.

Şöyle dersek çok da abartmış olmayız: İnternet sitelerinin çeşitliliği hayal gücümüzle sınırlıdır. Kullanım alanına göre; eğlence merkezi, video - müzik portalı, haber kanalı, kartvizit, broşür, telefon, TV, oto galeri, dosya transfer aracı, kur çevirici, satış mağazası, vitrin, muhasebe defteri, banka şubesi, sohbet odası, ziyaretçi defteri, emlak ofisi ya da harita olabilir. Burası sizin ikinci ofisiniz, şubeniz hatta asıl iş yeriniz olarak konumlandırılabilir.

Peki ama neden bir internet sitem olmalı?

İnternet siteleri en temel hali ile bir tanıtım platformudur. Burada işletmenizi ya da ürününüzü istediğiniz an istediğiniz kadar tanıtabilir; bu reklam ve tanıtım hizmetlerine istediğiniz şekilde müdahale edebilirsiniz. Böylelikle kim olduğunuzu ve ne iş yaptığınızı en doğru şekilde kitlelerle paylaşırsınız. Yeni ürün bilgileri, reklam yazıları, kampanya duyuruları vasıtasıyla internet sitenizi ilgi çekici hale getirebilirsiniz. 

İnternet sitesinin gerekli olduğu bir başka konu ise kişisel yada şirket imajınızı bir üst noktaya taşıyıp profesyonel gözükmektir. Günümüzde işletmenizin ismini duyan birçok kişinin ilk yapacağı iş bir arama motoruna firmanızın ismini yazmak olacaktır. İnternette ulaşılır olmanız sizi daha profesyonel gösterecektir ve güvenilirliğinizi arttıracaktır.

Müşteri hizmetlerini geliştirmek internet sitesinin bir diğer faydasıdır. Müşterilerinizle direkt olarak internet sitesinden iletişim kurabileceğiniz gibi yayınlayacağınız iletişim bilgileri ile onların size kolaylıkla ulaşmalarını sağlayabilirsiniz. Böylelikle potansiyel müşterilerinize de ilk elden ulaşmış olursunuz.

İnternet sitemi ne için kullanabilirim?

İşletmenizin faaliyet alanına göre web siteniz ile ne yapabileceğiniz konusu çeşitlenir. Örneğin bir lokanta sahibi iseniz internetten rezervasyon alabilirsiniz. Eğer derginiz varsa dergi aboneliği için bilgi toplayabilir ya da abonelik kabul edebilirsiniz. 

Tanıtım yapabilirsiniz

Akla gelen ilk kullanım tabii ki tanıtım yapmak. Web sitenizi ürün ya da hizmetlerinizin tanıtımı için kullanabilirsiniz. Böylece sizin hakkınızda araştırma yapan insanlara ya da reklam ve organik içerik ile çektiğiniz potansiyel tüketicilerinize birinci elden bilgi verebilirsiniz.

Satış yapabilirsiniz

Web siteniz üzerinden ürün ya da hizmetinizi satabilirsiniz. Bunun için Iyzico, PayU, Paypal gibi hazır ödeme sistemlerini kullanabileceğiniz gibi bankaların sanal poslarından da yararlanabilirsiniz. Iyzico’nun COO'su Orkun Saitoğlu ile görüştüğümüz ve konuyu detaylandırdığımız “Ödeme Sistemleri 101” yazımıza bakabilirsiniz.

Ürününüzü test edebilirsiniz

Piyasaya yeni çıkaracağınız, farklı bir pazara sokmayı hedeflediğiniz ya da yatırım yapmayı düşündüğünüz ürününüzü bir internet sitesi ile test edebilirsiniz. ### Müşteri memnuniyetinizi ölçebilirsiniz

Müşterilerinizin ürün ya da hizmetinizle ilgili yorumlarını toplayabilir, bu yorumları da ürün ya da hizmetinizi geliştirmede kullanabilirsiniz.

### Müşterilerinizle iletişim kurabilirsiniz

Ürün ya da hizmet sattığınız müşterileriniz ile web siteniz üzerinden iletişim kurabilirsiniz. Hem onlara ihtiyaçları olan desteği verebilir hem de sizinle irtibata geçmelerine olanak verirsiniz.

## Özetle

Küçük ve yerel işletmeler ya da KOBİ’ler güçlerini karakteristik yapılarından alıyor. Bu nedenle; kendi karakterlerini özgürce yansıtabildikleri internet siteleri, bu gücü en kolay ve en ekonomik şekilde kullanabilecekleri ortamdır. İnternet sitesi, bir işletmenin dijital çağdaki vitrinidir. 

Bir sonraki yazımızda nasıl internet sitesi hazırlayabileyeceğinizi ve internette yer alabileceğinizi inceleyeceğiz.

İşletmenizi büyütmenize yardımcı yazılarımızı kaçırmamak için blogumuza abone olabilirsiniz:

Bloga Abone Olun

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!