Personel Almak için Bir Sonraki Adım: İşe Giriş Bildirgesi

Bir önceki yazımda, şirketinize ilk defa eleman almaya karar verdiğinizde izlemeniz gereken adımlardan birincisi olan işyeri bildirgesinin SGK ya nasıl verilmesi gerektiğinden bahsetmiştim. Bu haftaki yazımda ise işveren olarak SGK ya işyeri bildirgesi yaptıktan sonra eleman alımınızın SGK’ya bildiriminden bahsedeceğim.

4 dk

İşe giren elemanın işe girişini ne zaman bildireceğim?

Genel olarak aklınızdan çıkarmamanız gereken kural işe giriş bildirgelerinin elemanın işe giriş tarihinden 1 gün önce verildiğidir. Bildirgenin verilmesi resmi tatil gününe rastlarsa, bildirge verme süresi izleyen ilk günün sonuna kadar uzar. Pazartesi günü işe girecek işçiler için, Pazar günü resmi tatil gününe rastladığı için Pazartesi günü işe giriş bildirgesi verilirse bildirge zamanında verilmiş sayılır.

Diğer bir husus ise ilk defa işyeri bildirgesi verecekseniz, sigortalı çalıştırmaya başladığınız tarihten itibaren bir ay içinde işe alacağınız çalışan için “sigortalı işe giriş bildirgesinin” en geç işyerinin tescil tarihinden itibaren bir ay içinde verilmesi halinde işe giriş zamanında verilmiş sayılır. Yani 01.12.2015 tarihinde 2 çalışan ile işe başlayan bir işyeri, 07.12.2015 tarihinde işe aldığı bir elemanın işe giriş bildirgesini 07.12.2015 tarihli olarak 30.12.2015 tarihine kadar geriye dönük olarak verebilir.

İşe giriş bildirgesini elektronik ortamda bu adresten verebilirsiniz.

İşe giriş bildirgesi nasıl doldurulur?

Sosyal güvenlik numarası hanesine TC Kimlik numarası yazılır. Kişi yabancı uyruklu ise kurumun verdiği numara yazılır. TC kimlik numarasını yazdığınızda kişinin nüfus bilgileri ekrana gelecektir. Devam ettiğinizde bildirge ekranı açılır. Bu ekranda en üstte kişiyi işe aldığınız şirketinizin ismi yer alır. Birden fazla şirketiniz varsa, elemanı doğru şirkete aldığınızdan emin olmanızı tavsiye ederim. Daha sonra sırayla işe giriş tarihi, sigorta kolu kalemleri bulunur. Sigorta kolu için kullanacağınız 2 genel kod vardır. “sıfır” “tüm sigorta kolları” (zorunlu) alanı genel olarak kullanılan alandır.

Eğer alacağınız eleman halihazırda kurumdan aylık alıyorsa (emeklilik gibi) ; emekli aylığının kesilmemesi için 8 nolu “Sosyal Güvenlik Destek Primini” seçin. Ancak daha uygun olanı, emekli çalışana sigorta kolu tercihini sorun- sıfır mı, sekiz mi? Alacağınız cevaba göre oluşturacağınız “işe giriş bildirgesini” sigortalınıza imzalatın.

“4857 sayılı Kanun” şeklinde başlayan cümledeki soruya “Evet ya da Hayır” cevabını vermeniz gerekir. Eğer eleman part-time çalışacaksa “Evet”i seçerek ayda kaç gün çalışacağını da burada belirtmeniz gerekir. Mesela eleman günde 2 saat çalışacaksa, bu rakamı 30 ile çarpıp ardından 7,5 a bölüp çıkan sayıyı da tamsayıya çevirerek gün hanesine yazmanız gerekir. Kısmi çalışma durumunu “Eksik Gün Bildirimi” ve kısmi süreli iş sözleşmesi ile SGK’ya bildirmelisiniz. Eksik Gün Bildirm Formuna bu adresten ulaşabilirsiniz.

Formda “İşyeri İşkolu” ve “Sigortalı meslek kodu” nu da girmelisiniz. Sigortalının “Görev Kodunu” ile adres ve telefon bilgilerini girdikten sonra, istisnai bir durum da bildirilmiyorsa son bir kez kontrol ederek işe giriş formunu tamamlayabilirsiniz. Eğer “işe giriş bildirgesi”ni iptal etmek isterseniz aynı gün içerisinde iptal edebilirsiniz. 

SGK İşe Giriş başlıklı yazımızı okuyarak SGK işe girişle ilgili bilgileri alabilirsiniz.

Personel Giderlerini Yönetin.

Paraşüt ile personel maaş, prim ve avanslarının kaydını tutar, cepten yapılan harcamalar ile birlikte ay sonunda yapmanız gereken ödemeleri görebilirsiniz.
14 Gün Ücretsiz Deneyin

İşe giriş Bildirgesi zamanında vermezsem ne olur?

Her bir sigortalı için,

1) Yasal süre geçtikten sonra verilirse 1 aylık asgari ücret;

2) Kurum tarafından tespit edilirse 2 asgari ücret;

3) 1 yıl içerisinde kurum tarafından tekrar tespit edilirse 5 asgari ücret;

idari para cezası söz konusudur.

Ancak işe giriş bildirgelerinin yasal verilme süresinin sona erdiği tarihten itibaren otuz gün içinde kendiliğinden verilmiş olması ve tebliğ tarihinden itibaren en geç onbeş gün içinde asgari ücretin %18,75’nin ödenmesi durumunda geri kalan kısım ceza iptal edilmektedir.

İşletmenizi büyütmeniz için hazırladığımız içerikleri kaçırmamak için blogumuza abone olabilirsiniz:

Bloga Abone Olun

Personel Alacağım, Ne Yapmam Gerekiyor?

Bir Personelin İşletmeye Olan Maliyetinin Hesaplanması

Nasıl Yapılır? Çalışan Giderlerini Yönetmek

Startup’larda Ekibin Vazgeçilmez 3 Üyesi

Mehmet Orhun

Mehmet Orhun

Mehmet Orhun, Neura Mali Müşavirlik'in ortağıdır.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!