SGK İşe Giriş İşlemleri ve Online SGK İşlemleri

Personel olarak işe başlarken ya da şirketinize bir personel alırken SGK nezdinde yapmanız gerekenleri derlemeye çalıştık. Toparladığımız soruları ve yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

3 dk
SGK işe giriş nedir?

SGK nezdinde yapılması gerekenlere geçmeden önce birkaç yazımızı hatırlatmak isterim:

SGK işe giriş belgeleri nelerdir?

İşveren için

Şirketler yeni bir personel istihdam ettiklerinde bunu Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirmekle yükümlüdürler. Yeni düzenlemelere göre SGK'ye elden ya da posta ile bildirge iletmeniz durumunda dahi e-Sigorta'ya girerek işe giriş bildirgesi göndermek zorundasınız.

e-Sigortaya erişerek bildirgeleri düzenlemek için buraya tıklayabilirsiniz.

İşçi/personel için

İş yerinin statüsüne ve çalışma alanına göre bu evrak değişmektedir. Fakat, hizmet akdiyle çalışanlar işverenlerince kendileri adına gerekli bildirimlerinin yapılıp yapılmadığını takip ederek çalışmaya başladıktan itibaren 1 ay içerisinde kendilerini SGK'ye bildirebilirler.

SGK hizmet dökümü sorgulama nasıl yapılır?

SSK, Bağ-kur ve Emekli Sandığı olarak ayrı ayrı hizmet veren 3 kurum Sosyal Güvenlik Kurumu altında birleştirilmiştir. Fakat hizmet geçmişleri hala ayrı ayrı sorgulanabilmektedir. İşveren kaydının doğru yapılıp yapılmadığı, primlerin düzgün ödenip ödenmediği aşağıdaki bağlantılardan kontrol edilebilir.

4A hizmet dökümü sorgulama

4a, 5510 Sayılı Kanunun 4/1-a Bendi (4/a) kapsamındakileri ifade eder. Eskiden SSK ile muhatap olan sigortalılar bu kapsamdadır.

E-devlet şifreniz ile 4A Hizmet Dökümü alabilirsiniz.

4B ödeme dökümü sorgulama

4b, 5510 Sayılı Kanunun 4/1-b Bendi (4/b) Kapsamındakileri ifade eder. Bu kategori de eski Bağ-Kurluları kapsar.

E-devlet şifreniz ile 4B Ödeme Dökümü alabilirsiniz.

4C ödeme dökümü sorgulama

4c, 5510 Sayılı Kanunun 4/1-c Bendi (4/c) kapsamındakiler kapsar. Bu kategoride eskiden Emekli Sandığı'na bağlı olarak çalışanlar yer alır.

E-devlet şifreniz ile 4C Ödeme Dökümü alabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için SGK Hizmet Dökümü yazımıza bakabilirsiniz.

SGK işe giriş tarihi sorgulama

Eğer işe aldığınız personelin ya da bir yerde çalışıyorsanız kendinizin işe başlangıç tarihini öğrenmek istiyorsanız e-devletin 4A Hizmet Dökümü sayfasını kullanabilirsiniz.

Eğer çalışma hayatınıza ilk başladığınız günü merak ediyor ve toplam hizmet gününüzü öğrenmek istiyorsanız PT yazıp, boşluk bırakıp, TC kimlik numaranızı bırakıp, boşluk bırakıp, aile sıra numaranızı yazarak 5502'ye göndererek bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Örnek: PT 1234567890 0004

SGK işe giriş ve birçok konuda online hizmet veriyor. Diğer işlemler için de e-devlet'e giriş yaparak SGK işlemlerine göz atabilirsiniz.

Şirketinizde size yardımcı olacak içeriklerimizi kaçırmamak için blogumuza abone olabilirsiniz:

Bloga Abone Olun

Tunca Üçer

Tunca Üçer

Tunca Üçer, Paraşüt'te İçerik Uzmanı olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!