İçerikler (10)

İş Fikrinizi Geliştirin: İş Konsepti ve Fizibilite Çalışması

İş Fikrinizi Geliştirin: İş Konsepti ve Fizibilite Çalışması

Bir fikriniz var. Bunu iş konseptine nasıl çevireceksiniz? Peki ya fizibilite çalışmaları? Detayları yazımızın devamında...

Aile Şirketleri Nasıl Kurumsallaşır?

Aile Şirketleri Nasıl Kurumsallaşır?

Aile şirketinizi kuşaklar boyu süren sevgi, nefret ve ihtiras çemberinden çıkarıp kurumsallaşmaya adım atmak istiyorsunuz. Peki, kurumsallaşma yolunda hangi kilometre taşlarını aşmalısınız? İşte kurumsallaşmak isteyen aile şirketlerinin bilmesi gerekenler!

Foriba'dan Koray Gültekin Bahar

Foriba'dan Koray Gültekin Bahar

Türkiye baş döndürücü bir hızla e-Dönüşüm sürecine giriyor. Biz de geleceğe erkenden adapte olarak, işlerini büyütmek isteyen firmalar için Türkiye’nin dijitalleşme sürecinin öncü şirketlerinden Foriba’dan, Koray Gültekin Bahar ile e-Dönüşüm’ü konuştuk.

Şirketinizin Finansal Durumu Sizin Kontrolünüzde mi?

Şirketinizin Finansal Durumu Sizin Kontrolünüzde mi?

İşletmenizin finansal durumunu nasıl ölçümlüyorsunuz? Elbette öncelikle banka hesaplarınızın durumuna bakıyorsunuz. Ancak güncel hesap durumunuzu takip etmenin ötesinde, iş planınızı geliştirmek ve finansal stratejinizi belirlemek için ne gibi araçlardan yararlanıyorsunuz? Finansal raporları ne kadar kullanıyorsunuz? Bu raporları hazırlamak için ne kadar zaman harcıyorsunuz ve ne kadar sağlıklı sonuçlar alıyorsunuz? Nakit akışınızı planlayarak öngörebiliyor musunuz?

Bir Kararın Eşiğinde: Kurumsal Mı Startup Mı?

Bir Kararın Eşiğinde: Kurumsal Mı Startup Mı?

2000’lerin ilk yılları iş hayatında kurumsal şirketlerde çalışmanın hızla yükseldiği bir dönemdi ve her üniversite mezunu özgeçmişine büyük firmaların isimlerini ardı ardına dizmenin hayaliyle yanıp tutuşuyordu. 2010’ların başına geldiğimizde ise kurumsal hayatın altın yaldızlı kaplaması hızla dökülmeye, buralarda sürülen hayat cazibesini yitirmeye başladı. Bugün özellikle de çalışma hayatına yeni katılan veya katılacak olan Y ve Z jenerasyonları, çalışmak için startupları hedef olarak gözlerine kestirmiş durumda.

Girişimcinin Muhasebe Takvimi

Girişimcinin Muhasebe Takvimi

Kendi girişimini kurmak belki de bir insanın hayatta yapabileceği en heyecanlı şey. İşin muhasebe kısmına gelince heyecanın insanın kursağında kalması ise an meselesi. Muhasebenizi düzenli takip ederek işinizi kolaylaştırın!

Nakit Akışı Mı Daha Önemli Karlılık Mı?

Nakit Akışı Mı Daha Önemli Karlılık Mı?

Adettendir, her karşılaştığımız yatırım fikri için anında bir kar hesabı yaparız. “ Abi, ebabil kuşunun yumurtasının sana maliyeti en çok 50 kuruş, piyasada satış fiyatı en az 5 lira. Temiz 4,5 lira karın var.” Oysa ki sanılanın aksine işletmelerin çoğunun kapanma nedeni düşük karlılık değil, nakit akışı sorunlarıdır.

Nakit akışımı nasıl takip ederim?

Nakit akışımı nasıl takip ederim?

Birçok küçük işletme sahibi, nakit yönetimini kişisel çabasıyla yürütmeye çalışıyor. Stratejik çalışmalara ayırması gereken vaktini Excel tablolarıyla boğuşarak ne kadar sağlıklı olduğunu bilemediği raporları çıkarmaya ayırıyor. Peki, yok mudur bu işin bir kolayı?

Gelir gider yönetiminin 4 temel kuralı

Gelir gider yönetiminin 4 temel kuralı

Genç girişimcilerin gelir gider takibinde yaptığı bazı yanlışlar daha işin başında şirketi tehlikeye atabiliyor. İşe başlarken prensiplerinizi belirleyerek, zor kazandığınız parayı, doğru biçimde yönetip, işinizi büyütmeyi başarabilirsiniz.

Fatura tasarımı nasıl yapılır?

Fatura tasarımı nasıl yapılır?

Fatura tasarımınız hem müşterinizin gözündeki imajınızı hem de tahsilatlarınızı gerçekleştirme hızınızı önemli ölçüde belirler. Bu yüzden fatura deyip geçmemenizi, bu belgeyi profesyonel bir şekilde tasarlamanızı öneririz. Faturanızda bulunması gereken alanları ve faturanızın şeklini belirlerken dikkat etmeniz gerekenleri A'dan Z'ye tüm detaylarıyla yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Beril Koç hakkında

Beril Koç, Paraşüt'te İçerik Pazarlaması Uzmanı olarak görev yaptı.