İşe Başlarken: Gelir Gider Yönetiminin 4 Temel Kuralı

Genç girişimcilerin gelir gider takibinde yaptığı bazı yanlışlar daha işin başında şirketi tehlikeye atabiliyor. İşe başlarken prensiplerinizi belirleyerek, zor kazandığınız parayı, doğru biçimde yönetip, işinizi büyütmeyi başarabilirsiniz.

3 dk
gelir gider takibi

Gelir gider yönetiminde yapılan hatalar, genelde işi kurma aşamasında geliştirilen yanlış tutumların uzantısı. İyi bir marka ismi buldunuz, sağlam bir piyasa araştırması yaptınız, kusursuz bir iş planı hazırladınız. Şimdi aşağıdaki 4 tavsiyemizi uygulayarak gelir giderinizi doğru biçimde yönetmeye başlayın:

1. Kişisel Hesabınızla Şirket Hesaplarınızı Birbirine Karıştırmayın!

Eğer ortağınız yoksa ya da freelance çalışıyorsanız, işinizi kişisel hesabınız üstünden yürütmek kolayınıza gelebilir. Ancak kişisel hesabınızla iş hesabınızı bir arada tutmak işlerin karışmasına ve gerçek finansal tablonuzu görememenize neden olur.

2. Mutlaka Bir Gelir Gider Takip Programı Kullanın!

Kişisel hesabınızla iş hesabınızı birbirinden ayırmak finansal takibinizi yapmanın ilk aşaması. Ardından Paraşüt gibi kolay kullanımlı bir gelir gider takip programı edinin.

Gelir gider takibini rutininizin bir parçası haline getirmelisiniz. İşini yeni kuran pek çok girişimci, şirket içinde bir muhasebeciye sahip olmadığı için kendi işinin gelir gider takibinden de sorumludur. Bu nedenle en kolayı, işinizi size otomatik hatırlatmalar ve raporlar sunan, her yerden erişilebilir bir program üstünden takip etmektir. Siz verilerinizi uygulamaya girdikçe, sistem sizin için sanki bir muhasebe departmanı gibi çalışır.

Gelir giderinizi Paraşüt’te takip ederek aşağıdaki sorulara kolayca cevap verebilirsiniz:

 • Hangi müşteriler size ne kadar kazandırıyor?

 • Belli bir tarih aralığında kazancınız nedir ya da ne olacak?

 • Hangi müşterinize ne kadar avans verdiniz?

 • Tahsilatlarınız gecikiyor mu, ne kadar gecikiyor?

 • Hangi tedarikçiden ne kadar ürün aldınız, maliyetleri nelerdi?

 • Gecikmiş ne kadar ödemeniz var?

 • Belli bir tarih aralığında ne kadar ödeme yaptınız ya da yapacaksınız?

 • Gelecek 12 hafta ve 12 ayda nakit seviyeniz nasıl değişecek?

 • Şirket içi harcamalarınızın tutarı nedir?

 • Hangi çalışanınıza ne kadar avans verdiniz?

 • SGK’ya ne ödeme yapacaksınız?

 • Ay içinde oluşan KDV tutarınız nedir?

Gelirinizi giderinizi kolayca takip ederek, şirketinizin nakit akışını düzenlemek için Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyin!

3. Ödemelerinizi Banka Üstünden Alın!

Genç işletmecilerin çoğu ödemelerini nakit olarak, elden alma eğilimindedir. Eğer gelecekte işinizi büyütmek ve belki yatırım almak gibi bir planınız varsa bunu yapmayın. Çünkü bu şeklide çalıştığınızda işinizin karlılığı düşük gözükür ve şirketinizin değerini yanlış yansıtırsınız. Şirketinizin yatırım veya destek alma şansı azalır.

Yani şirketiniz için uzun vadeli planlarınız varsa kısa vadeli hesaplardan kaçının.

4. Muhasebe Hesaplarınızla Banka Hesabınızı Karşılaştırın!

Her ay muhasebe hesaplarınızla banka hesabınızın bakiyesini karşılaştırın. Bu konuda sakın tembellik etmeyin! Eğer düzenli olarak karşılaştırma yapmazsınız, arada oluşabilecek farkı anlamlandıramayabilirsiniz.

Önemli olan ilk etapta bu alışkanlıkları kazanmanız. Ardından kendi kendinize gelir gider yönetiminizi yapmak çok daha kolay olacak!

Girişimcinin Ön Muhasebe Kılavuzu yazımızı okuyun.

Paraşüt'ü hemen 14 gün boyunca ücretsiz denemeye başlayın:

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

Beril Koç

Beril Koç

Beril Koç, Paraşüt'te İçerik Pazarlaması Uzmanı olarak görev yaptı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!