Nakit Akışımı Nasıl Takip Ederim?

Birçok küçük işletme sahibi, nakit yönetimini kişisel çabasıyla yürütmeye çalışıyor. Stratejik çalışmalara ayırması gereken vaktini Excel tablolarıyla boğuşarak ne kadar sağlıklı olduğunu bilemediği raporları çıkarmaya ayırıyor. Peki, yok mudur bu işin bir kolayı?

3 dk
Nakit Akışı Takibi

Küçük işletmelerin en önemli sorunlarının başında nakit yönetimi geliyor. Pek çok küçük işletme finansal süreçlerini kendi içlerinde takip edebilecek finansçı veya muhasebeci bulundurma şansına sahip değil. Gelir gider takibini yapmak, raporları hazırlamak genelde iş sahibinin sırtındaki bir yük. Böylece iş sahibi stratejik çalışmalara ayırması gereken zamanını, operasyonel süreçlere ayırmak zorunda kalıyor. Hatta bu durumda bile finansal performansın takip edilmesi çok sağlıklı olmuyor. Küçük işletmenin finansal süreçlerin taşlı, çakıllı patikalarında “Allah’ına emanet turizm” modeli ilerliyor.

Raporlar gerçeğin aynasıdır

Bir işletme her ne kadar sağlam finansal bir yapılanmaya sahip olsa da nakit akışı sağlıklı olmayabilir. Nakit akışını raporlarla, düzenli takip eden bir işletme; olası senaryoları önceden görme ve buna göre tedbir alma şansına sahiptir. Bundan yoksun olan işletmeler ise iflasa kadar sürüklenebilir.

Nakit akışı nasıl takip edilir?

Küçük işletmeler raporlarını Excel tabloları hazırlayarak çıkarabilirler. Nakit akış tablolarının tek bir formatı yoktur, her işletme kendi ihtiyacına göre belirlenmiş kriterlerle bu tabloları hazırlar. Ancak Excel tablolarının sürekli manuel olarak yenilenmesi gerekliliği ve bu süreçte insan gücüne bağlı olarak ortaya çıkabilecek hatalar nedeniyle sağlıklı sonuçlar almak zor. Öte yandan emek yoğun çalışma nedeniyle kaybedilen zaman ve harcanan iş gücü de işletmelerin bu işi düzenli yapabilmesini engelliyor.

Nakit akışını takip etmenin kolay yolu yok mu?

Raporlama işletme açısında kıymetli olduğu kadar zaman ve çaba da gerektiren bir süreç. Paraşüt bu noktada yalın arayüzüyle kullanım kolaylığı sağlarken, kullanıcılarına nakit akışlarını takip edebilecekleri detaylı raporlar sunuyor.

Güncel Durum sayfasındaki “Nakit Akışı” grafiği gelecek 30 gün içerisindeki nakit akışınızı izlemenizi sağlıyor. Bu rapor 30 gün içindeki tahsilat ve ödeme durumunuzu yansıtarak, olası darboğazlara karşı önlem almanızı sağlayacak bilgileri önünüze döküyor. Raporlar altındaki “Nakit Akışı Raporu” belirlediğiniz tarih aralığında kasa ve banka hesaplarınızdaki para giriş çıkışları hakkında ayrıntılı bilgi veriyor.

Bu iki rapor dışında Paraşüt’te alış, satış, harcama, tahsilat ve ödemeler raporlarına ulaşmak mümkün. Paraşüt’ten ayrıntılı raporlar almak için ise tek bir şeyi akılda tutmak gerekiyor “Siz Paraşüt’e verilerinizi ne kadar eksiksiz girerseniz, Paraşüt de size o kadar gerçekçi bir tablo sunar.”

Böylece işletme, nakit akışı raporunu kısa zamanda, kolayca, insan hatası riski en düşük biçimde alabilir ve geleceğe yönelik planlarını tutarlı bilgilere dayanarak gerçekleştirebilir.

Raporlarımız sayesinde işletmenizin nakit akışını kontrol altına almak için Paraşüt'ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz:

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!