blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
e-Fatura ve e-arşiv arasındaki farklar neler
Blog-hero
E-DÖNÜŞÜM UYGULAMALARI

e-Fatura ve e-arşiv arasındaki farklar neler?

Bu yazımızda e-dönüşüm uygulamalarının temelinde yer alan iki belgeyi ele alıyor, e-fatura ve e-arşiv arasında ne gibi farklar olduğuna değiniyoruz.

Cansu Meşedilci, İçerik Uzmanı

Ortalama okuma süresi 3 dk

Parmağımızın ucuyla oluşturup, saniyeler içinde müşteriye ulaştırdığımız elektronik belgeler ticari hayatın adeta kurtarıcıları. Kolaylığına ve konforuna aşina olduğumuz bu elektronik belgelere her ne kadar aşina olsak da hangisinin, ne amaçla kullanıldığı konusunda kimi zaman soru işaretlerimiz olabiliyor.

Bu yazımız akıllardaki soru işaretlerini kaldırmayı amaçlıyor, e-fatura ve e-arşivin birbirinden ayrılan yönlerine değiniyoruz.

Hadi başlayalım!

Kısaca e-fatura nedir?

Pek çok firmanın dijitalleşme yolculuğundaki ilk adımı e-faturaya geçiş ile oluyor. e-Fatura, bir mal veya hizmet satışının ardından müşterinin ödemesi gereken maddi bedelin belirtildiği belge olan faturanın, elektronik ortamda düzenlenmiş halidir. Bir başka deyişle faturanın elektronik halidir.

İş yapış şekillerini hızlandıran, ön muhasebe süreçlerini kolaylaştıran ve ciddi anlamda maliyetten tasarruf sağlayan bu uygulama, satıcı ve alıcı olmak üzere her iki tarafın da e-fatura kullanıcısı olmasıyla kullanılır.

Bir örnek üzerinden anlatalım. e-Faturaya geçişini tamamlamış, bir ayakkabı malzemeleri tedarikçisi konumunda bir firma düşünün. Bu firma, ayakkabı firmasına yaptığı satışın ardından bir fatura kesecek. Eğer ayakkabı firması da e-fatura kullanıcısı ise her iki taraf da e-fatura kullandığı için e-fatura kesilecektir.

Peki ya, e-fatura kullanıcısı değilse? İşte o zaman, e-arşiv fatura kesmesi gerekir.

e-Arşiv fatura nedir?

e-Arşiv de bir elektronik fatura türüdür, e-fatura mükellefi olmayan firmalara ve son kullanıcıya kesilir. Elektronik ortamda oluşturulan bu belgenin ikinci nüshası saklanabilir, arşivlenebilir.

e-Arşiv fatura kes komutu, e-fatura uygulamasına kaydı bulunan mükellefler için oluşturulan faturalar dışında kalan tüm faturalar için geçerlidir. Diyelim ki, elinize bir e-arşiv fatura geçti ve siz bu belgenin GİB tarafından gönderilen raporda beyan edilip edilmediğini merak ediyorsunuz. Bunun için e-arşiv fatura sorgulama ile tarafınıza iletilen elektronik arşiv faturalarını inceleyebilirsiniz.

e-Fatura, e-arşiv belgelerini incelediğinizde yapı olarak birbirine çok benzer belgeler olduğunu görürsünüz. Ancak, kullanım alanları ve amaçlarında farklılıklar mevcuttur. e-Fatura e-arşiv farkı net bir şekilde görebilmenize aşağıdaki tablo yardımcı olacaktır:

e-Fatura ve e-arşiv arasındaki farklar

e-Fatura e-Arşiv
e-Fatura kullanan firmalara gönderilir ve alınır. Kurumlar arası fatura gönderimlerinde kullanılır. e-Fatura mükellefi olmayan firmalara e-arşiv fatura ve bir mal veya hizmet satışı sonraki son tüketici için hazırlanır.
Her fatura önce GİB’e gider. GİB’e sadece ay sonunda bir rapor iletilir ve bu rapor ile bilgi aktarımı yapılır.
Zaman damgası yoktur. Zaman damgası vardır.
e-Fatura geçişinden sonra kağıt fatura kullanılmaz ve kağıt çıktı alanamaz. e-Fatura oluşturulduktan sonra direkt karşı tarafın e-fatura sistemine gönderilir. e-Arşiv faturayı hem kağıt hem de elektronik olarak iletebilmek mümkündür.

e-Fatura ve e-arşiv fatura başvuru işlemlerini kendiniz ya da siz yerinizden dahi kalkmadan Paraşüt olarak biz “Anahtar Teslim e-Fatura” hizmetimizle gerçekleştirebiliriz. Böylece ne hata yapma korkusu yaşar ne de zamanınızı bürokratik işlemlere ayırmış olursunuz. Süreç danışmanlarımız eşliğinde ilerleyerek ihtiyaç duyduğunuz an ücretsiz destek alabilirsiniz.

Hemen şimdi ilk adımı atın ve 14 gün boyunca Paraşüt’ü ücretsiz denemek için hesap oluşturun.

Ücretsiz Deneyin

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?