e-Fatura hakkında 20 yanlış bilgi

e-Faturaya geçmek isteyen ama tereddütte kalanlara ulaşan bazı yanlış bilgileri yakaladık. Türkiye dijitalleşiyor, Türkiye'nin büyüyen işletmelerinin önünde bu yanlış bilgilerin engel oluşturmasına izin veremezdik. 

7 dk

Yazıya başlamadan önce e-fatura hakkında bilgi edinmek için "e-Fatura Nedir? e-Fatura Ne Değildir?" yazımızı okuyabilirsiniz.

1. e-Faturaya geçmek çok maliyetli

E-faturaya geçişin farklı yolları var. Geçiş sırasında aktivasyon ücreti, entegrasyon ücreti, mali mühür, anahtar ücreti, fatura başı ödeme gibi çeşitli giderlere maruz kalabilirsiniz.

e-Fatura'ya Paraşüt ile geçiş yaparsanız aktivasyon ücreti ödemezsiniz. Entegrasyon ücreti ödemezsiniz.

2. e-Fatura benim için uygun bir çözüm değil

Eğer aylık olarak az fatura kestiğinizi düşünüyorsanızve e-fatura uygun bir çözüm değil diyorsanız Paraşüt'te tüm fatura işlemlerinizi ücretsiz hale getirebilirsiniz. Çünkü Paraşüt'te e-Faturaya geçişte Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından zorunlu tutulan Mali Mühür ücreti hariç hiçbir ücret ödemezsiniz. 

Paraşüt'ün e-fatura kullanıcıları arasında reklam ajansları, yazılım şirketleri, e-ticaret siteleri, medikal ürün satan şirketler, prodüksyon firmaları, telekom şirketleri, yayıncılar, alım-satım yapan şirketler, turizm şirketleri var. Tüm bu şirketleri buluşturansa Paraşüt'te e-Fatura'ya ücretsiz, zahmetsiz geçiş. 

3. E-fatura zorunluluk kriterlerine uymuyorum, geçmeme gerek yok

İnternet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve 2014 yılı gelir tablosu brüt satış hasılatı tutarı 5 Milyon TL ve üzerinde olan mükellefler en geç 01 Ocak 2016 tarihine kadar e-arşiv uygulamasına geçmek zorundaydılar. Her sene de bu ciro Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından aşağıya çekiliyor.

E-fatura mükellefi olan ve yukarıda belirtilen şartların dışında olan şirketler de e-arşiv e-fatura sistemine geçiş yapabilirler. Türkiye dijitalleşiyor, gelişen teknolojiler şirketleri ve devleti dönüştürüyor. e-Fatura da bu dönüşümün bir parçası ve bu dönüşümün 2018'de tamamlanması planlanıyor. 

Siz de bu fatura maliyetlerinizi düşürmek, işlerinizi dijitalleştirmek ve son ana kalıp aksaklıklar yaşamamak için e-Fatura'ya hemen geçiş yapabilirsiniz.

4. Entegrasyon ücreti ödemek istemiyorum

Piyasadaki muhasebe ya da ön muhasebe programlarının sundukları hizmetlere bakarsanız yüksek entegrasyon ücretleri talep edildiğini görürsünüz. Paraşüt'te e-Fatura - e-Arşiv entegrasyon ücreti yoktur.

Başvurunuz tamamlanır tamamlanmaz Paraşüt'te e-fatura ve a-arşiv kullanabilirsiniz.

Bu soru ve daha fazlasının cevabı için "Büyüyen İşletmeler için e-Faturaya Ücretsiz Geçiş Kılavuzu" ücretsiz e-kitabımızı indirerek inceleyebilirsiniz.

5. Başvuru süreci çok zor

e-Faturaya geçiş şu an beklenen kadar yaygınlaşmadığı için başvuru süreci uzun görünüyor. Paraşüt olarak iş ortaklarımızla beraber hazırladığımız bir panel ile sizi uğraştırmadan e-Faturaya geçişinizi sağlıyoruz.

Hem de ofisinizden çıkmadan e-Faturaya geçmiş oluyorsunuz.

6. Mali mühür çok pahalı!

e-Faturaya geçiş önündeki en büyük sorun mali mühür ücretinin yüksek bulunması idi. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen Mali Mühür ücretleri 2017 itibari ile indirildi. Daha önce tüzel kişiler için 400 TL, gerçek kişiler için 200 TL olan Mali Mühür fiyatları 2017 itibariyle tüzel kişiler için 275 TL + KDV, gerçek kişiler için ise 125 TL + KDV'ye indirildi.

7. Sürekli mali mühür taşımak istemiyorum

e-Fatura oluştururken mali mühüre ihtiyacınız yoktur. Mali Mühürü sadece e-Fatura aktivasyon sürecinde onaylama işlemi yaparken kullanırsınız.

8. E-faturaya geçmek için devlet dairesine vs. gitmek istemiyorum

e-Faturaya geçişinizi Paraşüt ile gerçekleştirirseniz ofisinizden çıkmanıza gerek yoktur. Başvuru sürecinizin tamamını bilgisayar başında yönetir, takıldığınız yerlerde e-fatura uzmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. Paraşüt'ü 14 gün ücretsiz deneyin, başvurmak istediğinizi belirtin, o sırada e-Faturaya geçiş işlemlerinizi birlikte gerçekleştirelim.

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

9. Şahıs şirketiyim, e-Faturaya geçemiyorum

Şahıs şirketleri de e-Fatura kullanabilir hem de daha düşük mali mühür fiyatı ile. 

E-faturanın küçük işletmelere sağladığı avantajları öğrenmek için "Küçük İşletmeler Neden e-Faturaya Geçmeli?" yazımızı okuyabilirsiniz.

10. Elimde bir tomar matbu fatura var, e-Faturaya geçemem

Matbu faturanın size maliyeti yalnızca baskı maliyeti değildir. Tabii ki bastırılmış faturalarınızdan istifade etmek isteyebilirsiniz fakat gönderme, saklama ve muhasebeciye iletme maliyetlerinden kaçınmak için hemen e-Faturaya geçebilirsiniz.

11. e-Fatura ile irsaliye hazırlayamam

Öyle mi acaba? Ufak bir "hack" ile neden olmasın? Gönderdiğiniz elektronik faturada düzenleme tarihi yanında düzenleme zamanının da saat ve dakika olarak gösterilmesi halinde elektronik faturanın kağıt çıktısı irsaliye yerine geçer. Ancak bu kağıt çıktıya “İrsaliye yerine geçer” ifadesinin yazılması ve kağıdın imzalanıp kaşelenmesi gerekmektedir. Bu imkandan yararlanabilmek için elektronik faturanın malın teslim edileceği tarihte düzenlenmiş olması gerekmektedir.

12. e-Fatura gönderdikten sonra faturada değişiklik/iptal işlemi yapamam

Matbu faturada olduğu gibi elektronik faturada da iptal ve iade yapabilirsiniz. Nasıl yapılacağını görmek için "Elektronik Faturada İptal ve İade İşlemleri" adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Fakat şunu not düşmekte fayda var: Elektronik fatura oluşturulduktan sonra değişiklik yapılamaz. Göndermiş olduğunuz elektronik fatura e-fatura ise, faturayı karşı tarafın reddetmesi gerekir. Bunun üzerine yeni bir e-fatura oluşturulabilir. Eğer e-arşiv gönderdiyseniz 7 gün içinde e-arşiv faturayı iptal edip tekrardan yeni bir e-arşiv fatura oluşturabilirsiniz.

13. e-Fatura numarası ile elimdeki matbu faturaların fatura numarası devamlılığını sağlayamam

Böyle bir devamlılık zorunluluğu yok. e-Fatura gönderdiğiniz sürece GİB e-Faturanıza bir fatura numarası atayacaktır.

e-Fatura hakkında tüm sorularınıza yanıt bulabileceğiniz kitap:

14. e-Faturanın arşivlenmesiyle ilgilenemem

Eğer e-Faturaya Paraşüt ile geçerseniz tüm faturalarınız Paraşüt hesabınızda ücretsiz olarak arşivlenir. Başka bir işleme gerek kalmaz.

15. e-Fatura kullanmayan müşterilerimle sorun yaşarım

e-Faturaya geçiş yapmamış olan müşterilerinize e-arşiv faturası gönderebilirsiniz. Bu fatura mali değeri olan ve matbu fatura ile eşdeğerli bir faturadır. Faturayı isterseniz e-posta olarak gönderir isterseniz de çıktısını alarak verebilirsiniz.

16. Müşterim e-Fatura kabul etmiyor

Teknik olarak müşterinizin e-Fatura kabul etmemesi mümkün değildir. e-Fatura, Maliye Bakanlığı onaylı bir faturadır ve hem siz hem de müşteriniz için işlevsel olarak normal faturadan farklı değildir.

17. Müşterim TC kimlik numarası vermek istemiyor

Muhatabınız eğer e-Fatura kullanıcısı ise e-Faturayı vergi numarası üzerinden gönderirsiniz. Eğer muhatabınız bir gerçek kişi ise ve e-Fatura kullanıcısı değilse o zaman e-arşiv faturası düzenlemeniz gerekir. 

e-Arşiv faturası düzenlerken TC kimlik numarası girme zorunluluğu yoktur. 11111111 yazarak geçebilirsiniz.

18. Gerçek kişilere, son kullanıcılara fatura gönderemem

Gerçek kişilere e-arşiv faturası düzenleyerek e-posta olarak gönderebilir ya da yazıcınızdan çıkartarak verebilirsiniz.

19. E-faturaya geçince Mali Müşavirim de e-Defter’e geçmek zorundaymış

Eğer şirketiniz e-Faturaya geçmek zorunda ise muhasebeci ya da mali müşaviriniz e-Defter'e geçmeniz gerekir.

Eğer şirketinizi e-Faturaya geçiş zorunluluğu yok fakat siz e-Fatura kullanmak istiyorsanız e-Defter kullanmak zorunda değilsiniz.

20. Mali müşavirimin/muhasebecimin işlerini zorlaştırmak istemiyorum

Bilakis işini kolaylaştırırsınız. Bunun için "Elektronik fatura muhasebecimle çalışmamı nasıl etkiler?" başlıklı yazımızdan detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Esas soru: E-fatura süreci ve kullanması çok zor!

Hiç de değil! e-Faturaya geçmek hızlı, kullanımı ise düşük maliyetli ve zahmetsiz.

Eğer e-Fatura konusunda sorularınız varsa arayın yanıtlayalım: 0212 963 00 20.

Tunca Üçer

Tunca Üçer

Tunca Üçer, Paraşüt'ün İçerik Uzmanı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!