blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
e-Fatura Nedir?
Blog-hero
E-DÖNÜŞÜM UYGULAMALARI

e-Fatura nedir? Ne işe yarar?

Yeni yönetmelikler ticaret hayatına yeni terimleri ve uygulamaları entegre etti. Zorunlu hale gelen e-fatura nedir, özel entegratör seçerken nelere dikkat edilmeli ve bunun gibi birçok sorunun cevabı yazımızda...

Damla Sezgin, İçerik Üreticisi

Ortalama okuma süresi 4 dk

Dijitalleşen dünyamızda teknolojik gelişmelere ayak uydurmak bir zorunluluk haline geldi. Bu değişim ve dönüşümden etkilenenler arasında elbette ki işletmeler de var. Gelin bu değişimlere hep birlikte göz atalım.

e-Fatura ne demek?

Zorunlu bir işlem olan “fatura kesimi” artık dijital ortama taşındı ve “ e-fatura ” kavramı hayatımıza girdi. Bunun ardından çoğu işletme sahibinin kafasında “e-fatura nedir?” sorusu gündeme geldi.

e-Fatura ile kağıt fatura arasında aslında hiçbir fark yok. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yürüttüğü bir çalışma olan e-fatura uygulamasında amaç süreci dijitale taşıyarak satıcı ve alıcı arasında güvenilir, tasarruflu ve insancıl hataları minimuma indiren bir sistem oluşturmak.

e-Fatura özel entegratör nedir?

GİB portal üzerinden yönetilebilen e-fatura işlemlerinizi aynı zamanda özel entegratörler üzerinden de yönetebilirsiniz. Bu özel entegratörler Gelir İdaresi Başkanlığınca yetki verilmiş, mükellef adına tüm kayıtları oluşturma hakkına sahip aracılardır.

Bilmeyenler için “e-fatura mükellefi ne demek” sorusuna da hemen cevap verelim: e-Fatura uygulamasına geçiş yapması ve bu işlemleri gerçekleştirmesi zorunlu olan kişi veya kurumlar GİB tarafından belirlenmiş e-fatura mükellefleridir.

e-Fatura mükellefleri kayıtlarını GİB portalı üzerinden ya da özel entegratörler aracılığıyla tutabilir. Her iki sistemin de avantajları olmasına rağmen, GİB tarafında sizleri sıkıntıya sokabilecek birtakım özellikler de mevcut. Örneğin “ GİB, e-arşiv fatura kesimi yaptığınızda resmileştirdiğiniz faturaları iptal etmenize izin vermez.

Paraşüt ile resmileştirdiğiniz kayıtları 7 gün içerisinde değiştirebilir, iptal edebilirsiniz. Ayrıca ihracat yapan bir Paraşüt e-fatura kullanıcısı iseniz e-ihracat faturalarınızı da aynı portal üzerinden resmileştirebilirsiniz.

e-Fatura özel entegratörü seçerken dikkat etmeniz gerekenler

Bir firmanın GİB tarafından özel entegratör olma izni almış olması sizleri yanıltmasın; her entegratör ihtiyaçlarınıza cevap veremeyebilir. Sizin için;

  • 7/24 destek garantisi veren,
  • Veri güvenliğinizin koruma altında olduğu,
  • Sağlam bir altyapı sistemine sahip,
  • Kurumsal ve güvenilir,
  • Mevzuata hakim ve güncellemeleri takip eden,
  • Tüm dijitalleşme süreçlerine hakim ve e-fatura dışında da birtakım özellikleri bulunan,

kapsamlı bir firmadan özel entegrasyon hizmeti almanızı öneririz.

e-Fatura kullanmak maliyeti düşürür mü?

e-Fatura ile tasarruf etmeniz mümkün. Kağıt kullanımına son vererek maliyeti azaltırken aynı zamanda doğayı da koruyabilirsiniz. Bunun yanında faturalarınız dijital iletileceğinden kargo masraflarından da kurtulabilirsiniz.

Hazırlanıp müşteriye ulaşması kargo ile birlikte 1 haftayı bulabilen kağıt faturanın yanında e-fatura sadece dakikalar içerisinde karşı tarafa iletilebildiğinden sizlere büyük bir zaman tasarrufu da sağlar.

e-Fatura fiyatı

e-Faturaya geçebilmek için ilk olarak mali mühür sertifikanızı almanız gerekiyor. Tüzel kişiler için 720,00 TL (600 TL + KDV), gerçek kişiler için ise 552,00 TL (460 TL + KDV) şeklinde bir ücreti olan mali mühür üç sene boyunca geçerli.

Paraşüt ile e-fatura kesimi yapmak için kullanım bedelini ödemeniz gerekir fakat bir kurulum veya entegrasyon ücreti ödemezsiniz, sadece kontör satın almanız gerekir. Peki e-fatura kontör nedir? Gönderilen ve alınan her fatura birer kontör değerindedir ve kontörlerinizi hem e-fatura hem de e-arşiv işlemlerinde kullanabilirsiniz.

Paraşüt kontör fiyatları nedir diyenler için; gelin Paraşüt’ün kontör fiyatlarına hep birlikte bir göz atalım. Paraşüt aboneliğinizi başlatarak kullanabileceğiniz e-kontör fiyatları aşağıdaki gibidir:

50 e-Kontör 70₺ + KDV
100 e-Kontör 125₺ + KDV
200 e-Kontör 190₺ + KDV
500 e-Kontör 425₺ + KDV
1.000 e-Kontör 725₺ + KDV
2.500 e-Kontör 1.650₺ + KDV
5.000 e-Kontör 3.000₺ + KDV

Paraşüt aboneliğinizi başlatarak kullanabileceğiniz e-kontör paketlerinin kullanım süresi 12 ay ile sınırlıdır.

Haydi, siz de Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyin, e-fatura kesmenin en kolay yoluyla tanışın!

Ücretsiz Deneyin

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?