e-Fatura başvuru süreci

Gülsen Geçim
Gülsen Geçim
5 dk

e-Fatura kullanıcısı olmak için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın sistemine kaydolmanız ve e-fatura aktivasyon süreçlerinden geçmeniz gerekiyor. Tek başınıza yaptığınızda çok çetrefilli ve uzun olabilecek bu süreci sizin için çok kolay bir hale getirdik ve başvuru sürecinin tüm detaylarını ve dikkat etmeniz gerekenleri içeren bir başvuru rehberi hazırladık. Başvuru rehberimizdeki adımları izleyerek e-fatura başvurunuzu hemen başlatabilirsiniz.

Paraşüt hesabınızdan ulaşabileceğiniz e-fatura başvurusu temelde aşağıdaki 4 adımdan oluşuyor:

  1. Mali mühür temini
  2. Online başvuru
  3. e-Fatura başvurusu
  4. e-Fatura aktivasyonu

Öncelikle Paraşüt hesabınız içinden AYARLAR > Uygulamalar sayfasına gidip Elektronik Faturalama Entegrasyonu butonuna tıklayıp elektronik fatura başvuru rehberini görüntüleyin.

1. Mali mühür temini
Bu adımda şirketiniz için Mali Mühür Sertifikası’nı temin etmek üzere başvuru yapıyorsunuz. Mali Mühür Sertifikası, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın düzenlediği bir nevi elektronik mühürdür. Bu mührü alabilmek için TÜBİTAK’a bağlı Kamu Sertifikasyon Merkezi (KSM)’nin internet sitesinden mühür için başvuru yapmanız ve TÜBİTAK’a mali mühür sertifikası ücretini ödemeniz gerekir. Bu başvuruyu yaptıktan ve ücreti gönderdikten sonra mali mühür sertifikanızın elinize ulaşması KSM'deki yoğunluğa bağlı olarak 3 ila 10 gün arasında sürebiliyor. Mali mühür sertifikası ücretini Kamu Sertifikasyon Merkezi'nin sayfasından öğrenebilirsiniz.

Bu adımdayken başvuru rehberini adım adım takip etmenizi özellikle tavsiye ederiz. Başvuru rehberinde yardımcı bilgiler ve dikkat edilmesi gereken önemli noktaları belirtiyoruz.

"e-Fatura başvurusu esnasında mali mühür yerine e-imza kullanabilir miyim?" sorusunun cevabı için Mali Mühür ve e-İmza Nedir, Ne Değildir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Başvurunuzu sizin yerinize yapalım

Türkiye'de bir ilk olan Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizle bu adımların hiçbiri ile siz uğraşmayın. Yerinizden kalkmadan ve hata yapma korkusu yaşamadan e-fatura kullanıcısı olun. Üstelik, ilk 100 e-faturanız bizden hediye!
e-Faturaya anahtar teslim geçin

2. Online başvuru
İkinci adımda e-dönüşüm çözüm ortağımız Foriba'ya online olarak iletilecek olan başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Başvuru formunu online olarak doldurup sözleşmeyi yine online olarak imzalayıp gönderebilirsiniz. Sözleşmenin bir kopyası Foriba’ya, bir kopyası e-posta adresinize gönderilir. Bu adım, Paraşüt ile e-fatura gönderip alabilmeniz için elektronik fatura hizmeti çözüm ortağımız Foriba'nın tarafınızca yetkilendirilmesini sağlamaktadır.

3. e-Fatura başvurusu
Bu adımda, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın "e-Fatura Canlı Ortam Başvuru" formunu doldurup GİB'e e-fatura kullanmak istediğinize dair başvurunuzu yapıyorsunuz. Bu adımın sonunda başvurunuzun sorunsuz bir şekilde tamamlandığını kontrol etmek için e-fatura portalı sorgulama ekranından yapmanızı önerdiğimiz 1 dk'lık bir kontrol var (başvuru rehberinde detaylarını belirtiyoruz). Bu adım başarıyla tamamlandığında tarafımıza (e-posta veya telefon yoluyla) bu adımın sonlandığını haber vermenizi rica ediyoruz. Böylelikle biz de son adıma geçmeniz için gerekli hazırlığı yapalım.

4. e-Fatura aktivasyonu
Son adım, elektronik fatura gönderip alabilmeniz için hesabınızın aktivasyonunu sağlayacak adımdır. Bu adımda mali mührünüzü kullanarak Foriba’nın size e-posta ile göndereceği dosyaları dijital olarak imzalıyor ve süreci tamamlıyorsunuz. Bu imzalama işleminden yaklaşık 1 gün sonra büyük bir rahatlıkla matbu faturaya veda edebilir ve şirketiniz için faturalama sürecini tamamen dijital hale getirebilirsiniz.

Bütün bu adımları kendi başınıza tamamlamak istemezseniz Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizden faydalanabilir ve sizin yerinize bu işlemleri gerçekleştirecek bir e-fatura uzmanından doğrudan destek alabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer makaleler: