12.02.2016

Kullanım Koşulları ve Üyelik Sözleşmesi

murad guducu

Murad Güdücü

Avukat

Kullanıcılar veya ziyaretçiler ile buluşan tüm internet sitelerinin amacı ne olursa olsun kullanım koşulları veya üyelik sözleşmesinden birini bulundurması gerekir. Aşağıda kullanım koşulları ile üyelik sözleşmesi arasındaki farkları ve bu metinlerin amaçlarını bulacaksınız.

Kullanım Koşulları

 

Kullanım Koşulları

Kullanım koşulları genel olarak üyelik gerektirmeyen, hesap açılması gerekmeyen internet siteleri için kullanılır. Site sahibi kullanım koşulları ile site kullanım kurallarını belirlemekte ve ilan etmektedir.

Kullanım koşulları site sahibi tarafından internet sitesinin nasıl kullanılacağını ve kullanıcılardan neler beklendiğini belirten tek taraflı bir irade beyanıdır. Diğer bir değişle, site sahibi kullanım koşulları ile kullanıcılara site hakkında tüketicinin bilgilendirilmesi amacıyla bilgiler verir ve kullanıcının bu bilgiler doğrultusunda internet sitesini ziyaret etmelerini talep eder.

Kullanıcı, kullanım koşullarını onaylamak zorunda değildir ancak internet sitesini kullanırken kullanım koşullarında belirtilen hükümler ile bağlıdır.

Site sahibi kullanım koşulları ile kullanıcıya aşağıdaki hususlar hakkında bilgi verir;

 • İnternet sitesinin kullanım amacı
 • İnternet sitesinin kullanım şekli
 • İnternet sitesinde suç oluşturan hareketler
 • Site sahibinin sorumlulukları
 • Kullanıcının yükümlükleri
 • İnternet sitesi üzerinden herhangi bir suç işlenmesi, maddi/manevi zarar verilmesi veya ihtilaf yaşanması halinde kullanım koşulları site sahibinin beyanı olarak dikkate alınır ve site sahibinin sorumluluklarının belirlenmesinde önem taşır.

   

  Üyelik Sözleşmesi / Kullanıcı Sözleşmesi

  Üyelik Sözleşmesi, üyelik gerektiren veya hesap açılması gereken internet siteleri için geçerli bir sözleşmedir. Sözleşme olmasının nedeni çift taraflı bir mutabakat metni olması ve kullanıcının da üye olurken işbu Üyelik Sözleşmesini tıklayarak onaylamasıdır. Kullanıcı, üyelik sözleşmesini onaylayarak site sahibi ile arasında bir hukuki ilişki kurmakta ve taraflar karşılıklı olarak sorumluluk altına girmektedir.

  Kullanıcının üye olurken Üyelik Sözleşmesini onaylaması internet sitesini kullanırken Üyelik Sözleşmesinin şartlarını uyacağının beyanıdır. Kullanım koşullarından farkı budur. Kullanım koşullarında kullanıcı herhangi bir beyanda bulunmayıp kendini sorumluluk altına sokmazken (kanunlarla belirlenen sorumluluklar hariç), Üyelik Sözleşmesinde kullanıcı bizzat onay vererek sorumluluk altına girer.

  Site sahibi Üyelik Sözleşmesi ile kullanıcıya aşağıdaki hususlar konusunda bir anlaşma sağlar;

 • İnternet sitesinin kullanım amacı
 • İnternet sitesinin kullanım şekli
 • İnternet sitesinde suç oluşturan hareketler
 • Site sahibinin sorumlulukları
 • Kullanıcının sorumlulukları
 • Üyelik bilgileri ve üyeliğin kullanım şekli
 • İhtilaf veya zarar oluşması halinde yapılacaklar
 • Üyelik Sözleşmesi ile kullanım koşulları arasındaki en büyük fark kullanıcının üyelik sözleşmesini onaylayarak kendini yükümlülük altına sokmasıdır.

  İnternet sitesi üzerinden herhangi bir suç işlenmesi, maddi/manevi zarar verilmesi veya ihtilaf yaşanması halinde üyelik sözleşmesini onaylayan kullanıcı eylemlerinden ve sözleşmeyi ihlal etmekten bizzat sorumludur.

  Üye, üyelik sözleşmesinde belirtilen zarar telafi yolları veya yükümlülüklerden bizzat sorumludur. Üye, aksi yönde davranışları nedeniyle sözleşmede belirtilen şekilde tazminata veya ayrıca yaptırımlara maruz kalabilir.

  İşletmenizin ihtiyacı olan hukuk içerikleri ve çok daha fazlası için blogumuza abone olabilirsiniz.

  Yeni Bloglardan Haberdar Ol

  Paraşüt e-bültene abone olun. Bu sayede yeni içerikleri kaçırmayın.
  Sizi haberdar edelim.

  Blog bülten aboneliği kapsamında işlenecek kişisel verileriniz ile ilgili detaylı bilgiye Aydınlatma Metnini okudum.

  Tarafıma blog bültenlerinin gönderilebilmesi için Açık Rıza Metni kapsamında, e-posta adresimin yurt dışına aktarılmasına onay veriyorum.

  Ticari elektronik ileti gönderimi için Açık Rıza Metni kapsamında, e-posta adresimin yurt dışına aktarılmasına onay veriyorum.

  Ön muhasebe programı Paraşüt - Kampanya görsel

  Ayda 55₺'ye e-faturaya kolayca geçin!

  e-Faturaya uygun fiyatlı e-kontör avantajı ve hesaplı çözümler ile geçin.

  En Çok Okunanlar