Kullanım Koşulları ve Üyelik Sözleşmesi

Kullanıcılar veya ziyaretçiler ile buluşan tüm internet sitelerinin amacı ne olursa olsun kullanım koşulları veya üyelik sözleşmesinden birini bulundurması gerekir. Aşağıda kullanım koşulları ile üyelik sözleşmesi arasındaki farkları ve bu metinlerin amaçlarını bulacaksınız.

3 dk
Kullanım Koşulları

Kullanım Koşulları

Kullanım koşulları genel olarak üyelik gerektirmeyen, hesap açılması gerekmeyen internet siteleri için kullanılır. Site sahibi kullanım koşulları ile site kullanım kurallarını belirlemekte ve ilan etmektedir.

Kullanım koşulları site sahibi tarafından internet sitesinin nasıl kullanılacağını ve kullanıcılardan neler beklendiğini belirten tek taraflı bir irade beyanıdır. Diğer bir değişle, site sahibi kullanım koşulları ile kullanıcılara site hakkında tüketicinin bilgilendirilmesi amacıyla bilgiler verir ve kullanıcının bu bilgiler doğrultusunda internet sitesini ziyaret etmelerini talep eder.

Kullanıcı, kullanım koşullarını onaylamak zorunda değildir ancak internet sitesini kullanırken kullanım koşullarında belirtilen hükümler ile bağlıdır.

Site sahibi kullanım koşulları ile kullanıcıya aşağıdaki hususlar hakkında bilgi verir;

 • İnternet sitesinin kullanım amacı
 • İnternet sitesinin kullanım şekli
 • İnternet sitesinde suç oluşturan hareketler
 • Site sahibinin sorumlulukları
 • Kullanıcının yükümlükleri

İnternet sitesi üzerinden herhangi bir suç işlenmesi, maddi/manevi zarar verilmesi veya ihtilaf yaşanması halinde kullanım koşulları site sahibinin beyanı olarak dikkate alınır ve site sahibinin sorumluluklarının belirlenmesinde önem taşır.

Üyelik Sözleşmesi / Kullanıcı Sözleşmesi

Üyelik Sözleşmesi, üyelik gerektiren veya hesap açılması gereken internet siteleri için geçerli bir sözleşmedir. Sözleşme olmasının nedeni çift taraflı bir mutabakat metni olması ve kullanıcının da üye olurken işbu Üyelik Sözleşmesini tıklayarak onaylamasıdır. Kullanıcı, üyelik sözleşmesini onaylayarak site sahibi ile arasında bir hukuki ilişki kurmakta ve taraflar karşılıklı olarak sorumluluk altına girmektedir.

Kullanıcının üye olurken Üyelik Sözleşmesini onaylaması internet sitesini kullanırken Üyelik Sözleşmesinin şartlarını uyacağının beyanıdır. Kullanım koşullarından farkı budur. Kullanım koşullarında kullanıcı herhangi bir beyanda bulunmayıp kendini sorumluluk altına sokmazken (kanunlarla belirlenen sorumluluklar hariç), Üyelik Sözleşmesinde kullanıcı bizzat onay vererek sorumluluk altına girer.

Site sahibi Üyelik Sözleşmesi ile kullanıcıya aşağıdaki hususlar konusunda bir anlaşma sağlar;

 • İnternet sitesinin kullanım amacı
 • İnternet sitesinin kullanım şekli
 • İnternet sitesinde suç oluşturan hareketler
 • Site sahibinin sorumlulukları
 • Kullanıcının sorumlulukları
 • Üyelik bilgileri ve üyeliğin kullanım şekli
 • İhtilaf veya zarar oluşması halinde yapılacaklar

Üyelik Sözleşmesi ile kullanım koşulları arasındaki en büyük fark kullanıcının üyelik sözleşmesini onaylayarak kendini yükümlülük altına sokmasıdır.

İnternet sitesi üzerinden herhangi bir suç işlenmesi, maddi/manevi zarar verilmesi veya ihtilaf yaşanması halinde üyelik sözleşmesini onaylayan kullanıcı eylemlerinden ve sözleşmeyi ihlal etmekten bizzat sorumludur.

Üye, üyelik sözleşmesinde belirtilen zarar telafi yolları veya yükümlülüklerden bizzat sorumludur. Üye, aksi yönde davranışları nedeniyle sözleşmede belirtilen şekilde tazminata veya ayrıca yaptırımlara maruz kalabilir.

İşletmenizin ihtiyacı olan hukuk içerikleri ve çok daha fazlası için blogumuza abone olabilirsiniz:

Bloga Abone Olun

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Yatırım sürecinde gereken hukuki metinler

Vergi levhası hakkında bilmeni gerekenler

e-Ticaret sitesinde bulunması gereken metinler

Av. Murad Güdücü

Av. Murad Güdücü

İstanbul Barosu Bilişim Hukuku Komisyonu üyesi Av. Murad Güdücü kurucusu olduğu MG Hukuk ve Danışmanlık Bürosu ile özel olarak bilişim ve teknoloji sektöründen girişimlere (startuplar), e-ticaret şirketlerine, SaaS şirketlerine, dijital/konvansiyonel reklam ajanslarına ve yapım/prodüksiyon şirketlerine ticaret hukuku, bilişim ve teknoloji hukuku ile fikri mülkiyet hukuku alanları başta olmak üzere yatırım konuları dahil birçok alanda hukuki hizmet sunmaktadır. İletişim adresi: murad@lawyer.com

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!