Ödeme Sistemleri 101 - Giriş

E-ticaret yapın ya da yapmayın artık online ödeme sistemleri havale, kredi kartı pos cihazı gibi hayatımızın bir parçası. İşinizde online ödeme sistemlerinden nasıl yararlanabilirsiniz onu öğrenmek için çözüm ortağımız iyzico'nun COO'su Orkun Saitoğlu ile görüştük. Konuyu detaylandırmaya çalıştık.

4 dk
ödeme sistemleri hakkında bilgi

Herkes online ödeme alabilir mi?

Öncelikle ödeme alınabilmesi için vergi mükellefi olunması ve iyzico’nun değerlendirmeye aldığı iş modelleri kriterlerine uyulması şartı vardır. Online ödeme almak isteyen işletmeler vergi levhası, imza sirküleri, şirket ortaklarının kimlik fotokopileri ve isimlerine/şirketlerine ait banka hesap dekontu örneği ile başvurabilirler. Bu belgeler ile websitesinde bulunması gereken koşullarda (SSL sertifikası, mesafeli satış sözleşmesi vb.) bir eksiklik olmaması durumunda 48 saat içinde ödeme alınmaya başlanabilir. Sistem bu anlamda gerçekten çok kolay ve hızlıdır.

Online ödeme hakkında daha fazla bilgi için "E-tahsilat nedir? E-tahsilat nasıl yapılır?" yazımıza göz atabilirsiniz.

Sadece tanıtım yaptığım web sitem var fakat yazılımcı ekibim yok. Gene de ödeme alabilir miyim?

Eğer sitenizde ürün veya hizmet bulunmuyorsa, ödeme alınamaz. Ancak ürün ve/veya hizmet sunuluyor fakat yazılımcı yoksa hazır altyapı sağlayıcıların sunduğu paket çözümler ile ilerlenebilir. Bu noktada yazılım ekibi olmayan bir firmanın hazır çözümleri tercih etmesi hem satış yapmasını hem de ödeme almasını kolaylaştıracaktır. Iyzico’nun gerek açık kaynak kodlu gerekse paket çözümler ile entegre olması, ek bir uğraş gerektirmeden firmanın online ödeme aşamasına geçebilmesini sağlamaktadır.

2 lira da 200.000 lira da ödeme alabilir miyim?

Esasında teorik olarak bakıldığında 2 lira da, 200.000 lira da ödeme alabilirsiniz. Biraz detaya inecek olursam tek çekim ödemelerde alt sınır bulunmuyor. Taksitli çekimlerde ise taksit tutarı minimum 1 TL olacak şekilde ödeme yapılabiliyor. Genel anlamda üst limit bulunmamasına rağmen, bankaların müşteri kredi kartlarına koyduğu üst limitler sınırı belirliyor.

Büyük miktarlı ödemelerde riskleri (chargeback, fraud) nasıl düşürebilirim? Küçük ödemelerde ödeme sürecini nasıl hızlandırabilirim?

Bu noktada müşterilerimize belli tutarın üzerindeki ödemelerde 3D Secure kullanımının zorunlu tutulmasını öneriyoruz. Buradaki tutar tamamen müşterinin inisiyatifinde ve bu yöntem chargeback ile fraud riskini azaltmaktadır. Buna ek olarak yine büyük tutarlı işlemlerde, ürünü kargoya vermeden önce, siparişi veren müşteriyi arayarak belli güvenlik sorularına yanıt vermelerini sağlamaları, riski azaltacak bir diğer önlem olacaktır (Örn. İşlem yapılan kartın son kullanma tarihi, doğum tarihi vb). Bütün bunlar manuel işlemler olup riski azaltmada yardımcı olarak konumlanabilir. Ek olarak iyzico fraud ekibi de şüpheli işlemler konusunda süreç içinde zaten destek vermektedir.

Sadece havale ve nakit ile ödeme alıyorum. Online tahsilat yapmak maliyetlerimi hangi şekillerde düşürür?

Havale ve nakit ile ödeme alınması, ödemelerini kredi kartıyla ve taksitlendirerek yapmak isteyen potansiyel müşteri adaylarını kaçırmak anlamına gelmektedir. Bu noktada online ödeme sistemini, yeni müşteri kitlesi yakalayacak ve satışları arttıracak bir rolde konumlamak daha sağlıklı olacaktır.

BKM’nin en son açıkladığı rakamlarda, 2015 yılının ilk altı ayında kartlarla yapılan ödemelerin bir önceki yıla göre %15 büyümesi de, kullanıcı alışkanlığının bu yöne kaydığı gösteren ve online olarak kredi kartlarıyla tahsilat yapmanın önemini vurgulayan bir gösterge bence.

"Sanal pos nedir ve nasıl kullanılır?" için tıklayınız.

Yurtdışından ödeme alabiliyor muyum?

Tabii ki alabilirsiniz. Hatta iyzico olarak üye işyerlerimizi yurtdışına ihracat yapmaları konusunda destekliyoruz. Küçük ölçekli bir firma bile internet sayesinde bugün dünyanın her yerine satış yapabilir ve ödemelerini iyzico üzerinden rahatlıkla alabilir.

Taksitli alışveriş için nasıl bir çözüm bulabilirim?

iyzico'da şu an 7 kredi kartı ailesine 2, 3, 6, 9 taksitle ödeme bulunuyor. Bu sayede üye işyerlerimiz de aynı imkanı kendi müşterilerine sunabiliyorlar.

E-ticaret pazarı büyüyor. Bu pazarın parçası olmak istiyorsam ne yapmalıyım?

Öncelikle e-ticaret alanında girişim yapacak kişilerin, doğru ürünü bulmalarını ve tercihen dikey bir alanda ilerlemelerini öneriyorum. Sonrasında hazır bir altyapı ve iyzico ödeme sistemiyle başlamaları işlerini büyütmede katkı sağlayacaktır. Buna ek olarak ülkemizde KOBİ’lerin online kanallar üzerinden satış yapma yüzdeleri hala istenilen seviyelerde değil ve ortalamanın çok altındayız. KOBİ’lerin satışlarını arttırmaları ve yeni müşteriler kazanmaları için e-ticaret kanallarını aktif hale getirmelerini öneriyoruz ve altını çiziyoruz.

Şubelerimden ya da müşterilerimden tahsilatımı online yapmak istiyorum. Nasıl yapabilirim?
İş modeline göre değişiklik gösterebilmekle beraber, Paraşüt tahsilat sistemi bir çözüm olarak kullanılabilir.

Online ödeme ile ilgili yazılarımız devam edecek.

Online Tahsilat Programı Paraşüt hakkında bilgi alın

Büşra Çildaş

Büşra Çildaş

Büşra Çildaş, Paraşüt'ün İçerik Uzmanı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!