blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
Trendyol mağaza komisyon oranları
Blog-hero
E-TİCARET REHBERİ

Trendyol mağaza komisyon oranları 2024

Trendyol, günlük milyonlarca müşteri trafiği ile hemen hemen tüm kategorilerde müşterileri e-ticaret satıcıları ile buluşturuyor. Bu yazımızda 2023 yılı için Trendyol komisyon oranlarını araştırdık.

Paraşüt

Ortalama okuma süresi 3 dk

Trendyol üzerinden yapmayı planlıyorsanız bu konuda Trendyol’a ödemeniz gereken belirli komisyon oranları bulunmaktadır. 2024 yılı için komisyon oranları bu blog yazısında güncellenecektir.

Bu komisyon oranları sizin satış yaptığınız ürü kategorisine göre değişkenlik göstermekte ve bakiyenizden otomatik olarak kesilmektedir.

Trendyol satıcısı olmak için gerekenler

  • Trendyol’da satıcı olabilmeniz için anonim, limited, şahıs veya diğer şirket tiplerinde bir kuruluşunuzun olması gerekmektedir.
  • Vergi mükellefi olmanız gerekmektedir. Vergi Usul Kanunu’nun 8. maddesine göre üzerine vergi borcu yüklenen gerçek ve tüzel kişiler, vergi mükellefi anlamına gelir.
  • Online platformda satılabilecek ürün stoğuna sahip olmanız gerekmektedir.
  • Satış sürecini yönetebilecek operasyonel kapasiteye sahip olmanız gerekmektedir.

Trendyol başvuru ve mağaza açma ücreti

Trendyol’da satış yapmak için başvuru anınızdan itibaren hiçbir zaman mağaza kira ücreti ya da hizmet bedeli adı altında bir ücret talep edilmez. Sadece online başvuru yaparak ücretsiz olarak Trendyol’da mağazanızı açabilir ve satıcı olabilirsiniz.

Trendyol komisyon oranları

Kategori Komisyon Oranları Marka Kategori Komisyonu
Altın (İşlenmemiş) %5
Aksesuar %22-%23 %14-%19
Ayakkabı Çanta %22-%24 %14-%20
Bahçe ve Yapı Market %11.5-%20 %5-%10
Çocuk %16.5
Dijital Kod ve Ürünleri %3-%10
Elektronik %7-%28 %6.5-%17.5
Ev %11-%21 %15-%16.5
Giyim %17-%20 %14-%18
Hobi & Eğlence %11-%19
Kitap %6.5-%12
Kırtasiye ve ofis malzemeleri %6-%18.5
Kozmetik ve kişisel bakım %12-%17.5 %6-%15
Mobilya %20
Otomobil ve motosiklet %7-%14.5
Spor %10.5-%15
Süpermarket %8-%18 %1-%15
Yukarıda sunmuş olduğumuz oranlar, Trendyol’un 2023 mağaza komisyon oranlarıdır. Sizler de e-ticarete giriş yaparken Trendyol mağazanızda satacağınız ürünlerin kar oranları ve fiyatlarını belirlemeden önce, Trendyol komisyon hesaplama işlemlerini yaparak ve kâr marjınızı belirleyerek ürünlerinizi doğru fiyatla satışa sunmalısınız.

e-Ticareti tek noktadan yönetin

Çok kanallı e-ticaretin yeni yüzüyle tanışın. Paraşüt e-Ticaret ile ürünlerinizi satış yaptığınız her kanalda kolayca listeleyin, sipariş ve kargo süreçlerinizi yönetin, otomatik e-fatura kesin ve stoklarınızı gerçek zamanlı yönetin.

Pazaryerlerine ürün ekleme, varyant yönetimi, stok yönetimi ve e-fatura süreçlerinin sizi yavaşlatmasına izin vermiyoruz!

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?