e-Fatura Programı

Başvuru süreci ile vakit kaybetmeyin, e-faturaya kolayca geçiş yapın.
Daha kolay, hızlı ve ekonomik faturalayın.

Kredi kartı gerekmeden ücretsiz deneyin, memnun kalırsanız abone olun.

e-Fatura nedir?

e-Fatura, elektronik ortamda hazırlanan bir fatura çeşididir. Maliye’nin sunucuları üzerinden alıcı ve satıcıya iletilen e-fatura hizmeti sayesinde, faturalama giderlerinizi azaltabilir ve müşterilerinize daha hızlı fatura gönderebilirsiniz.

e-Faturanın avantajları nelerdir?

Tahsilatlarınızı hızlandırın

e-Fatura takip sürecine vakit harcamayın, faturalarınızı hemen ulaştırın. Tahsilat sürecinizi hemen başlatın, alacaklarınız daha hızlı gelsin.

Kolay ve hızlı fatura oluşturun

Maliyet avantajı sağlarken, operasyonel yükünüzü azaltın; kağıt, mürekkep, zarf, postalama, arşivleme ve mutabakat gibi süreçlere son verin.

Faturanız anında müşterinize ulaşsın

e-Fatura sisteminde oluşturduğunuz faturalar tek tıkla müşterinize ulaşsın, anında görünsün. Faturalarınızın ulaşmama, kargoda kaybolma derdinden kurtulun.

Kargo masraflarından kurtulun

Nerede olursanız olun, faturanızı anında oluşturup müşterinize iletin. Tek ihtiyacınız, internet erişimi olan akıllı telefon, tablet veya bilgisayardır. e-Fatura sayesinde kağıt fatura kargolama işlemi ortadan kalkar.

Fiziki fatura saklamaktan kurtulun

Faturalarınız dijital ortamda arşivlensin. Fatura saklama iş yükü ve maliyetinden kurtulun. İstediğiniz zaman eski faturalarınıza rahatça ulaşın.

Doğayı koruyun

e-Fatura sistemi ile fatura kestiğiniz dönemlere göre kağıt tüketimini azaltın; doğayı korumaya yardımcı olun.

Neden Paraşüt ile e-Fatura?

Anahtar Teslim e-Fatura

Başvuru işlemlerinizi e-fatura geçiş danışmanımızla birlikte yönetin. Yerinizden kalkmadan 30 dakika içinde* e-faturaya geçin.

Bilgi Almak İsterseniz, Sizi Arayalım


*Mali mühür bekleme süresi hariç.
Paraşüt abonesiyseniz bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Uygun Fiyatla Kullanın

Entegrasyon, eğitim bedeli gibi ücretlerden kurtulun. Uygun e-kontör fiyatlarıyla e-fatura gönderin.

Entegre Ön Muhasebe

Paraşüt ile e-belge hizmetlerini kullanırken, ön muhasebenizi yönetmenizi sağlayacak özellikler sayesinde finansal verilerinizi her yerden yönetin.

Sınırsız Destek

Bilgiye ve yardıma ihtiyaç duyduğunuz her an sınırsız destek hizmetimizden faydalanın.

e-Kontör Fiyatları

Paraşüt aboneliğinizi başlatarak ihtiyacınıza uygun e-kontör paketini kullanabilirsiniz.

50 e-Kontör

70₺

+ KDV


Kullandıkça Öde

100 e-Kontör

125₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
18₺ daha hesaplı

200 e-Kontör

190₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
108₺ daha hesaplı

500 e-Kontör

425₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
330₺ daha hesaplı

1000 e-Kontör

725₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
810₺ daha hesaplı

2500 e-Kontör

1.650₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
2.220₺ daha hesaplı

5000 e-Kontör

3.000₺

+ KDV

50 e-kontöre göre
4.800₺ daha hesaplı

İlgileniyorsanız Sizi Arayalım

Kolayca 14 günlük ücretsiz Paraşüt hesabınızı oluşturabilir,
size özel atanan Ön Muhasebe Süreç Danışmanınızın size ulaşmasını sağlayabilirsiniz.
Paraşüt abonesiyseniz bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Gönderilen veya alınan her elektronik fatura 1 e-kontör değerindedir.
Paraşüt aboneliğinizi başlatarak kullanabileceğiniz e-kontör paketlerinin kullanım süresi 12 ay ile sınırlıdır.
5000 üzeri e-kontör alımlarınızda bizimle iletişime geçiniz.

Cepten e-fatura gönderen uygulama!

Paraşüt ile e-fatura kesip göndermek için
tek ihtiyacınız internet bağlantısı!

  • Ofis dışındayken bile mobil uygulamadan e-faturanızı kesin, anında müşterinize iletin.
  • Fatura iletildi mi, müşteri tarafından açıldı mı, takip edin.
  • Işık hızında tahsilat yapın!

e-Fatura başvuru süreci ve kullanımı ile ilgili sıkça sorulan sorular

e-Faturaya geçince e-defter kullanımı da zorunlu mu?

İsteğe bağlı e-fatura sistemine geçiş yapan firmaların e-deftere geçmeleri zorunlu değildir. Ancak yayımlanan son tebliğe göre, 2022 yılı cirosu 3 milyon TL’yi aşan ve 1 Temmuz 2023'te e-fatura ve e-arşiv sistemine geçen firmaların 1 Ocak 2024 tarihinde e-deftere geçiş yapmaları zorunludur. Bununla birlikte cirosu 3 milyon TL’nin altında olan ve e-fatura kullanmayan firmalar da e-deftere isteğe bağlı geçiş yapabilir.

e-Fatura mükellefi kağıt fatura kesebilir mi?

e-Faturaya geçiş yaptıysanız ve müşteriniz de e-fatura kullanıcısı ise kağıt fatura kesemezsiniz. Fakat e-fatura sistemine kayıt olmayan bir müşterinize fatura oluşturacak iseniz kağıt fatura ya da e-arşiv fatura düzenleyebilirsiniz. e-Arşiv fatura düzenlediğinizde bunu e-posta yoluyla müşterinizle paylaşabilir, diğer nüshasını da e-fatura formatında arşivleyebilirsiniz.

e-Fatura ücretsiz mi?

Evet, Paraşüt’ün ücretsiz e-fatura entegrasyonu sayesinde kolayca e-fatura kesmeye başlayabilirsiniz. e-Fatura başvuru adımlarını kolayca gerçekleştirebilmenize yardımcı olmasına adına hazırladığımız videoya göz atmanızı öneririz.

Herkese elektronik fatura kesebilir miyim?

Evet. e-Fatura sistemine geçtikten sonra e-fatura kullanıcılarına e-fatura, e-fatura kullanıcısı olmayan işletmelere ve şahıslara ise e-arşiv fatura kesebilirsiniz. e-Arşiv kullanmayıp e-fatura kullanıcısı olan işletme sahipleri, e-fatura kullanmayan müşterilerine matbu fatura kesebilir.

e-Faturaya geçiş şartları neler?

GİB tarafından yayınlanan tebliğe göre, 2020 ve 2021 yılında cirosu 4 milyon TL’yi aşan firmaların 1 Temmuz 2022'de e-fatura ve e-arşiv faturaya geçmeleri zorunlu tutulmuştu. 2022 ve sonrası hesap dönemleri için 3 milyon TL ve üzeri ciroya sahip olan mükelleflerin e-fatura uygulamasına geçişleri zorunlu hale geldi. Her ne kadar GİB tarafından 4 milyon TL’lik bir ciro sınırı belirtilse de cirosu bu tutarı geçmeyen firmalar da e-fatura kullanıcısı olabilir. e-Fatura sisteminin getireceği kurumsal görünüm ile birlikte çalışacağınız firmalarda daha profesyonel bir izlenim bırakır, faturalama sürecinizi daha etkin yönetip tahsilatlarınızı hızlandırabilirsiniz. Ayrıca, fatura maliyetlerinizi de gönderim dahil kuruşlar seviyesine kadar düşürebilirsiniz.

e-Fatura sistemi nasıl işliyor?

e-Fatura uygulaması, yapılan satışın elektronik ortamda faturalandırılması ve müşteriye iletilmesini sağlayan bir sistemdir. Paraşüt ile e-fatura kullanıcısı olmanın 2 alternatif yolu mevcuttur. Bunlardan ilki, uygulamamızın detaylı yönlendirmeleri ile self kurulum dediğimiz başvuru adımlarınızı kendiniz tamamlamanız ve kurulumunuzu gerçekleştirmenizdir. İkincisi ise Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizdir. Bu alternatifte, yerinizden bile kalkmadan dakikalar içerisinde kurulumunuzu gerçekleştirerek e-faturaya geçişinizi sağlamaktayız. Geçiş işlemleri tamamladıktan sonra müşterileri ve tedarikçilerinize e-fatura kesmeye başlayabilirsiniz. Paraşüt'ün kolay arayüzü ve basit kullanımı ile e-faturanızı saniyeler içinde düzenleyebilir ve karşı tarafa iletebilirsiniz. Aynı şekilde gelen e-faturanızın kontrol ve takibini sağlarsınız.

e-Ticaret sektörü için e-fatura faydalı mı?

Aslında evet. e-Ticaret firmalarının hacimlerine göre her gün yüzlerce fatura kesmesi ve bu faturaları kargo ile göndermesi gerekir. Bu da zaman, para ve iş gücü kaybına neden olur. e-Fatura uygulaması ile faturalarınızı hızla hazırlar, kargo masrafı ile uğraşmadan müşterilerinize iletebilir ve ödeme sürecinizi daha çabuk başlatabilirsiniz. e-Arşiv fatura görüntüleme özelliği sayesinde, e-fatura mükellefi olmayan müşterileriniz de faturalarını elektronik ortamda görüntüleyebilir.

e-Faturaya geçiş maliyeti nedir?

e-Faturaya geçiş maliyeti, matbu fatura kullanmaya kıyasla ve sanılanın aksine tasarrufludur. Paraşüt kullanıcıları için ekstra bir e-fatura ücreti yoktur. Kamu Sertifikasyon Merkezi'ne ödemeniz gereken mali mühür sertifikası ücretleri dışında Paraşüt'te e-faturaya geçişte başvuru, kurulum, arşivleme, eğitim, entegrasyon veya aktivasyon ücreti bulunmamaktadır.

e-Fatura kontörü nedir?

Paraşüt’ün abonelik sisteminde kullanıcılar, ön ödemeli sunulan e-kontör paketleri ile e-fatura ve e-arşiv fatura gönderimlerini gerçekleştirirler. Bir e-fatura gönderimi, 1 e-kontöre tekabül etmektedir. Paraşüt aboneliğinizi başlatarak kullanabileceğiniz e-kontör paketlerinin kullanım süresi 12 ay ile sınırlıdır. Paraşüt hesabınız içerisinden kredi kartı ile kontör satın alabileceğiniz gibi, ilgili hesaba havale/EFT yaparak da e-kontör alabilirsiniz.
Havale bilgileri için buraya tıklayınız.

e-Fatura XML nedir?

XML'in Türkçe açılımı, "Genişletilebilir İşaretleme Dili" olarak geçmektedir. XML e-fatura, kesilen e-faturaların GİB sisteminde ne durumda olduğunu sorgulamamıza yardımcı olur; faturanın sistemden geçip geçmediğini öğrenmemize yarar. "XML e-fatura nasıl açılır?" diye merak ediyorsanız, fatura görüntüleyicilerinizi kullanabilirsiniz. Bunun için de Gelir İdaresi Başkanlığı'nın web sitesi üzerinden "E-Fatura Görüntüleyici" programını bilgisayarınıza indirmeniz yeterli olacaktır. Atlanmaması gereken önemli nokta ise, programı bilgisayarınıza kurabilmeniz için Java 1.7 veya daha üst bir sürümün bilgisayarınıza yüklenmiş olması gerektiğidir.

e-Fatura nasıl kesilir?

"e-Fatura nasıl kesilir?" sorusunun cevabı aslında çok basit. Aktivasyonunuz tamamlandıktan sonra keseceğiniz faturaları Paraşüt üzerinden elektronik fatura olarak gönderirsiniz. Bu tarihten sonrası için matbu fatura kullanımı yapmamanız gerekir. Düzenleme tarihi aktivasyon tarihi öncesine denk gelen satış faturaları için ise matbu fatura kesebilirsiniz. Paraşüt, müşterinizi vergi numarasından ayırt ederek, karşı tarafa e-fatura veya e-arşiv fatura gönderir.

İhracatta e-fatura zorunluluğu var mıdır?

Eğer e-fatura sistemine geçiş yaptıysanız ve 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu’na göre, mal ihracı ve yolcu beraberi eşya ihracı kapsamında fatura kesecekseniz, faturanızı elektronik fatura olarak düzenlemeniz gerekir. Ayrıca, herhangi bir firmaya 1 gün içerisinde KDV dahil 4.400 TL (2023 yılı için belirlenen tutar) ve üzeri veya vergi mükellefi olmayan birine 1 gün içerisinde KDV dahil 5.000 TL ve üzeri bir değerde ihracat yaptıysanız e-arşiv fatura kesmeniz zorunludur. Bu durumlar dışında, e-fatura sistemine kayıtlı olmayanların ihracatta e-fatura düzenleme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bir başka deyişle; mükellefin ihracat faturası düzenliyor olması, e-fatura ve diğer e-belge uygulamalarına geçmesini zorunlu kılan bir durum olarak görülmemektedir.

e-Fatura başvurusu nasıl yapılır?

e-Fatura mükellefi firmalar için süreci şu şekilde sıralayabiliriz: Paraşüt deneme hesabının oluşturulması, mali mühür temin edilmesi, online başvuru formunun doldurulması, GİB üzerinden başvuru yapılması, tüm adımların tamamlanmasıyla birlikte hesap aktivasyonu. Bu adımları kendi başınıza yönetmek istemezseniz, Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizden faydalanabilirsiniz. Bu hizmetimizle e-fatura süreç danışmanımız tüm adımları sizinle birlikte yönetir ve mali mühür bekleme süreniz dışında iki gün içinde sisteme geçiş yapmanızı sağlar.

Geriye dönük kaç gün için e-fatura düzenlenebilir?

Vergi Usul Kanunu’na göre, e-fatura ve e-arşiv fatura geriye dönük olarak en fazla 7 gün öncesine kadar düzenlenebilir. 7 günün aşılması dahilinde %10 oranında Özel Usulsüzlük Cezası uygulanır. Bu nedenle herhangi bir cezaya maruz kalmamak için faturalarınızı zamanında düzenlemeniz önemlidir.

Yıl içerisinde e-faturaya geçebilir miyim?

Elbette. Yeni tebliğe göre, 2022 yılı cirosu 3 milyon TL ve üzeri olan şirketlerin 1 Temmuz 2023'den itibaren e-fatura kullanması zorunlu tutulurken, zorunluluk kapsamı dışında olan ve gönüllü geçiş yapmak isteyen firmalar yılın herhangi bir zamanında e-faturaya geçiş yapabilirler.

e-Fatura kaç TL'den sonra kesilir?

Aynı gün içerisinde vergi mükellefi olmayanlara düzenlenen toplam fatura tutarı 5 bin TL, vergi mükellefi olanlar için ise bu tutar, GİB tarafından belirlenen fatura kesme sınırına eşitlendi. Bu sınır her yıl güncellenmekle birlikte, 2023 yılı için 4.400 TL'dir.

e-Fatura için neler gerekli?

e-Fatura kullanmaya başlamak için birtakım belgeleri temin etmek ve bu belgelerle birlikte başvuruda bulunmak gerekir. Bunların başında Kamu Sertifikasyon Merkezi (Kamu SM)’den mali mühür başvurusu gelir. E-Fatura için gerekli evraklar ise şöyle:

  • e-Fatura başvuru formu ve taahhütname
  • Elektronik mali mühür sertifika sahibinin taahhütnamesi
  • Şirket kuruluş sözleşmesini içeren Ticaret Sicil gazetesinin noter onaylı nüshası
  • Şirket yetkilisinin imza sirkülerinin noter onaylı örneği
  • Uygulamaya dahil olmak isteyenler için BİS raporu (özel entegratör kullanımında yazılı müracaat edilir.)

Paraşüt e-fatura programı entegrasyon programları ile uyumlu mudur?

Elbette! Paraşüt, e-fatura kullanıcılarının çalışabileceği özel entegratörler arasında yer alır. Bundan dolayı uyumludur. Paraşüt’ün e-Mikro firması ile entegre olarak sunduğu Elektronik Faturalama Entegrasyonu sayesinde e-fatura ve diğer e-belge türlerini kolayca düzenleyip karşı taraftan alabilirsiniz.

e-Fatura kimler için zorunludur?

Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre 2022 ve sonrası hesap dönemleri için 3 milyon TL ve üzeri satış gelirine sahip olan mükelleflerin e-Fatura programına geçişleri zorunlu hale geldi. Bir başka deyişle, işletmenizin 2022 yılı toplam cirosu 3 milyon TL veya üzeri ise e-fatura kesmeye başlamalısınız.

e-Fatura sorgulama işlemi nasıl yapılır?

e-Fatura sorgulama işlemi, efatura.gov.tr adresinden mükellefin TC kimlik no veya vergi kimlik numarasını girerek yapılır.

Adıma düzenlenen e faturaları nasıl görebilirim?

Paraşüt üzerinden adınıza düzenlenen e-faturalara sadece 2 adımda ulaşabilirsiniz. Karşı taraftan size gönderilen faturaları görmek için GİDERLER > Gider Listesi sayfasına gidiniz. Karşınıza çıkan sayfada bu faturalar içeri alınmayı bekleyen faturalar olarak görünür. e-Faturaları giderlerinize yansıtmak için yapmanız gereken ise, ilgili faturaya tıklayıp faturayı içeri alma işlemidir. Böylece e-fatura görüntüleme işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

e-Faturaya geçtiğim an e-fatura kesmek zorunda mıyım?

Hayır, e-faturaya geçtiğiniz anda e-fatura kesmeye başlamak zorunda değilsiniz. Şöyle açıklayalım. e-Faturaya zorunlu geçme tarihinden önce (45 gün öncesine kadar) e-faturaya geçiş işlemlerinizi yoğunluğa kalmadan yapabilir, zorunlu geçiş tarihinde veya 45 gün içerisinde belirlediğiniz bir tarihte geçişinizi başlatabilirsiniz. Mali mühür veya e-imza temin etme işlemlerinizle ilgili detaylı bilgiyi de destek ekiplerimizden her zaman alabilirsiniz.

Hala sorularınız mı var? Sizi arayalım!

İletişim bilgilerinizi bırakın, elektronik fatura danışmanımız sorularınızı yanıtlasın.
Paraşüt abonesiyseniz bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.