Cari Hesap Bakiyesi Yönetmek

Gülsen Geçim
Gülsen Geçim
2 dk

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Bakiyesini yönetmek istediğiniz bir müşteri veya tedarikçinin görüntülenme sayfasında o cari hesaba ait açık işlemleri görebilir, İŞLEM GEÇMİŞİNİ GÖSTER diyerek yaptığınız bütün işlemlerin dökümünü görebilir, TAHSİLAT veya ÖDEME ekleyebilir, DİĞER butonu altından bu cariye yeni alış veya satış faturası oluşturabilirsiniz.

Cari hesaba ödeme veya tahsilat eklemenin iki yöntemi vardır:

  1. Herhangi bir faturaya gidip fatura üzerinden ödeme/tahsilat eklemek. Bu durumda, fatura tutarından daha fazla bir meblağ ile ödeme/tahsilat ekleyemezsiniz. Nasıl yapılacağını görmek için "Yaptığınız Ödemeleri Kaydetmek" başlıklı yazımıza göz atınız.

  2. Cari hesabın görüntülenme sayfasından ödeme/tahsilat (açık bakiye yoksa, avans) eklemek. Buradan yapılan işlemlerde tutar sınırlaması yoktur.

Herhangi bir cari hesap için hem alış hem satış faturaları (dolayısıyla yapılacak hem tahsilat hem de ödeme) varsa, bunları -yukarıdaki örnekte gördüğünüz gibi- ayrı ayrı takip edebileceğiniz gibi, o cariye ait herhangi bir satış veya alış faturasına gidip mahsuplaştırma yapabilirsiniz. Dolayısıyla, alış ve satış faturalarının eşleştirilmesi isteğe bağlı olarak yapılabilir (bkz. Fatura Mahsuplaştırmak)

Öte yandan, bu cari hesapla herhangi bir para alış verişi (avans) varsa, bu meblağ açıktaki faturalarla otomatik olarak eşleşir. Eşleşme, ödemesi veya tahsilatı en çok gecikmiş faturadan başlayarak gerçekleşir.