Kullanım Kılavuzu

06.03.2024

Fatura mahsuplaştırma nasıl yapılır?

Bir gerçek veya tüzel kişi sizin için hem müşteri hem de tedarikçi ise (yani Paraşüt'te kendisine ait hem alış hem satış faturası kayıtları varsa) ve bu firma ile para alış verişi yapmayıp karşılıklı hizmet/ürün satışlarınızı mahsuplaştırarak çalışıyorsanız, Paraşüt'teki fatura mahsuplaştırma özelliğini kullanabilirsiniz.

 

Aynı cari hesaba ait alış ve satış faturaları siz mahsuplaştırmadığınız sürece Paraşüt'te eşleşmez, aşağıda göreceğiniz gibi cari hesap bakiyesine YAPILACAK TAHSİLAT ve YAPILACAK ÖDEME olarak ayrı ayrı yansır.

 

fatura-mahsuplastirmak-1.png

 

Mahsuplaştırmak istediğiniz faturanın görüntüleme sayfasında sırasıyla aşağı bakan ok (v) ve MAHSUPLAŞTIR butonlarına tıklayarak mahsuplaştırma işlemini yapabilirsiniz. İster alış isterseniz de satış faturası üzerinden mahsuplaştırma işlemini başlatabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz, özellikle bakiyesi kapansın istediğiniz bir fatura varsa onunla başlamanızdır.

 

fatura-mahsuplastirmak-2.png

 

Mahsuplaştırma, açık açılış bakiyesinden ve aynı döviz türünde en eski açık faturadan başlayarak yapılacaktır. Mahsuplaştırma işlemi geri alınamaz bir işlemdir. Onaylıyorsanız MAHSUPLAŞTIR butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

 

fatura-mahsuplastirmak-3.png

 

fatura-mahsuplastirmak-4.png

 

Mahsuplaştırma işlemi sonrası aynı cari hesabın işlem geçmişi şu şekilde görünecektir.

 

fatura-mahsuplastirmak-5.png

 

Mahsuplaşan faturanın görüntülenme ekranında ise hangi fatura ile eşleştiğini görebilirsiniz.

 

fatura-mahsuplastirmak-6.png

 

 

Paraşüt’le dilediğiniz yerden iletişime geçin

Paraşüt destek ekibi, en kısa sürede geri dönüş sağlayarak size destek olur.

Bizi Arayın

Bazen sorularınızı telefonda açıklamak daha kolay olabilir, hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arası bizi arayabilirsiniz.

0212 963 00 20

Bize Yazın

Soru, öneri ve talepleriniz için bize e-posta adresimizden ulaşabilirsiniz. Mesajlarınıza en geç 1 iş günü içinde dönüş yapıyoruz.

iletisim@parasut.com

Canlı Sohbet Başlatın

Hafta içi 09.00 - 18.00 saatleri arası Paraşüt hesabınız içerisinden Müşteri Temsilcilerimize bağlanıp canlı sohbet başlatabilirsiniz.

Hesabınıza giriş yapın

Mutlu Patronlar 
Paraşüt'ü anlatıyor

Avantajlı ön muhasebe çözümleri Paraşüt’te, Mutlu Patronlar’ımızın keyfi yerinde!

"Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

Ayşe Nur Yılmaz

Marka Store Reklam Pazarlama

"Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

Mehmet Emin

Marka Store Reklam Pazarlama

Kredi kartınızı kullanmadan ücretsiz deneyin, istediğiniz zaman abone olun.