Fatura mahsuplaştırmak

Gülsen Geçim
Gülsen Geçim
2 dk

Bir gerçek veya tüzel kişi sizin için hem müşteri hem de tedarikçi ise (yani Paraşüt'te kendisine ait hem alış hem satış faturası kayıtları varsa) ve bu firma ile para alış verişi yapmayıp karşılıklı hizmet/ürün satışlarınızı mahsuplaştırarak çalışıyorsanız, Paraşüt'teki fatura mahsuplaştırma özelliğini kullanabilirsiniz.

Aynı cari hesaba ait alış ve satış faturaları siz mahsuplaştırmadığınız sürece Paraşüt'te eşleşmez, aşağıda göreceğiniz gibi cari hesap bakiyesine YAPILACAK TAHSİLAT ve YAPILACAK ÖDEME olarak ayrı ayrı yansır.

Paraşüt'te fatura mahsuplaştırması

Mahsuplaştırmak istediğiniz faturanın görüntüleme sayfasında sırasıyla aşağı bakan ok (v) ve MAHSUPLAŞTIR butonlarına tıklayarak mahsuplaştırma işlemini yapabilirsiniz. İster alış isterseniz de satış faturası üzerinden mahsuplaştırma işlemini başlatabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz, özellikle bakiyesi kapansın istediğiniz bir fatura varsa onunla başlamanızdır.

PAraşüt'te fatura mahsuplaştırmak nasıl yapılır?

Mahsuplaştırma, açık açılış bakiyesinden ve aynı döviz türünde en eski açık faturadan başlayarak yapılacaktır. Mahsuplaştırma işlemi geri alınamaz bir işlemdir. Onaylıyorsanız MAHSUPLAŞTIR butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

mahsuplaştırma
Paraşüt'te mahsuplaştırma nasıl uygulanır

Mahsuplaştırma işlemi sonrası aynı cari hesabın işlem geçmişi şu şekilde görünecektir.

mahsuplaştırma sonrası cari hesap

Mahsuplaşan faturanın görüntülenme ekranında ise hangi fatura ile eşleştiğini görebilirsiniz.

fatura ekranı