Satış faturası oluşturmak

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
11 dk

Paraşüt üzerinde satışlarınızı takip etmek ve fatura yazdırmak için satış kayıtlarınızı "satış faturası" olarak Paraşüt'te oluşturmanız gerekmektedir.

Bunu iki şekilde yapabilirsiniz:

  1. Her satış yaptığınızda Paraşüt'te faturasını oluşturmak
  2. Toplu satış ya da faturalandırma yapıyorsanız satış kayıtlarınızı toplu olarak Paraşüt'e içeri aktararak girmek (bkz. Mevcut verilerinizin Paraşüt'e aktarılması)

Satış faturası oluşturmak

Paraşüt'te satış faturası oluşturmak için sol taraftaki menüden SATIŞLAR > Faturalar sayfasına gelip YENİ FATURA OLUŞTUR butonuna tıklayarak başlayabilirsiniz.

yeni satış faturası
yeni fatura oluştur

Yeni fatura oluşturma ekranında:

Bu bilgilerin doldurulmasını bir de video üzerinde görelim:

Paraşüt'te müşteri/tedarikçi ve hizmet/ürün oluştururken hatırlamakta fayda var ki:

Satış faturası yazdırmak, düzenlemek, müşteriyle paylaşmak, tahsilat talep etmek ve diğer işlemler

yeni satış faturası yazdırmak

Fatura görüntüleme ekranında:

satış faturası ödeme hatırlatma

Filtre ve Arama İşlemleri

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Filtreleri kullanma, faturalar içinde arama yapma, filtreler yardımıyla hızlı raporlar alma ve faturalarınıza hızlı bakış.

Oluşturmuş olduğunuz faturalar veya proforma faturalar üzerinde özel filtreler kullanarak listeleme veya arama yapabilirsiniz. Bunun için satışlar sayfasını açıp üst tarafta bulunan filtre başlıkları kullanılabilir.

Tahsilat durumu başlığını seçtiğimde alt tarafta bulunan vadesi geçmiş, gelmemiş, bilinmeyen veya tahsil edilmiş gibi alt filtreleme seçenekleri bulunur. Bu filtrelerden seçmiş olduklarınıza göre görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Belirlediğiniz bir filtreye ek bir filtre daha ekleyebilirsiniz.

Eklemiş olduğunuz yeni filtrenin detayını belirleyip aradığınız faturaların listelenmesi sağlayabilirsiniz. Bunların haricinde hem filtrelenmiş liste içerisinde hem de filtreler olmadığı zaman satış faturaları içinde arama yapabilirsiniz. Yapılmış olan arama sonuçları satışlar sayfası içerisinde listelenecektir.

Kategori ve etiket kullanımı


Satış faturalarını oluştururken kullanmış olduğunuz kategori ve etiketler raporların derinleşmesine yardımcı olur. Fatura ya da proforma fatura oluştururken ilgili sayfada fatura kategorisi ve etiket ekleme işlemlerini yapabilirsiniz. Herhangi bir satış faturasını açtığınızda bu faturaya eklenmiş olan kategori veya etiketler aracılığıyla önceden kayıtlı kategorileri ekleyebilir veya arama satırına yeni bir kategori ismi yazarak yeni kategori ekleyebilirsiniz.

Aynı işlem süreci etiketler için de geçerlidir. Kategori ve etiketler sol alt kenarda bulunan ayarlar başlığı altındaki kategori ve etiketler başlığıyla görüntülenebilir. Buradan satış kategorilerini ve etiketleri görebilir ve yenilerini ekleyebilirsiniz.

Raporlar bölümünde satış raporlarında hangi kategoride daha çok satış yapılmış girebilirsiniz. Etiketler ise gelir gider raporlarının daha detaylı olmasını sağlayacaktır. Bu şekilde karlılığı da görebilirsiniz.

Tahsilatlarınızı hızlandırmanızı sağlayacak bazı özelliklerimiz:

Fatura üzerinden yapabileceğiniz diğer işlemler: