Yaptığınız tahsilatları Paraşüt'e kaydetmek

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
7 dk

Paraşüt'te herhangi bir cari hesap kaydını iki şekilde borçlandırabilirsiniz.

  1. Müşteri kaydını ilk defa oluştururken açılış bakiyesi yoluyla
  2. Satış faturası oluşturarak

Sonrasında müşteriniz size ödeme yaptıkça ister satış faturası üzerinden isterseniz de müşteri kaydı üzerinden tahsilatları Paraşüt'e işleyerek müşterinizin bakiyesini güncelleyebilirsiniz.

1. Satış faturası üzerinden nakit veya çek tahsilat eklemek

Satış faturasını görüntülediğiniz ekranda TAHSİLAT EKLE butonuna tıklayarak başlayabilirsiniz. Sonrasında NAKİT veya ÇEK seçeneklerinden size uygun olanını seçebilirsiniz.

tahsilat ekleme
nakit çek tahsilat ekleme

Satış faturası üzerinden tahsilat eklerken fatura tutarından daha yüksek bir meblağ ile tahsilat eklemeniz mümkün değildir. Çünkü ekleyeceğiniz tahsilat o faturayla eşleşir ve en fazla o faturayı kapatabilir.

Müşterinizden toplu tahsilat yapıyorsanız ve aldığınız miktar herhangi bir faturasının tutarından daha büyükse aşağıda anlatacağımız şekilde müşteri kaydı üzerinden tahsilat eklemeniz daha doğru olacaktır. Bu şekilde işlem yaptığınızda, ekleyeceğiniz tahsilat, vadesi en çok gecikmiş faturalarından başlayarak mahsuplaşır ve müşterinizin toplam borç bakiyesinden düşer.

2. Müşteri üzerinden nakit veya çek tahsilat eklemek

Müşteri kaydını görüntülediğiniz ekranda TAHSİLAT EKLE butonuna tıklayarak başlayabilirsiniz. Sonrasında NAKİT veya ÇEK seçeneklerinden size uygun olanını seçebilirsiniz.

müşteriden tahsilat
müşteriye tahsilat

Sonrasında, yukarıda da anlatıldığı gibi, nakit veya çek olarak kısmi veya tek seferde tahsilat ekleyebilirsiniz.

Müşterinin işlem geçmişinde o müşteriyle olan (tahsilat ve ödemeler de dahil) bütün işlem geçmişinizi görebilirsiniz.

müşteri işlem geçmişi

3. Farklı döviz cinsinden tahsilat eklemek

Fatura ya da müşteri üzerinden tahsilat eklerken farklı bir döviz cinsinden nakit tahsilat eklemek mümkün. Ancak bunun için Paraşüt'e önce döviz kasası veya banka hesabı eklemeniz gerekmektedir. NAKİT > Kasa ve Bankalar sayfası altından yeni bir kasa ya da banka hesabı oluşturabilirsiniz. Sonrasında tahsilat eklemek ekranında bu hesabı seçebileceksiniz.

döviz ile tahsilat
döviz ile tahsilat eklemek

Farklı döviz cinsinden bir hesabı seçtiğinizde tahsilat yapacağınız kur o hesabın döviz türüne döner ve o döviz türünün güncel kurunu görürsünüz. İsterseniz tahsilat eklemeden önce bu kuru değiştirebilir, ALIŞ veya SATIŞ kurlarından hangisiyle işlem yapmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

dövizli tahsilat

4. Paraşüt'e kaydettiğiniz tahsilatları görüntülemek & silmek

Bir satış faturası için kaydettiğiniz bir veya daha fazla tahsilatı, ilgili faturanın görüntüleme sayfasında, en altta, genel toplamdan sonra listelenmiş olarak görebilirsiniz.

tahsilat yapma

Benzer şekilde, müşterinizin işlem geçmişinden de tüm faturaları ve tahsilat/ödemeleri görünüleyebilirsiniz.

yapılan tahsilat

İncelemek istediğiniz bir tahsilat varsa üzerine tıklayarak onu görüntüleyebilir, sağ üst köşesindeki SİL butonu yardımıyla silebilirsiniz.

tahsilat görüntüleme

Paraşüt'e kaydettiğiniz tüm tahsilat ve ödeme işlemlerini ilgili kasa ya da banka hesabının işlem geçmişinden de görüntüleyebilirsiniz.

tahsilat kaydı

Videolu anlatım


Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Nakit ile tahsilat ekleme

Çek ile tahsilat ekleme

Ayrıca yaptığınız tahsilatları Paraşüt’te tahsilat makbuzu oluşturarak belgeleyebilirsiniz. Paraşüt üzerinde tahsilat makbuzu nasıl oluşturacağınıza dair ayrıntılı bilgiye ilgili yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız: