İçerikler (6)

Maaş bordrosu nedir? Nasıl hazırlanır?

Maaş Bordrosu Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Maaş bordrosu, işverenin her ay düzenli olarak çalışanlarına ödemesi gereken ücretin ve bu ücret üzerinden yapılan yasal kesintilerin gösterildiği önemli bir belgedir. Bordro, işçi ve işveren arasındaki maaş ödeme sürecini belgelemekle kalmaz, aynı zamanda işçilerin kazançlarını anlamalarına ve haklarını doğru bir şekilde alabilmelerine yardımcı olur. Bu yazıda, maaş bordrosunun ne olduğunu, nasıl hazırlandığını ve içinde hangi bilgilerin yer aldığını adım adım inceleyeceğiz. Bunun yanı sıra, maaş bordrosu hakkında sıkça sorulan sorulara da yanıt vereceğiz.

Kıdem tazminatı fonu hakkında merak edilenler

Kıdem tazminatı fonu hakkında merak edilenler

Kıdem tazminatında fon tartışmaları yeniden gündemde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni sistem için çalışmalarını son aşamaya getirdi. Taslak düzenleme Bakanlar Kurulu'nda görüşüldükten sonra, işçi ve işveren temsilcilerine de götürülecek. Peki, yeni sistem ile neler değişecek? İşte milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenlemenin ayrıntıları...

Savunma ve tutanak nedir? Nasıl hazırlanır?

Savunma ve tutanak nedir? Nasıl hazırlanır?

İşçi ve işveren arasındaki iş sözleşmesinin feshetmesi durumunda sıkça karşımıza çıkan sorulardan biri de, savunma ve tutanak ile ilgili oluyor. “Savunma talep formu nasıl hazırlayacağım?” ve “Tutanak hangi durumlarda tutulur?” gibi aklınızdaki tüm sorularınızı yazımızla cevaplıyoruz.

Yıllık izin süreleri nasıl hesaplanır?

Yıllık izin süreleri nasıl hesaplanır?

Yıllık izin süresi hesaplamak sıkıntılı bir süreç olabilir. Birçok işverenin aklındaki en temel sorulardan biri de çalışanlarının yıllık ne kadar ücretli izin haklarının olduğudur. Bu soruyu cevaplamak için yazımın devamında yıllık izin hesaplamasında dikkat edilecek noktaları anlatacağım.

Personel özlük dosyası nedir, nasıl hazırlanır?

Personel özlük dosyası nedir, nasıl hazırlanır?

Personel özlük dosyasında yer alması gereken evraklarla ilgili internette veya çevrenizde birçok kaynak olduğunu düşünüyorum. Bunların bazılarında neredeyse yüzlerce belgenin gerekli olduğu belirtilmektedir. Hâlbuki bu doğru bir yaklaşım değildir! Peki özlük dosyası konusunda dikkat edilmesi gerekenler neler?

İhbar tazminatı nedir? İhbar süresi ve tazminatı nasıl hesaplanır?

İhbar tazminatı nedir? İhbar süresi ve tazminatı nasıl hesaplanır?

4857 sayılı İş Kanunu ile ihbar tazminatında işçi ve işverene bazı yükümlülükler getirildi. İhbar tazminatının kimler tarafından alınabileceği, nasıl hesaplanacağı, emeklilikte ihbar tazminatının alınıp alınamayacağı gibi konulara bu yazımızda değindik.

İsmail Gemici hakkında

İsmail Gemici, 10 yıldır insan kaynakları yöneticisi olarak çalışmaktadır.

Linkedin Profili