Altı Soruda e-İrsaliye

GİB tarafından yayınlanan taslağa göre 2019 yılında e-irsaliyeye zorunlu geçiş yapılması gündemde. Bu nedenle son zamanlarda e-irsaliye ile ilgili birçok soru ile karşılaşıyoruz. Biz de e-irsaliye hakkında sizleri daha detaylı bilgilendirmek istedik.

3 dk
e-İrsaliye

2018’le birlikte yürürlüğe giren e-irsaliye uygulamasına dair aklınızda çok fazla soru olduğunu biliyoruz. e-Dönüşüm kapsamında uygulamaya giren bu sistem hakkında şimdilik GİB tarafından hazırlanmış bir taslak mevcut. Buradan çıkardığımız sonuçları belli başlıklar altında toplayarak en çok merak edilen konular üzerinde sizlere yol göstermek istedik.

e-İrsaliye’ye ile ilgili bize gelen soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz:

Kimler e-irsaliye kullanabilir?

Mevcut durumda e-Fatura sistemine kayıtlı olan tüm kullanıcılar e-İrsaliye sistemine dahil olacaklardır.

e-İrsaliye’yi herkese gönderebilecek miyim?

e-İrsaliye uygulamasına geçiş yaptıktan sonra sisteme kayıtlı olan firmalar birbirlerine e-irsaliye gönderebilecekler. Bunun dışında taraflardan birinin e-İrsaliye sistemine kayıtlı olup diğerinin olmadığı durumda e-irsaliye kullanıcısı olan firma tarafından diğerine kağıt irsaliye düzenlenecek.

e-İrsaliye’ye ne zaman geçebilirim?

e-İrsaliye’ye 1 0cak 2018 itibariyle gönüllü geçiş başladı. Yayınlanan yeni taslak tebliğe göre ise 1.07.2019 tarihi itibariyle firmaların zorunlu olarak geçişi başlayabilir. Bu tarih itibariyle e-Fatura’ya kayıtlı kullanıcıların GİB Portal hesapları otomatik olarak açılması bekleniyor. Bununla birlikte dileyen firma özel entegratör üzerinden de e-irsaliye sistemine geçiş sağlayabilecek.

e-İrsaliye’ye geçtikten sonra kağıt kullanmaya devam edecek miyim?

Sevk irsaliyesi yerine kullanılan e-İrsaliye’nin kağıt çıktısının alınması ve taşıma esnasında şoförün yanında bulundurulması zorunlu tutuluyor.

e-İrsaliye’ye alıcı tarafından kabul/red yanıtları verilecek mi?

e-İrsaliye sisteminde alıcı tarafından kabul veya kısmi kabul yanıtlarının verilmesi mümkün olacak.

e-İrsaliye’nin kağıt çıktısını almaya gerek var mıdır?

Evet. e-İrsaliye’nın kağıt çıktısının araçta bulundurulması gerekecek.

Bonus: e-İrsaliye kullanım zorunluluğu ne zaman başlıyor?

GİB tarafından yayınlanan yeni taslak tebliğine göre cirosu 25 milyon TL üzeri olan ve e-Fatura sistemine kayıtlı tüm kullanıcıların 1 Ocak 2020 itibari ile e-irsaliye sistemine geçmesi gerekiyor.

Yukarıda bahsettiğimiz duruma göre gönüllü olarak ya da zorunluluk kapsamında e-fatura kullanıcısı olduysanız, 1 Ocak 2020 itibariyle e-irsaliyeye geçiş yapabilirsiniz. 2018 cironuz hesaplandıktan sonra 2018 cironuza göre e-fatura zorunluluk kapsamına giriyorsanız takip eden sene içerisinde e-fatura sistemine geçiş yapabilir ve ondan sonra e-irsaliye de kullanmaya başlayabilirsiniz. Öte yandan, e-fatura zorunluluk kapsamını beklemeden gönüllü olarak önce e-fatura sistemine geçiş yapıp daha sonra e-irsaliye sistemine de kayıt olabilirsiniz.

e-İrsaliye’ye dair aklınızda bulunan soruları iletisim@parasut.com adresimiz üzerinden bizlere iletebilirsiniz.

Henüz Paraşüt kullanıcısı değilseniz, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilir ve Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizle yerinizden kalkmanıza gerek kalmadan e-fatura kullanıcısı olabilirsiniz.

e-Dönüşüm ile İlgili Yazılarımız:

e-Defter Nedir? Avantajları Nelerdir?

e-Faturaya Kimler Geçmeli? Nasıl Geçiş Yapılmalı?

e-Fatura hakkında 20 soru 20 cevap

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler Paraşüt'te İş Birlikleri ve Marka İletişim Uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!