e-İrsaliye hakkında 6 soru 6 cevap

GİB tarafından yayınlanan taslağa göre e-irsaliye kullanımı ile ilgili zorunlu geçiş hadleri yeniden gündeme geldi. Yeni düzenlemelerin ışığında bu yazımızda sizleri bilgilendirmek istedik ve e-irsaliye hakkında ihtiyacınız olan temel bilgileri 6 maddede listeledik.

3 dk
e-İrsaliye

11 Kasım 2021 tarihinde yayınlanan tebliğ taslağı ile gündeme gelen e-irsaliye uygulamasına dair aklınızda çok fazla soru olduğunu tahmin ediyoruz. e-Dönüşüm kapsamında uygulamaya giren bu sistem hakkında şimdilik GİB tarafından hazırlanmış bir taslak mevcut. Buradan çıkardığımız sonuçları belli başlıklar altında toplayarak en çok merak edilen konular üzerinde sizlere yol göstermek istiyoruz.

e-İrsaliye’ye ile ilgili bize gelen soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz:

Kimler e-irsaliye kullanabilir?

Mevcut durumda e-fatura sistemine kayıtlı olan tüm kullanıcılar e-irsaliye sistemine dahil olacaklardır.

e-İrsaliye’yi herkese gönderebilecek miyim?

e-İrsaliye uygulamasına geçiş yaptıktan sonra sisteme kayıtlı olan firmalar birbirlerine e-irsaliye gönderebilecekler. Bunun dışında taraflardan birinin e-irsaliye sistemine kayıtlı olup diğerinin olmadığı durumda e-irsaliye kullanıcısı olan firma tarafından diğerine kağıt irsaliye düzenlenecek.

Yıl Sonu Kampanya’mız başladı!

e-Fatura geçişinizi süreç danışmanlarımızla sadece 30 dakikada tamamladığınız Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimiz kampanyaya özel ücretsiz!
2021 tarifesinden yararlanabileceğiniz bu fırsatta 2000 e-kontör de hediye!

Kampanyadan yararlanmak için hesabınızı oluşturun.
HESAP OLUŞTUR

e-İrsaliye’ye ne zaman geçebilirim?

Bildiğiniz üzere, e-irsaliye’ye 1 0cak 2018 itibarıyla gönüllü geçiş başlamıştı. Yayınlanan yeni taslak tebliğe göre ise 1.07.2022 tarihi itibarıyla firmaların zorunlu olarak geçişi başlayabilir. Fakat, bu konuda net bir açıklamaya ulaşamıyoruz. Bu tarih itibariyle e-faturaya kayıtlı kullanıcıların GİB Portal hesapları otomatik olarak açılması bekleniyor. Bununla birlikte dileyen firma özel entegratör üzerinden de e-irsaliye sistemine geçiş sağlayabilecek.

e-İrsaliye’ye geçtikten sonra kağıt kullanmaya devam edecek miyim?

Sevk irsaliyesi yerine kullanılan e-İrsaliye’nin kağıt çıktısının alınması ve taşıma esnasında şoförün yanında bulundurulması zorunlu tutuluyor.

e-İrsaliye’ye alıcı tarafından kabul/red yanıtları verilecek mi?

e-İrsaliye sisteminde alıcı tarafından kabul veya kısmi kabul yanıtlarının verilmesi mümkün olacak.

e-İrsaliye’nin kağıt çıktısını almaya gerek var mıdır?

Evet. e-İrsaliye’nın kağıt çıktısının araçta bulundurulması gerekecek.

Bonus: e-İrsaliye kullanım zorunluluğu ne zaman başlıyor?

GİB tarafından yayınlanan tebliğ taslağına göre, e-irsaliye uygulamasına geçiş zorunluluğunun 2021 ve müteakip hesap dönemlerine ait ciro haddinin 25 milyon TL'den 10 milyon TL’ye indirilmesi öngörülüyor.

Yukarıda bahsettiğimiz duruma göre gönüllü olarak ya da zorunluluk kapsamında e-fatura kullanıcısı olduysanız, e-irsaliyeye geçiş yapabilirsiniz. 2021 cironuz hesaplandıktan sonra e-fatura zorunluluk kapsamına giriyorsanız takip eden sene içerisinde e-fatura sistemine geçiş yapabilir ve ondan sonra e-irsaliye de kullanmaya başlayabilirsiniz. Öte yandan, e-fatura zorunluluk kapsamını beklemeden gönüllü olarak önce e-fatura sistemine geçiş yapıp daha sonra e-irsaliye sistemine de kayıt olabilirsiniz.

e-İrsaliye’ye dair aklınızda bulunan soruları iletisim@parasut.com adresimiz üzerinden bizlere iletebilirsiniz.

Henüz Paraşüt kullanıcısı değilseniz, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilir ve Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizle yerinizden kalkmanıza gerek kalmadan e-fatura kullanıcısı olabilirsiniz.

e-Dönüşüm ile İlgili Yazılarımız:

e-Defter Nedir? Avantajları Nelerdir?

e-Faturaya Kimler Geçmeli? Nasıl Geçiş Yapılmalı?

e-Fatura hakkında 20 soru 20 cevap

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler Paraşüt'te İş Birlikleri ve Marka İletişim Uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!