09.03.2023

e-İrsaliye hakkında 6 soru 6 cevap

elif ekiciler

Elif Ekiciler

İş Birlikleri ve Marka İletişim Uzmanı

GİB tarafından yayınlanan tebliğe göre e-irsaliye kullanımı ile ilgili zorunlu geçiş hadleri yeniden gündeme geldi. Yeni düzenlemelerin ışığında bu yazımızda sizleri bilgilendirmek istedik ve e-irsaliye hakkında ihtiyacınız olan temel bilgileri 6 maddede listeledik.

e-İrsaliye title: e-İrsaliye

 

22 Ocak 2022 tarihinde GİB tarafından yayımlanan tebliğ ile gündeme gelen e-irsaliye uygulamasına dair aklınızda çok fazla soru olduğunu tahmin ediyoruz. e-Dönüşüm kapsamında uygulamaya giren bu sistem hakkında çıkardığımız sonuçları belli başlıklar altında toplayarak en çok merak edilen konular üzerinde sizlere yol göstermek istiyoruz.

 

e-İrsaliye’ye ile ilgili bize gelen soruların cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz:

 

Kimler e-irsaliye kullanabilir?

Mevcut durumda e-fatura sistemine kayıtlı olan tüm kullanıcılar e-irsaliye sistemine dahil olacaklardır.

 

e-İrsaliye’yi herkese gönderebilecek miyim?

e-İrsaliye uygulamasına geçiş yaptıktan sonra sisteme kayıtlı olan firmalar birbirlerine e-irsaliye gönderebilecekler. Bunun dışında taraflardan birinin e-irsaliye sistemine kayıtlı olup diğerinin olmadığı durumda e-irsaliye kullanıcısı olan firma tarafından diğerine kağıt irsaliye düzenlenecek.

 

e-İrsaliye’ye ne zaman geçebilirim?

Yayınlanan yeni tebliğe göre 2022 yılı cirosu 10 milyon TL ve üzeri olan mükelleflerin 1 Temmuz 2023 tarihine kadar firmaların zorunlu olarak geçişi yapılmalıdır. Bu tarih itibarıyla e-faturaya kayıtlı kullanıcıların GİB Portal hesapları otomatik olarak açılması bekleniyor. Bununla birlikte dileyen firma özel entegratör üzerinden de e-irsaliye sistemine geçiş sağlayabilecek.

 

e-İrsaliye’ye geçtikten sonra kağıt kullanmaya devam edecek miyim?

Sevk irsaliyesi yerine kullanılan e-İrsaliye’nin kağıt çıktısının alınması ve taşıma esnasında şoförün yanında bulundurulması zorunlu tutuluyor.

 

e-İrsaliye’ye alıcı tarafından kabul/red yanıtları verilecek mi?

e-İrsaliye sisteminde alıcı tarafından kabul veya kısmi kabul yanıtlarının verilmesi mümkün olacak.

 

e-İrsaliye’nin kağıt çıktısını almaya gerek var mıdır?

Evet. e-İrsaliye’nın kağıt çıktısının araçta bulundurulması gerekecek.

 

Bonus: e-İrsaliye kullanım zorunluluğu ne zaman başlıyor?

GİB tarafından yayınlanan tebliğe göre, e-irsaliye uygulamasına geçiş zorunluluğu kapsamında 2021 ve müteakip hesap dönemlerine ait ciro haddi 25 milyon TL'den 10 milyon TL’ye indirildi.

 

Yukarıda bahsettiğimiz duruma göre gönüllü olarak ya da zorunluluk kapsamında e-fatura kullanıcısı olduysanız, e-irsaliyeye geçiş yapabilirsiniz. 2022 cironuz hesaplandıktan sonra e-fatura zorunluluk kapsamına giriyorsanız 1 Temmuz 2023 tarihine kadar e-fatura sistemine geçiş yapabilir ve ondan sonra e-irsaliye de kullanmaya başlayabilirsiniz. Öte yandan, e-fatura zorunluluk kapsamını beklemeden gönüllü olarak önce e-fatura sistemine geçiş yapıp daha sonra e-irsaliye sistemine de kayıt olabilirsiniz.

 

e-İrsaliye’ye dair aklınızda bulunan soruları iletisim@parasut.com adresimiz üzerinden bizlere iletebilirsiniz.

 

Henüz Paraşüt kullanıcısı değilseniz, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilir ve Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizle yerinizden kalkmanıza gerek kalmadan e-fatura kullanıcısı olabilirsiniz.

 

Paraşüt e-irsaliye özelliğini keşfedin

Artık Paraşüt'te başka bir platforma gerek duymadan e-irsaliyenizi kesebilir, anında müşterinizle paylaşabilir ve tek ekrandan takibini yapabilirsiniz. Ayrıca dijital arşivleme sayesinde 10 yıl boyunca eski e-irsaliyelerinize elektronik ortamda ulaşabilirsiniz.

 

e-İrsaliye uygulamasına dahil olmak için e-fatura kullanıcısı olma zorunluluğunu ise Anahtar Teslim e-Belge hizmetimizden yararlanarak gerçekleştirmeniz mümkün. Uzmanlarımız eşliğinde, dakikalar içinde nasıl e-fatura kullanıcısı olabileceğinizi anlattığımız yazımızı okumanızı öneririz.

 

Henüz Paraşüt kullanıcısı değilseniz, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

 

lp basit

Ön muhasebenin kolayı Paraşüt’te!

Başvuru süreci ile vakit kaybetmeyin, Paraşüt ile e-fatura, e-arşiv, e-smm gibi e-belgelere kolayca geçiş yapın. Daha kolay, hızlı ve ekonomik faturalayın.

En Çok Okunanlar