blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
daha hızlı ödeme almak
Blog-hero
ÖN MUHASEBE REHBERİ

Tahsilat sürecinizi hızlandıracak 4 adım

Kendi işinin hem patronu hem de finans müdürü olmak fazlasıyla zor. Geciken ödemeler ise tam bir işkence. Peki ödemelerinizi daha hızlı alabileceğinizi söylesek? Nasıl mı? Ayrıntıları yazımızın devamında...

Büşra Çildaş, İçerik Uzmanı

Ortalama okuma süresi 4 dk

Zamanında ödeme alabilmek çoğu işletme sahibi ve freelance çalışanın sık sık yaşadığı bir sorun. Bir düşünsenize, üzerinde uzun süredir çalıştığınız bir projeyi bitirdiniz, faturasını müşterinize yolladınız. Günlerdir ödemenizin gelmesini bekliyorsunuz ve nakit sıkıntısı yaşıyorsunuz… Kulağa oldukça stresli geliyor değil mi?

Ne yazık ki işletme sahipleri “Acaba müşterime ödemeyi hatırlatsam mı? Ayıp mı olur? Telefonla mı arasam? e-Posta mı göndersem?” çelişkisini sürekli yaşıyor ve ödeme takibi yaparken zaman kaybediyor, hatta bazen tahsilatları da kaçırabiliyor.

Peki “vaktin nakit” olduğu günümüzde bu süreci hızlandırmanın bir yolu yok mu?

Aslında var! Aşağıdaki dört adımı takip ederek ödemelerinizi daha hızlı almanız mümkün.

Faturalarınızı daha kısa sürede gönderin

Geciken ödemeler yüzünden zaman zaman müşterilerimizle ilişkilerimiz kötü etkilenebiliyor. Peki, faturanızı vaktinde göndermediğiniz için geç ödeme aldığınız durumlar oldu mu?

Müşterilerinize ne kadar hızlı ve düzenli fatura gönderirseniz, ödemenizi de o kadar çabuk alabilirsiniz. Fatura hazırlamayı ayda bir kez başınıza gelen korkutucu bir olay ya da günlerce süren bir iş olarak da düşünmeyin. Size uygun bir faturalama çözümü kullanarak bu işin stresinden kurtulabilir; değerli vaktinizi yeni müşteriler ve projeler için kullanabilirsiniz.

Dilediğiniz an kullanıma hazır, doldurması kolay ve profesyonel görünen bir fatura şablonuna sahip bir program ile sadece 5 dakika içerisinde fatura hazırlamanız mümkün.

Faturalama sürecinizi otomatik hale getirin

Aynı fatura işlemini defalarca yaparken ne kadar vakit harcıyorsunuz? Web tabanlı bir faturalama çözümüyle:

  • Otomatik olarak tekrarlayan fatura kaydı oluşturabilir,
  • Müşterilerinize ödeme gecikmelerini hatırlatabilir,
  • Faturalama ve tahsilat sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Böylece yeni projelerinize odaklanır, müşterileriniz ile direkt olarak iletişime geçmenin stresinden de kurtulmuş olursunuz.

Ödeme şartları ve bekleme süreniz konusunda net olun

Faturanız teslim edilir edilmez mi yoksa faturanızın tesliminden itibaren 15 gün içinde mi ödeme bekliyorsunuz? Bu bilgiyi müşteriniz ile net olarak paylaşmanızda büyük fayda var. Ödeme şartlarınızı müşterinize net olarak anlatmadığınız sürece hızlı tahsilat yapmanız mümkün olmayacaktır.

Ödeme şartlarınızı her seferinde elle yazmaktan kurtulacağınız ve fatura oluşturma tarihi ile birlikte son ödeme tarihine de yer verebileceğiniz bir faturalama programı ile müşterilerinize beklentilerinizi sağlıklı bir şekilde iletebilirsiniz.

Müşterilerinizin ödeme deneyimini kolaylaştırın

Ödeme yöntemlerinizi müşterilerinizin vaktini alacak seçeneklerle sınırlandırırsanız, müşterinizin size vaktinde ödeme yapma ihtimali azalır. Yalnızca nakit ödeme kabul ettiğinizi düşünün. Müşterinizin vakit bulup para çekmesi ve ofisinize gelmesi zor olacağından ödeme süreciniz sürekli ertelenebilirdi, değil mi?

Müşterinizin faturayı aldığı ve ödeme yaptığı süreçte kullandığınız program ile etkileşimi de fazlasıyla önemli. Müşterilerinize ne kadar rahat ve profesyonel bir deneyim sunarsanız, ödemelerinizi o kadar hızlı alabilirsiniz. Hatta gelecekte de sizden hizmet almaya devam edebilirler. Bu nedenle:

  • Sanal posa ihtiyaç duymadan kredi kartıyla online tahsilat hizmeti bulunan,
  • Size farklı şekillerde fatura gönderme imkanı sağlayan,
  • Müşterilerinize faturalarını istedikleri cihazdan açma ve ödeme imkanı sunan,
  • Daha hızlı iletişim imkanı sağlayan bir faturalama programı ile müşterilerinize ödeme için gerekli özgürlüğü verebilir ve bu süreçteki deneyimlerini sancısız hale getirebilirsiniz.

Ödeme için müşterilerinizi takip etmek bu mücadelenin sadece yarısı. Peki ya paranın elinize geçmesi? Endişelenmeyin, online tahsilat hizmeti sağlayan bir faturalama programı ile ödemeleriniz en uygun komisyon oranlarıyla banka hesabınıza kısa sürede geçer ve beklemek zorunda kalmazsınız. Böylece nakit sıkıntısı nedeniyle motivasyonunuzu kaybetmez,çok sevdiğiniz işinize odaklanabilirsiniz.

Sonuç

Müşterilerinizin faturadan ödemeye kadar yaşadıkları deneyimi iyileştirerek paranızı vaktinde alabilir, üzerinizdeki stresi atabilir ve nakit sıkıntısını bir kenara bırakarak severek çalıştığınız projelerinize odaklanabilirsiniz. Bulut tabanlı bir ön muhasebe programı bu konuda size ihtiyacınız olan çözümü sunabilir.

Ön muhasebe programı için birçok seçeneğiniz ve bunların kullanımı için başvurabileceğiniz birçok elektronik kaynak mevcut. Bu noktada yapmanız gereken size en uygun programı bulmak ve 14 günlük ücretsiz deneme süresini başlatmak. Sizin için en uygun programı keşfettiğinizde, geciken ödemelerinize “Elveda!” diyebilirsiniz.

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?