Paraşüt ile basit gelir gider takibi

Bilançolar, tablolar, Excel'ler... Hepsinin korkutucu görüntüsünün ardında çok temel bir işletme mantığı yatıyor: Gelir-giderini bil, kontrol altında tut. Paraşüt ile basit ve kolay gelir gider takibi yapabilirsiniz. Nasıl mı?

3 dk
paraşüt ile basit gelir gider takibi

Bir girişim ya da büyümekte olan bir işletme iseniz temel önceliğiniz doğru bir projeksiyon çıkarmak ve ona uymaktır. Bu süreçteki en zorlu adım ise gelir ve giderlerin doğru takip edilmesi. Gelir-gider, nakit akışı takibinin sadece muhasebeci, mali müşavir ya da finans uzmanlarına ait bir alan olduğunu düşünmeyin. Her işletme sahibi kolaylıkla bu işlemi yapabilir, yapmalıdır da!

Gelir ve giderlerinizi kalem kalem takip etmek deyince aklımıza hemen geleneksel kasa defteri gelir. Biz de ön muhasebe programı Paraşüt'ü tasarlarken kasa defterinden ilham aldık. Detaylarını görmek için Kasa programı Paraşüt ile kasa defteri tutmak yazımıza bir göz atabilirsiniz. 

Paraşüt ile basit gelir takibi

gelir gider takibi programı

Paraşüt ile gelirlerinizi takip etmeye isterseniz önce bir kasa/banka oluşturmakla başlayabilirsiniz. Böylece bir açılış bakiyesi belirleyerek kasanızda bulunan güncel tutarı kaydetmiş olursunuz ve onun üzerinden işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Açılış bakiyesi ile beraber kasanızı oluşturmak ve gelir gider takibine başlamak için önce Kasa ve Banka Hesaplarınızı Yönetmek yazımıza göz atabilirsiniz.

Sonra soldaki menüden "Satışlar"a tıklayarak ilk gelirinizi ekleyebilirsiniz. Paraşüt üzerinden satış faturası olarak bir gelir girdiğinizde o gelirle birlikte müşterinizin ve hizmet/ürünün kaydını da birlikte oluşturmuş olursunuz.

Paraşüt ile basit gelir gider takibi

gelir gider takibi nasıl yapılır?

"Gider"ler menüsü altından giderlerinizi girip ödeme tarihlerini ayarlayarak kendi ödeme programınızı oluşturabilirsiniz. İsterseniz Paraşüt'ün mobil uygulaması yardımı ile şirketiniz için siz ya da çalışanlarınız tarafından yapılan harcamaları kolayca Paraşüt'e kaydedebilirsiniz. Böylece şirket içinde yapılan harcamaları kontrol altına alabilirsiniz.

Bunun yanında kolayca gelir gider tablosu oluşturarak son finansal durumunuza göz atabilirsiniz.

Paraşüt'te tekrarlayan gelir ve giderler

Düzenli müşterilerle çalıştığınız zaman bazı gelirlerinizi düzenli olarak akmaya devam eder. Maalesef aynı durum düzenli çalıştığınız tedarikçiler ile bazı giderler için de geçerli olabilir. Otomatik tekrarlama özelliğini kullanarak düzenli tekrarlayan gelir ve giderlerinizi tek seferde Paraşüt'e girebilirsiniz. Tekrarlama günü geldiğinde Paraşüt sizin adınıza otomatik olarak bu kaydı oluşturur ve dilediğiniz kadar süre önce size haber verir.

Paraşüt ile basit gelir gider takibi yapmanın sağladıkları

Gelir gider takibinizi Paraşüt ile yapmak aşağıdaki soruların yanıtlarını kolaylıkla görmenizi sağlar:

 • Hangi müşteriler size ne kadar kazandırıyor?
 • Belli bir tarih aralığında kazancınız nedir ya da ne olacak?
 • Hangi müşterinize ne kadar avans verdiniz?
 • Tahsilatlarınız gecikiyor mu, ne kadar gecikiyor?
 • Hangi tedarikçiden ne kadar ürün aldınız, maliyetleri nelerdir?
 • Stoğumdaki ürünlerin bana maliyeti nedir, potansiyel getirisi ne olacak?
 • Gecikmiş ne kadar ödemeniz var?
 • Belli bir tarih aralığında ne kadar ödeme yaptınız ya da yapacaksınız?
 • Gelecek 12 ay boyunca nakit akışınız nasıl olacak? Hangi zamanlarda darboğaz sinyali vermelisiniz?
 • Şirket içi harcamalarınızın tutarı nedir?
 • Hangi çalışanınıza ne kadar avans verdiniz?
 • SGK’ya ne ödeme yapacaksınız?
 • Ay içinde oluşan KDV tutarınız nedir?

Tüm bu sorulara kolayca yanıt bulmak için Paraşüt'ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz:

Paraşüt'ü 14 Gün Ücretsiz Deneyin

Büşra Çildaş

Büşra Çildaş

Büşra Çildaş, Paraşüt'ün İçerik Uzmanı.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!