01.11.2023

e-Fatura mükellefine e-arşiv kesilir mi?

e-Fatura mükellefine e-arşiv fatura kesildiği takdirde ne yapmak gerekir? İptal süreci nasıl işliyor? Paniğe gerek yok, cevabı yazımızda…

Gelişen teknoloji iş hayatında da dijitalleşmeyi beraberinde getirdi. Hayatımıza giren e-belge kavramı ile kestiğimiz faturalar da elektronik ortama taşındı. e-Fatura ve e-arşiv faturası bazı mükellefler tarafından karıştırılabiliyor, bir takım hatalı işlemler gerçekleştirilebiliyor.

 

e-Fatura mükellefine e-arşiv kesilebilir mi?

e-Belge uygulamaları kapsamında ticaret hayatında giren e-fatura ve e-arşiv kavramları Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde detaylıca açıklanmakta. Tebliğe göre her iki tarafın da e-fatura mükellefi olduğu durumlarda e-fatura kesilmesi zorunlu. Eğer iki taraftan herhangi biri e-fatura uygulamasına henüz dahil olmamışsa e-arşiv faturası da kesmek mümkün.

 

e-Faturaya Paraşüt ile kampanyalı geçin

 

Özetlemek gerekirse, “e-Fatura mükellefi e-arşiv fatura kesebilir mi?” sorusunun cevabı, karşı taraf bir e-fatura mükellefi olmadığı takdirde evet.

e-Fatura kesilmesi zorunlu olan durumlarda, e-arşiv e-faturanın yerini tutmaz. Bir e-fatura mükellefine e-arşiv düzenlendiği takdirde belirli adımlar izlenmeli ve mutlaka bir e-fatura kesilmeli. Aksi takdirde bazı yaptırımlarla karşılaşabilirsiniz.

 

e-Fatura mükellefine e-arşiv kesilirse ne olur?

Bir e-fatura mükellefine e-arşiv kesmek sonucunda bu e-arşiv faturası geçerli sayılmaz. Böyle bir durumda faturayı kesen kişi e-arşiv faturasını iptal etmeli ve e-fatura düzenlemelidir.

Bu e-faturanın düzenlenmesi için mal veya hizmetin tesliminden itibaren 7 günlük bir süre tanınmıştır. Bu süre zarfında gerekli e-faturayı düzenlemeyen tarafa bir usulsüzlük cezası kesilir.

Herhangi bir yanlışlık sonucu düzenlenmiş e-arşiv veya matbu fatura kayda alındığı takdirde iptal edilemez. Bu durum yine bir cezai yaptırım doğurur.

Bu tarz bir durumla alıcı konumunda karşılaşan e-fatura mükellefi, e-arşiv faturanın iptali ve yeni bir e-fatura düzenlenmesi talebinde bulunabilir.

 

e-Fatura mükellefine e-arşiv kesmenin cezası var mı?

“e-Fatura mükellefi e-arşiv kesebilir mi?” sorusunun cevabı her ne kadar “evet” olsa da belirttiğimiz koşullar dışında yaptırımlar uygulanabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, bir e-fatura mükellefine e-arşiv faturası kestiğiniz durumda 7 günlük bir iptal şansınız mevcut. Bu 7 günlük süreyi aştığınız ve fatura kayda alındığı veya KDV Beyannamesi’ne konu edildiği takdirde iptal edilemez.

Bu durumda Vergi Usul Kanunu gereğince sizlere birtakım cezai yaptırım uygulanır.

 

e-Fatura mükellefine kesilen e-arşiv nasıl iptal edilir?

e-Fatura mükellefine kesilen e-arşiv faturayı iptal etmek ilk bakışta karmaşık görünebilir fakat aslında her şey çok basit! Resmileşme tarihinden itibaren 7 gün içerisinde Gelir İdaresi Başkanlığı’nın iptal ve itiraz portalı üzerinden gerekli işlemleri yapabilir, gönderdiğiniz hatalı faturaları iptal edebilirsiniz.

İptal ettiğiniz e-arşiv faturayı, iptal işlemini gerçekleştirdiğinizin ertesi günü akşama kadar Gelir İdaresi Başkanlığı’na raporlamanız gerekiyor.

İptal süresi olan 7 gün aşıldığı durumda alıcının satıcıya bir iade faturası kesmesi önerilir. İade faturası satıcıya ulaştıktan sonra yeniden bir e-fatura düzenlenip alıcıya iletilmelidir.

Siz de bir e-fatura mükellefi iseniz ya da e-dönüşümün bir parçası olmak istiyorsanız bulut tabanlı ön muhasebe programı Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

lp basit

Ön muhasebenin kolayı Paraşüt’te!

Başvuru süreci ile vakit kaybetmeyin, Paraşüt ile e-fatura, e-arşiv, e-smm gibi e-belgelere kolayca geçiş yapın. Daha kolay, hızlı ve ekonomik faturalayın.

En Çok Okunanlar