blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
e-İhracat nedir? e-İhracat nasıl yapılır?
Blog-hero
E-DÖNÜŞÜM UYGULAMALARI

e-İhracat nedir? e-İhracat nasıl yapılır?

e-İhracat ne demek? e-İhracata giriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler neler? Detaylı bilgi için blog yazımıza göz atabilirsiniz.

Nağme Öğmen, Digital Copywriter

Ortalama okuma süresi 10 dk

Ticaret hayatında önemi her geçen gün artan, şirketlerin global ölçekte ticaret yapmalarına olanak sağlayan e-ihracat nedir?
Bu yazımızda e- ihracat nasıl yapılır, e-ihracata başlamak isteyen işletme sahipleri hangi yöntemleri kullanmalı ve e-ihracat destekleri neler gibi birçok soruyu sizin için cevaplıyoruz.

e-İhracat nedir?

Dijital pazarlamanın yeni trendi e-ihracat, herhangi bir ürün veya hizmetin, mikro ihracat kuralları kapsamında kalacak şekilde, e-Ticaret Gümrük Beyannamesi (ETGB) ile yurt dışındaki alıcıya gönderilmesi demektir. Diğer bir deyişle, birçoğumuzun bildiği ve kavram olarak hakim olduğu ihracatın elektronik yollarla gerçekleştirilen halidir.

Yurt dışına yapılan satışların döviz cinsinden gelir getirdiği düşünüldüğünde, işletmelerin kur dalgalarından etkilenmeden ticaret yapabilmesine olanak sağladığı için finansal açıdan avantajlı olmalarını sağlar. Bu açıdan e-ihracatın işletmeler için önemi her geçen gün artmaktadır.

e-İhracat nasıl yapılır?

e-İhracat kimler yapabilir, e-ihracatın avantajlarından faydalanmak, müşteri portföyünüzü global ölçekte genişletmek isterseniz nereden başlamanız gerekir? Burada e-ticaretin genelinde de olduğu gibi iki farklı yaklaşımla e-ihracata giriş yapabilirsiniz.

 • Bunlardan ilki global ölçekte satışın mümkün olduğu **e-ticaret sitelerinde pazaryeri açarak** satış yapmak. Bu tür sitelerde bir satıcı hesabı oluşturarak e-ihracata başlamak özellikle bu alanda yeni olan işletmeler için daha az maliyetli ve daha kolay olan bir yöntem.
 • e-Ticaret siteleri SEO’dan (arama motoru optimizasyonu) tutun dijital pazarlamaya kadar müşteriyi satın alıma yönelten tüm aşamaları kendileri sağladıkları için potansiyel müşteri sayıları halihazırda oldukça yüksek. Üstelik kaliteli ürün veya hizmet vermenin yanında fiyat politikalarınızı (indirim, daha uygun fiyatlar sunma gibi) rakiplerinizden ayrışacak şekilde belirlediğinizde daha hızlı sonuç almanız olası.
 • Diğer bir yöntem ise e-ihracata kendi web siteniz aracılığıyla başlamak. Kendi e-ticaret sitenizi kurmanız prestij bakımından sizi rakiplerinizden ayrıştırsa da diğer ülkelerdeki müşterilerle etkileşim kurmak ve ödeme alabilmek için web sitenizin farklı dillerde destek verebilmesisi ve farklı para birimlerinde ödeme alabilmesi gerekir.
 • Bunun yanında yeterli miktarda pazarlama, dijital reklam ve tanıtım faaliyeti gerçekleştirmezseniz müşteri kazanımınız çok daha yavaş bir şekilde ilerleyebilir. Bu durumda SEO çalışmaları ve pazarlama için de daha fazla kaynak ayırmanız gerekecektir.
 • Üçüncü bir yol ise bu iki yaklaşımı aynı anda uygulamak olabilir. Bu durumda global e-ticaret pazaryerlerindeki mağazalarınız üzerinden farklı teklifler ve özel kampanyalar kurgulayarak kendi web sitenize yeni müşteri kazanımı sağlayabilir; pazaryeri komisyonlarını devreden çıkararak kârınızı artırmayı hedefleyebilirsiniz.

e-İhracatın avantajları neler?

Satışlarını internet üzerinden yurt dışına yapan işletmeler, e-ihracatın birçok avantajından faydalanırlar. Lojistik operasyon süreçleri ve maliyetlerine katlanmaksızın ihracat yapma olanağına sahiptirler. Başka bir ülkede şirket ya da şube açmadan, çalışan maliyetine kur üzerinden katlanmadan bu ülkenin tüketici ve işletmelerine ürün satabilirler.

e-İhracatın başlıca avantajlarını sıralamamız gerekirse;

 • e-İhracatın maliyetleri, geleneksel ihracata oranla çok daha düşüktür.
 • Satışların internet üzerinden gerçekleştirilmesi, hedeflenen pazara giriş yapmayı kolaylaştırır.
 • Birçok ülkede e-ihracat için KDV muafiyeti vardır. Bu nedenle e-ihracat yapan firmalar KDV iadesi alabilir.
 • e-İhracat için banka teminatına gerek duyulmamaktadır.
 • Yurt dışına satış yapan firmalar, farklı pazarlara girerek çok daha geniş bir kitleye yöneldikleri için satış yapma oranları daha yüksek olur.
 • e-İhracatta hem B2B (firmadan firmaya) hem de B2C (firmadan tüketiciye) iş modelleriyle çalışmak mümkündür.
 • Genellikle ağırlık ve bedeli düşük ürünler gönderildiği için gönderim maliyet ve zararları karşılanabilir düzeydedir.
 • Ödeme döviz cinsinden alındığı için işletmelerin e-ihracatta kur dalgalanmalarından etkilenmeden, ülke içinde yapacakları e-ticaretten daha fazla kâr edebilmesi söz konusudur. Ayrıca e-ihracat Türkiye Cumhuriyeti’nin ihracat gelirini artırması açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir.
 • Medikal (sağlık) ürünleri gibi hassas ürünler dışında, e-ihracatta yurt dışına gönderilen ürünler için CE belgesi harici ayrı bir sertifika gereksinimi duyulmaz.

e-İhracat hakkında bilmeniz gereken önemli noktalar neler?

e-İhracat için neler gerekli?

e-İhracata başlamak istiyorsanız öncelikle gerekli evraklara ilişkin prosedürleri tamamlamanız ve kendi web sitenizden satış yapmayacaksanız e-ihracata uygun web siteleri ve pazaryerleri ile ilgili araştırmalarınızı yaparak bilgi edimeniz avantajlı olacaktır. Elektronik ihracata dair bilmeniz gerekenleri aşağıda kısaca listelememiz gerekirse;

 • e-İhracatı tüm şirket türlerinde gerçekleştirmeniz mümkün, hatta şahıs firması kurmanız yeterlidir.
 • e-İhracata global e-ticaret sitelerinin pazaryerlerinde ürünlerinizi listeleyerek başlayabilirsiniz. Bu web siteleri hem lojistik hem de ödeme konularında, sitelerinde mağaza açan işletmelerin satış yapmalarını kolaylaştıracak çözümler sunmaktadır. Öte yandan bu pazaryerlerinde sattığınız ürün başına komisyon ödemeniz söz konusudur.
 • Devletin e-ihracat destekleri ve teşvikleri ile de maliyetlerinizi düşürmeniz mümkün. Örneğin, KOSGEB’in hibe ve desteklerinden faydalanmak isterseniz girişimciliğe dair eğitimlerini tamamlayarak sertifika almanız gerekir. Böylece yöneldiğiniz alana dair daha fazla bilgi sahibi olup aldığınız hibe ve desteklerle pazara daha hazırlıklı giriş yapabilirsiniz.
 • Elektronik ihracatta mikro ihracat kuralları geçerli olduğu için 15.000 Euro ve 300 kg ağırlığa kadar ürünlerinizi ETGB adlı gümrük beyannamesi ile göndermeniz mümkün.
 • Gönderileriniz için KDV’siz fatura kesebilirsiniz ancak kestiğiniz fatura KDV’li ise KDV iadesi almanız da mümkün.
 • Gönderilerinizde gümrük vergi muafiyetlerinden yararlanabilirsiniz. Ancak bu muafiyetler ülke ve bölgelere göre değişiklik gösterdiği için ön araştırma yapmanız faydalı olacaktır.
 • e-İhracatta gönderileriniz için proforma fatura da düzenlemeniz gerekir. Ayrıca, dolaylı yetki belgesi, fatura, bilgi formu gibi belgelere de ihtiyaç duyacağınızı belirtelim.

Eğer satışlarınızı kendiniz, web sitenizden gerçekleştirmek isterseniz;

 • Web siteniz için hazır altyapılar kullanarak süreci kolaylaştırabilir, internetten satışlarınızı daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz.
 • Aracı kargo şirketleri yoluyla yurt dışı gönderim maliyetlerinizi azaltabilirsiniz.
 • İnternet alışverişlerinin çok büyük bir kısmının mobil cihazlardan gerçekleştiğini hesaba katarak web sitenizi mobil kullanıma uygun biçimde tasarlayabilir, hem web hem de mobil satışları hedefleyebilirsiniz.
 • Web siteniz için SEO çalışmalarına önem vererek sitenizin aramalarda üst sıralarda çıkmasını sağlayabilir, görünürlüğünüzü artırarak daha kolay yeni müşteri kazanabilirsiniz.
 • Instagram üzerinden satışların da oldukça revaçta olduğu günümüzde, ürünlerinizin kaliteli fotoğraflarını paylaştığınız bir hesap oluşturarak ve reklam satın alımı yaparak bu mecradan da yeni müşteriler kazanabilirsiniz. Hikaye ve Reels paylaşımlarına ağırlık vererek daha çok kişiye ulaşabilirsiniz. Ayrıca, özellikle Instagram’da influencer pazarlamasına da önem vererek hedef kitle ağınızı büyütmeniz mümkün.
 • Müşterilerinizin sepet ortalamasını artırmak için ürün önerileri, kampanyalar gibi çapraz satış tekniklerinden yararlanabilirsiniz.
 • Ürün özellikleri ve detaylarının yanı sıra kullanım videoları, ürün karşılaştırma gibi ek çalışmalarla daha fazla ürün tanıtabilir ya da ürününüzü öne çıkarabilirsiniz. Bu çalışmaları influencer pazarlama çalışmaları kapsamında da ele alabilirsiniz.
 • Dönüşüm oranları hala oldukça yüksek olan e-mail pazarlama ve SMS çalışmaları ile satışlarınızı destekleyebilirsiniz.

e-İhracat faturası nasıl hazırlanır?

e-İhracat ve mikro ihracat adı altında yurt dışına satılan ürünlere e-fatura, e-arşiv fatura ya da maliye onaylı matbu fatura düzenlenir.

e-İhracat faturasında yer alması zorunlu olan bilgiler:

 • Satış yapan firmanın tam unvanı, vergi dairesi, vergi numarası ve adresi,
 • Alıcının tam adı ya da unvanı, adresi, varsa vergi dairesi ve vergi numarası,
 • Satış bedeli, ürünün miktarı, paketleme bedeli, sigorta, navlun, banka komisyonu, KEP numarası, teslim ve ödeme şartları gibi satılan ürüne ve ödemesine ilişkin bilgiler,
 • İmza ve kaşe,
 • Fatura tipi, tarihi ve numarası,
 • Faturanın düzenlenme tarih ve saati,
 • Ürünün teslim şekli,
 • Ürün menşei ve Türkçe tanımları (farklı ülkeler varsa her bir ürün özelinde ürün menşei tek tek belirtilmelidir),
 • GTİP kodu.

Son olarak faturaya KDV ve belirli şartlarda gümrükleme hizmet bedeli eklenmeyebileceğini yeniden hatırlatalım. Ayrıca matbu şekilde de hazırlanabilen proforma fatura düzenlenmişse, resmi faturanın da aynı içeriği barındırması gerekir.

Elektronik ihracat faturası düzenlenirken basit hatalar yapılması durumunda uyarı ile karşılaşacağınız için hatalı fatura kesme ihtimaliniz düşüktür. Ancak başkaca bir nedenle faturanın iptali gerektiğinde kullandığınız e-fatura özel entegratörü ya da Gümrük ve Ticaret Bakanlığı İhracat Fatura Portalı ya da kısaca e-İhracat Portal aracılığıyla faturanızı iptal edebilirsiniz.

e-İhracatta e-fatura zorunluluğu

Genel olarak ihracat işlemlerinde e-fatura zorunluluğu yoktur. Ancak e-ihracat e-fatura zorunluluğu taşır. e-İhracat faturası, yurt dışı satışlarında gümrük çıkış beyannamesine sahip olunarak birlikte kesilen faturadır. e-İhracat faturası kesecek olan işletmeler, e-fatura ve e-arşiv fatura türlerinden birini seçebilir.

Eğer mal ihracı söz konusuysa, faturaların e-ihracat faturası olarak düzenlemesi gerekir. e-Fatura kullanıcısı olunması halinde yurt dışına gönderilecek hizmet ihracı faturalarının da e-arşiv fatura olarak düzenlenmesi gerekmektedir.

e-İhracat faturası kesmek için mali mühür sahibi olmanız, GİB başvuru adımlarını tamamlamanız ve bir e-fatura entegrasyon sistemine kayıtlı olmanız gerekir. e-İhracat faturası düzenlenirken Gelir İdaresi Başkanlığının bilgileri de verilir. Elektronik formatta faturaların alıcı kısmına bakanlığın adı yazılır.

e-İhracat yapan işletmeler için ön muhasebe ve muhasebe takibi de oldukça önemlidir. Çünkü elektronik ihracatta gelir-gider hesaplamalarının doğru şekilde yapılması muhasebe süreçleri için oldukça faydalıdır. Gelir ve giderlere yönelik finansal raporlara kolayca ulaşabilmek ve doğru hamleler yapabilmek için bir ön muhasebe programı kullanmak ve işletmenin mali müşavir ile olan ilişkisini güçlü tutması kritik konulardır.

e-İhracat süreçlerinizi, başvuru ve belge toplama aşamasından satış yapma, e-ihracat faturası oluşturma ve yeni aksiyonları planlama aşamalarına kadar kolayca yönetebilmek ve mali müşavirinizle uyum içinde çalışabilmek için Paraşüt ön muhasebe programının avantajlarını kullanabilirsiniz.

Paraşüt’ü hiçbir ödeme yapmadan, kredi kartı bilgilerinizi girmeden 14 gün boyunca ücretsiz denemek için hemen tıklayın:

Ücretsiz Hesap Oluştur

Yazımız ilginizi çektiyse aşağıda önerdiğimiz diğer blog yazılarımızda yer alan önemli bilgilerden de faydalanabilirsiniz.

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?