blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
Eczacılar için e-fatura ve e-defter zorunlu mu?
Blog-hero
E-DÖNÜŞÜM UYGULAMALARI

Eczacılar için e-fatura ve e-defter zorunlu mu?

Dijital dönüşümün bir parçası olan elektronik faturalar, birçok sektörde zorunluluk kapsamında kullanılıyor. Bu zorunluluk kapsamında aklınıza “Medikal malzeme ve ilaç/etken madde temin eden mükelleflerin yükümlülükleri neler? Eczacılar için e-fatura ve e-defter zorunlu mu?” gibi sorular geliyorsa, yanıtı yazımızda.

Zeynep Özdemir, İçerik Uzmanı

Ortalama okuma süresi 4 dk

Eczaneler e-fatura kullanmak zorunda mı?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde 1 Temmuz 2021 tarihinde değişikliğe gidildi. Sağlık hizmeti sunucuları ile medikal malzeme, ilaç ve etken madde temin eden tüm eczane fatura mükelleflerinin e-faturaya geçmesi zorunlu tutuldu. Bu tebliğin yanı sıra 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren e-defter uygulamasına geçiş de zorunlu tutulmuştu.

Merak edilenlerin başında gelen, “Eczanelerin e-imza veya mali mühür temin etmesi gerekli mi?” konusundan da bahsetmek istiyoruz. e-Fatura ile düzenlenen faturalar için e-imza kullanımı gerekli olduğundan, e-faturaya geçen eczanelerin e-imza temin etmeleri, e-imza kullanıyorlarsa güncelliğini kontrol etmeleri gerekir.

Eczanelerde mali sorumluluk ve diğer işlemler eczane sahibi tarafından yürütülmelidir. Bu aşamada mali mühür kullanılmaz. Mali mühre göre kullanım alanı daha fazla olan e-imza ile işlemler yapılır. Şunu da belirtmekte fayda var; vereseli eczanelerde birden fazla varis olabilmesi mümkün olduğundan, adi ortaklık ile kurulmuş vereseli eczanelerin mali mühür temin etmesi gereklidir.

Eczacılar nasıl e-fatura kesebilir?

1 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla e-fatura mükellefi olan eczaneler, Paraşüt veya diğer özel entegratörler aracılığıyla e-fatura düzenleyebilecekleri gibi Gelir İdaresi Başkanlığı E-Fatura Portalı üzerinden de e-fatura oluşturabilirler.

Tabii e-fatura mükellefi olan eczacılar düzenleyecekleri faturalar için tek bir yöntemi tercih etmek durumundadır. Yani, birden fazla yöntemle değil; GİB Portal, entegrasyon veya özel entegratörler aracılığı ile fatura takip işlemi yapabilir. Talep edilirse yöntemler arasında geçiş yapmak mümkündür.

Özel entegratör seçimi Paraşüt olan mükelleflerin e-faturaya geçiş süreci zahmetsiz ve hızlı olur. Geçiş sonrasında Paraşüt’ün kullanıcı dostu arayüzü sayesinde, mükellefler uygulama içinde kolaylıkla işlem yapabilir. Dakikalar içinde e-faturaya geçebilen mükellefler, anahtar teslim e-fatura hizmeti sayesinde tüm süreci e-fatura danışmanları kontrolünde geçirir.

Yazımızın devamında e-faturaya geçiş sürecinden ve yöntemlerinden daha detaylı bahsedeceğiz.

“e-Faturaya geçiş yaparken entegratör firma tercihinden sonra ekstra bir otomasyon programı ile uyum gerekiyor mu?” Birçok eczacı işte bu sorunun cevabını merak ediyor.

Bu konuda yapılan açıklama ise şu şekilde: Tüm bu uygulamaların birbirinden bağımsız çalışan uygulamalar olmasından kaynaklı olarak; “Eczacıkart Fatura Platformu, eczane e-fatura iş ve işlemlerinin yürütülmesi bakımından tek başına yeterlidir.”

Eczaneler e-defter kullanmak zorunda mı?

Eczane e-fatura zorunluluğundan sonra, 1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla eczaneler için e-defter zorunluluğu da gelmişti. Bu zorunluluk kapsamında 2022 Nisan ayında başlayan defter bildirimleri, mali mühür zorunluluğu olmaksızın e-imza ile yapılabiliyor.

e-Defter uygulamasına geçiş sonrasında, defteri kebir ve yevmiye defterinin noter tasdik işlemlerini yapmanıza gerek kalmamış oluyor. Yalnızca, envanter defteri için noter tasdik işlemlerini yapmak durumundasınız. Bunun yanı sıra e-defter dosyaları ve bunlara ilişkin berat dosyalarını, en az 10 yıl süre ile muhafaza etmeniz gerekir.

Mali mühür ve e-imza arasındaki farkı bilmeyenler için tekrar bahsetmekte fayda var. Mali mühür elektronik kaşe yerine geçerken; e-İmza ise kişinin ıslak imzası yerine geçer. Şu nokta önemli: e-imza mali mühürden farklı olarak firmaya değil şahsa verilir.

GİB tarafından, 2022 yılı mali mühür ve akıllı kart okuyucu sertifika bedeli 3 yıl için şu şekilde açıklandı:

Tüzel kişiler için: 335 TL + KDV (Toplam: 395,30 TL)

Gerçek kişiler için: 213 TL + KDV (Toplam: 251,34 TL)

Eczacılar e-faturaya nasıl geçiş yapabilir?

Eczacılar da diğer meslek gruplarında olduğu gibi e-faturaya üç farklı yöntem ile geçiş yapabilirler. Bunlar: “GİB Portal, Entegrasyon ve Özel Entegratörler”

Mükellefler, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’nın “GİB Portal E-fatura Uygulaması” üzerinden, özel entegratörler aracılığı ile veya entegrasyon yöntemi ile e-faturaya geçebilirler.

GİB Portal üzerinden başvuracak mükelleflerin, mali müşavir yönlendirmesi ile e-imza kayıt sürecini başlatması gerekir. Özel entegratör ile çalışmak isteyen bir mükellefin ise sadece entegratör firmasını seçmesi ve başvurması yeterlidir.

Özel entegratör firmalarından biri olan Paraşüt, e-fatura geçiş danışmanları ile anahtar teslim hizmet modeli sunar; mali mühür bekleme süreci hariç mükelleflerin dakikalar içinde e-faturaya geçmelerine yardımcı olur.

Kart bilgisi gerekmeden Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz denemek için tıklayın!

Ücretsiz Deneyin

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?