Mali Mühür ve e-İmza Nedir, Ne Değildir?

Bu yazımızda, son zamanlarda firmalar tarafından kullanımı oldukça yaygınlaşan ve büyük ihtimalle sizin de isimlerine aşina olduğunuz iki cihazı işlemek istedik; bunlar mali mühür ve e-imza.

3 dk

Mali mühür ve e-imza birbirinden tamamen ayrı olduğu halde genelde aynı şey olarak değerlendirilip karıştırılır. Bu sebeple sizleri mali mühür ve e-imza’nın işlemleri ve kullanım alanları hakkında aydınlatmak isterim.

Mali mühür, Tübitak tarafından size ulaştırılır ve USB cihazı görünümüne sahiptir. Elektronik kaşe yerine geçer. Bu anlamda kurumsal bir e-imza çeşididir de denilebilir. Eğer tüzel firma iseniz ve elektronik fatura kullanıcısı olmak istiyorsanız mali mühür başvurusu yapmanız gerekir. Mali mührü, Kamu SM’nin internet sayfası üzerinden başvuru formunu doldurarak ve mali mühür ücretini TUBİTAK’a ileterek alabilirsiniz. Daha sonra bu mührü elektronik fatura başvuru aşamasında firmanızı sisteme tanımlamak amacıyla kullanırsınız. Bu şekilde kurumunuzun bilgileri doğrulanmış olur.

Mali mühür başvurunuzu Paraşüt uygulamasında yer alan Başvuru Kılavuzu üzerinden ya da direk Kamu Sertifikasyon Merkezi sayfası üzerinden yapabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra yaklaşık 7 gün içerisinde mühür elinize ulaştırılır.


mali mühür başvurusu

Güncel mali mühür ücretleri ise aşağıdaki gibidir:

Tüzel Kişi (LTD ya da AŞ iseniz) Fiyatı
3 yıllık mali mühür ve güvenlik hizmetleri sertifikası (MÜS + GÜS) + Akıllı Kart Okuyucu 270 TL + KDV
Gerçek kişi (Şahıs firmaları için) Fiyatı
3 yıllık mali mühür ve güvenlik hizmetleri sertifikası (MÜS + GÜS) + Akıllı Kart Okuyucu 150 TL + KDV

Burada küçük bir uyarı paylaşmak isterim; mali mührün 3 senede bir yenilenmesi gerekmektedir. Ayrıca, firma ünvanının değişmesi durumunda, eski ünvan üzerinden alınan mali mühür geçerliliğini yitirmiş olur. Bu nedenle yeni ünvanla tekrar mali mühür başvurusu yapmanız gerekir.

E-imza ve mali mührün birbirinden ayrı şeyler olduğundan bahsetmiştim. E-imza’nın mali mühürden en önemli farkı, firma yerine şahsa verilmesidir. E-imza, kişinin ıslak imzası yerine geçer.

Şahıs firması olarak elektronik fatura kullanıcısı olmak istiyorsanız, başvurunuzu mali mühür yerine e-imza ile de yapabilirsiniz. Cihazı, e-imza sertifikası dağıtmaya yetkilendirilmiş olan kuruluşlardan temin edebilirsiniz. Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kamu Sertifikasyon Merkezi sitesi üzerinden belirtilen e-imza ücretleri aşağıdaki gibidir:

Ürün Fiyatı
1 yıllık nitelikli elektronik sertifikanın fiyatı 65 TL + KDV
2 yıllık nitelikli elektronik sertifikanın fiyatı 80 TL + KDV
3 yıllık nitelikli elektronik sertifikanın fiyatı 95 TL + KDV

Bütün bu bilgileri baz alarak mali mühür ya da e-imza sahibi olabilirsiniz. İkisi arasındaki farkın ne olduğu ve işlevleri konusunda aklınızdaki soru işaretlerinin aydınlanmış olmasını umuyorum. Bununla birlikte, mali mühür ve e-imza kullanarak Elektronik Fatura başvurusu yapma niyetindeyseniz aşağıdaki ilgili dökümanlarımıza göz atmanızı öneririm.

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler Paraşüt'te İş Birlikleri ve Marka İletişim Uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!