Mali Mühür ve e-İmza Nedir, Ne Değildir?

Bu yazımızda, son zamanlarda firmalar tarafından kullanımı oldukça yaygınlaşan ve büyük ihtimalle sizin de isimlerine aşina olduğunuz bir cihazı işlemek istedik; mali mühür.

4 dk

Mali mühür sertifikası nedir?

Mali mühür, Tübitak tarafından size ulaştırılır ve USB cihazı görünümüne sahiptir. Elektronik kaşe yerine geçer. Bu anlamda kurumsal bir e-imza çeşididir de denilebilir. Eğer tüzel firma iseniz ve elektronik fatura kullanıcısı olmak istiyorsanız mali mühür başvurusu yapmanız gerekir.

mali mühür başvurusu

Mali mühür başvuru süreci

Mali mührü, Kamu SM’nin internet sayfası üzerinden başvuru formunu doldurarak ve mali mühür ücretini TUBİTAK’a ileterek alabilirsiniz. İlgili ödemeyi banka şubelerinden, bankaların internet ya da mobil şubelerinden vergi kimlik numaralarınız ile sorgulatarak yapabilirsiniz.

Paraşüt ile e-fatura kullanmak isterseniz mali mühür başvurunuzu uygulamada yer alan Başvuru Kılavuzu üzerinden ya da direk Kamu Sertifikasyon Merkezi sayfası üzerinden yapabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra yaklaşık 7 gün içerisinde mühür elinize ulaştırılır.

Mali mühür ne işe yarar?

Mali mührü elektronik fatura başvuru aşamasında firmanızı sisteme tanımlamak amacıyla kullanırsınız. Bu şekilde kurumunuzun bilgileri doğrulanmış olur. Mali mühür, Mali Mühür Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı tarafından oluşturulan sertifikaların, tüzel kişiler ile kurum ve kuruluşların oluşturduğu elektronik fatura ve diğer belgelerin kaynağını, bütünlüğünü ve içeriğini garanti altına alır. Bu belgelerin iletimi ve arşivlenmesi sırasında güvenlik ve gizlilik sağlar.

2020 yılı mali mühür ücretleri

Güncel mali mühür ücretleri ise aşağıdaki gibidir:

Tüzel Kişi (LTD ya da AŞ iseniz) Fiyatı
3 yıllık mali mühür ve güvenlik hizmetleri sertifikası (MÜS + GÜS) + Akıllı Kart Okuyucu 245 TL + KDV
Gerçek kişi (Şahıs firmaları için) Fiyatı
3 yıllık mali mühür ve güvenlik hizmetleri sertifikası (MÜS + GÜS) + Akıllı Kart Okuyucu 155 TL + KDV

Mali mühür ile ilgili önemli bilgiler

  • Mali mührün 3 senede bir yenilenmesi gerekmektedir.
  • Firma ünvanının değişmesi durumunda, eski ünvan üzerinden alınan mali mühür geçerliliğini yitirmiş olur. Bu nedenle yeni ünvanla tekrar mali mühür başvurusu yapmanız gerekir.
  • e-Fatura kullanmak isteyen tüzel kişilerin mali mühür alması zorunludur.
  • Mali mühre Kamu SM internet sayfası üzerindeki formu doldurarak başvurabilirsiniz.
  • Mali mühür elektronik fatura başvurusunda firmayı sisteme tanımlamak amacıyla kullanılır.

 e-İmza ile Mali Mühür arasındaki fark nedir?

Mali mühür ve e-imza birbirinden tamamen ayrı olduğu halde genelde aynı şey olarak değerlendirilip karıştırılır. Bu sebeple sizleri mali mühür ve e-imza’nın işlemleri ve kullanım alanları hakkında aydınlatmak isterim.

E-imza ve mali mührün birbirinden ayrı şeyler olduğundan bahsetmiştim. E-imza’nın mali mühürden en önemli farkı, firma yerine şahsa verilmesidir. E-imza, kişinin ıslak imzası yerine geçer.

Şahıs firması olarak elektronik fatura kullanıcısı olmak istiyorsanız, başvurunuzu mali mühür yerine e-imza ile de yapabilirsiniz. Cihazı, e-imza sertifikası dağıtmaya yetkilendirilmiş olan kuruluşlardan temin edebilirsiniz. Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar listesine buradan ulaşabilirsiniz.

2020 yılı e-İmza ücretleri

Kamu Sertifikasyon Merkezi sitesi üzerinden belirtilen e-imza ücretleri aşağıdaki gibidir:

Ürün Fiyatı
1 yıllık nitelikli elektronik sertifikanın fiyatı 69 TL + KDV
2 yıllık nitelikli elektronik sertifikanın fiyatı 85 TL + KDV
3 yıllık nitelikli elektronik sertifikanın fiyatı 99 TL + KDV

Bütün bu bilgileri baz alarak mali mühür ya da e-imza sahibi olabilirsiniz. İkisi arasındaki farkın ne olduğu ve işlevleri konusunda aklınızdaki soru işaretlerinin aydınlanmış olmasını umuyorum. Bununla birlikte, mali mühür ve e-imza kullanarak Elektronik Fatura başvurusu yapma niyetindeyseniz aşağıdaki ilgili dökümanlarımıza göz atmanızı öneririm.

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler Paraşüt'te İş Birlikleri ve Marka İletişim Uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!