blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
Sporculara yapılan ödemelerin vergilendirilmesi
Blog-hero
HUKUK/VERGİ

Sporculara yapılan ödemelerin vergilendirilmesi

Sporcuların ödediği vergi oranında değişikliklere gidildi. Sözleşmesi 1 Kasım 2019 tarihinden önce ve sonra olmasına bağlı olarak farklılık gösteren vergi oranları ve buna bağlı olarak yeni sistemdeki detayları Yusuf Şahin kaleme aldı.

Yusuf Şahin, SMMM

Ortalama okuma süresi 4 dk

Yıllık 800 bin TL üzeri ücret geliri elde edenler için gelir vergisi beyanname yükümlülüğü geldi. Bu kapsamda yazı dizimizin ilki olan sporcuların ödeyecekleri vergi oranları ve yapılan değişiklikler sonucunda yeni sistemi sizinle paylaşıyoruz. Yazı dizimiz, ücret geliri (maaş) elde edenler ve sanatçıların vergi ödeme sistemleriyle devam edecek.

Sporcular için yeni vergi oranları

“Sporcular eskiden de vergi ödüyorlardı, ne değişti ki?” diyebilirsiniz. Neler değiştiğini hemen sizinle paylaşalım:

  • Vergi oranı değişti. %15 uygulanan bazı oranlar, %20 yapıldı.
  • Belli şartlarda gelir vergisi beyannamesi verme yükümlülüğü getirildi. Buna bağlı olarak, 800.000 TL’den daha fazla geliri olan sporcu yıl sonunda gelir vergisi beyannamesi verecek ve ek vergi ödeyecek.

Konuyu biraz açalım. Daha önceki uygulamalarda kulüp sporcuya net ücret öder (futbol, basketbol, voleybol, vs), stopajını ise muhtasar ile beyan ederdi. Yani sporcu ile net rakam üzerinden anlaşılır, sporcu ne alacağını bilirdi. Artık sözleşmeler brüt yapılmaya başlandı, çünkü kulüp ek vergi yüküne katlanmak istemiyor.

Burada milat 1 Kasım 2019. Bu tarihten önce imzalanan ve bu sözleşme kapsamında yapılan ödemeler eski vergi kurallarına tabi olacak. Bu tarihten sonra imzalanan bu sözleşme (ya da ücret ya da süre değişikliği yapılan) kapsamında yapılan ödemeler yeni vergi kurallarına tabi olacak.

Örneğin, futbolda en üst ligde oynayan sporcu yıllık net 6.000.000 TL kazanıyor. Kulübü sözleşmenin imza tarihine göre ya %15 stopaj ya da %20 stopaj kesintisi yapıyor. Sözleşme imza tarihine göre sporcu yıl sonunda gelir vergisi beyannamesi verecek ya da vermeyecek.

Bu sporcunun başka bir geliri olmadığını farz edersek, beyanname verecek ise 2020 yılı gelirlerine ilişkin gelir vergisi beyannamesini 2021 Mart’ın sonuna kadar vermesi gerekli. Bu beyannameyi kendisi verebileceği gibi mali müşaviri aracılığı ile de verebilir.

Eski sistemde durum (sözleşmesi 1 Kasım 2019’dan önce imzalandı)
Kulübün ödediği vergi: 1.058.824 TL
Sporcunun eline geçen tutar: 6.000.000 TL
Sporcu yıl sonunda gelir vergisi beyannamesi verecek mi? Hayır
Sporcunun gelir vergisi beyannamesi ile ödediği vergi: 0 TL
Sporcunun vergiler sonrası eline geçen tutar: 6.000.000 TL
Devletin bu işlemden dolayı kasasına giren para: 1.058.824 TL
Yeni sistemde durum (Sözleşmesi 1 Kasım 2019’dan sonra imzalandı)
Kulübün ödediği vergi: 1.500.000 TL
Sporcunun eline geçen tutar: 6.000.000 TL
Sporcu yıl sonunda gelir vergisi beyannamesi verecek mi? Evet
Sporcunun gelir vergisi beyannamesi ile ödediği vergi: 1.451.070 TL
Sporcunun vergiler sonrası eline geçen tutar: 4.548.930 TL
Devletin bu işlemden dolayı kasasına giren para: 2.951.070 TL

Yapılan değişiklik ile stopaj oranları aşağıdaki gibi değişmiştir:

  • En üst ligde oynayan oyuncu için %20
  • Bir alt ligde oynayan sporcu için %15
  • Daha alt ligde oynayanlar için %5

Dikkat edilmesi gereken en önemli konu sözleşme tarihi

  • Sözleşme tarihi 1 Kasım 2019 tarihi öncesi ise eski oranlar ve eski kurallar geçerli. Yıl sonunda sporcu gelir vergisi beyannamesi vermeyecek ve kulübün stopaj yolu ile yaptığı kesinti nihai olacak ek vergi çıkmayacak, yıl sonunda başka gelirleri dolayısıyla gelir vergisi beyannamesi vermesi gerekse bile bu sözleşme kapsamındaki gelirleri bu beyannameye dahil etmeyecek.

  • Sözleşme tarihi 1 Kasım 2019 tarihi sonrası ise (ya da imza tarihi 1 Kasım 2019 tarihi öncesi olup süre ya da ücret değişikliği yapılmış ise) yeni oranlar geçerli.

Ayrıca sporcunun bu kapsamdaki brüt gelirleri (ücret, başarı primi, maç başı ücreti, imza parası, imaj hakkı ve sair adlarla yapılan ödemeler ve taşınmaz veya taşıt verilmesi, konut tedariki ve sair (mesela uçak bileti verilmesi) yıllık 800.000 TL’yi geçiyor ise sporcu yıl sonunda (izleyen mart ayında) gelir vergisi beyannamesi verecek ve yaklaşık olarak kulübünün ödediği vergi kadar bir vergiyi ek olarak vergi dairesine ödeyecektir.

Covid-19 sürecinde dikkat edilmesi gerekenler

Son dönemde yaşanan Covid-19 sebebi ile ligler tatil edilmiş, seyircisiz maçlar, sponsor ve reklam gelirlerinin de azalması sebebi ile kulüpler, sporculara yeni sözleşme imzalamak istemişlerdir.

Sporcunun 1 Kasım 2019’dan önce imzalamış olduğu sözleşme vergi açısından çok avantajlı olduğu yeni sözleşmede süre ve ücret değişikliğine gidilmesi, sporcuyu ödenecek verginin artması açısından çok zor duruma sokabilir.

Bu sebeple sporcunun yeni/revize sözleşmeyi imzalamadan mutlaka hukuk ve mali müşaviri ile konuyu baştan sona değerlendirmesinde büyük yarar vardır.

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?