Yatırımcıları etkilemenin yolları

Günümüzde iş sahibi olmanın en zorlayıcı tarafı fikrinizi hayata geçirirken ihtiyacınız olan finansmanı bulmanızdır. Pazarı doğru analiz ederek yarattığınız iyi bir iş fikrinden hemen sonra nasıl finansal kaynak bulabileceğinizi düşünmeniz gerekiyor. İşinizi kurmak ve büyütmek için melek yatırımcılar ya da girişim sermayesi yatırımcıları ile görüşerek ilk adımınızı atabilirsiniz.

3 dk

İyi bir ekip kurun

Bir yatırımcının ilk bakacağı iyi bir ekip kurup kurmadığınızdır. Önce ortaklarınızı iyi seçin. Sonra etrafınızda en iyi takımı kurmaya özen gösterin. Takım, sizi tamamlayacak nitelikte olmalı. Takımdaki herkes daha iyiye ulaşmak ve gelişim için birbirini rahatlıkla sorgulayabilmeli. Personel alımına, çevrenizi geliştirmeye, takım oluşturmaya çok zaman ayırın.

Açık bir iş planınız olsun

Dili ve içeriği ile açık bir iş planınız olsun. Yatırımcı iş planınıza baktığında aklında hiçbir soru işareti kalmasın. Bununla birlikte iş planınız ve gireceğiniz pazarın bilgisine, rekabet gerekliliklerine sahip olmanız çok önemli bir unsur. 

Çözdüğünüz problemi apaçık ortaya koyun

Sunduğunuz ürün ve hizmet apaçık bir problemi çözmeli. Önce bu problemi tanımlayın ve çözüm önerinizi listeleyin, bu eksenden uzaklaşmayın. Bu öneriniz ile yatırımcıları yakalayın. Bir ihtiyaca çözüm sağladığınızı ve hızlı büyüme eğilimi göstereceğinizi yatırımcılara hissettirmelisiniz. 

Büyüme potansiyelinizi ve yakaladığınız fırsatı gösterin

Çözdüğünüz sorun ile beraber yakaladığınız fırsatı gösterin. Fakat bunu rakamlarla ve iyi bir araştırma ile gösterin. Rakiplerinizi, pazarınızı iyi tanıyın ve açıklayın. Gireceğiniz pazarda bu rakiplerden farklı olarak ne yapabileceğinizi ve rakamlarla büyüme potansiyelinizi ispatlayın. Yatırımcıları yaratacağınız farklılık ile etkilemelisiniz. Paraşüt bu anlamda pazarda daha önceden var olmayan bir ihtiyaca çözüm oldu.

Yaratıcı, güçlü bir sunum hazırlayın

Sunum şekli önemli unsurların başında geliyor. İyi bir sunum işe verdiğiniz değer ve bakış açınızın aynasıdır. Mümkün olduğunca az sunum sayfası kullanmak, doğrudan kişilerle göz temasında olmak, ses tonunuz ve işe olan güveninizi hissettirmeniz oldukça önemli. Sunum öncesinde mutlaka prova yapın.

Kısıtlı kaynakları en doğru şekilde kullanın

Start up bir firma olarak kısıtlı insan gücüne ve paraya sahip olacaksınız. Bu koşullarda doğru ürünü, özelliği geliştirdiğinizden emin misiniz? Doğru pazarlama ve dağıtım kanallarını kullandığınızdan emin misiniz? Gücünüzü çok fazla farklı şeye odaklanmaya çalışarak dağıtmayın. Hayır demekten çekinmeyin ve en önemli şeylere odaklanmaya gayret edin. Zamanı ve kaynakları efektif kullanmak daha hızlı büyümenize de etken olacaktır.

Kararlı ve sabırlı olun

Start up kurmak bugüne kadar karşılaştığınız en büyük zorluk. Hiçbir start up bir gecede gerçekleşen bir mucize değildir. Çok çalışın ve zorlukları kararlılıkla aşın! Neyle karşılaştığınızın hiç önemi yok.

Ekibinize, topluluğunuza ve topluma güveninizi gösterin

Beraber yola çıktığınız ekibe, birlikte iş yaptığınız kişilere/firmalara ve değer kattığınız ürüne gösterdiğiniz değeri gösterin. Örneğin biz Paraşüt olarak yalnızca bir ön muhasebe programı geliştirmiyoruz, büyüyen bir ekonominin ve KOBİ’lerin çözüm ortağı olarak bu büyümenin parçası olmaktan heyecan duyuyoruz.

Yazılarımızı kaçırmamak için blogumuza abone olabilirsiniz:

Bloga Abone Olun

Sean X Yu

Sean X Yu

Sean X Yu'nun Paraşüt Blog'da yayınladığı girişimcilik ekosistemi, yatırım almanın incelikleri ve Türkiye'de HoY (Hizmet olarak Yazılım)'lar hakkında yazılarını okuyabilirsiniz.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!