Dövizli satış veya gider faturası oluşturmak

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
2 dk

SATIŞLAR > Faturalar veya GİDERLER > Gider Listesi sayfalarından yeni bir SATIŞ FATURASI ya da DETAYLI GİDER FİŞ/FATURASI oluştururken eğer Türk Lirası dışında bir döviz türü ile işlem yapmak istiyorsanız, fatura oluşturma sayfasındaki DÖVİZ DEĞİŞTİR butonu yardımıyla bunu yapabilirsiniz.

Paraşüt'te dövizli fatura

Seçenekler arasında TRL (Türk Lirası), USD (ABD Doları), EUR (Euro) ve GBP (İngiliz Sterlini) döviz türlerini göreceksiniz. İstediğiniz döviz türünü seçtikten sonra beliren FATURA DÖVİZİ satırının yanındaki butondan kuru ayarlayabilirsiniz.

faturada döviz kuru

Döviz kurunu TL dışında bir kur olarak belirlediğinizde ödenecek tutar ve müşteri bakiyeleri fatura açık kaldığı sürece güncel alış veya satış kuru üzerinden Türk Lirası olarak, fatura toplamı ise fatura döviz türünden hesaplanacaktır. Müşterinizle hangi kur üzerinden çalıştığınıza bağlı olarak ALIŞ veya SATIŞ kuru opsiyonlarından uygun olanını belirleyebilirsiniz.

döviz alış satış kuru

Dilerseniz müşteri detay sayfasından bu kuru müşteri özelinde belirleyebilirsiniz. Böylece, özelinde kur belirlediğiniz her müşteri için satış faturası oluştururken alış veya satış kurundan hangisini belirttiyseniz o kur otomatik olarak gelir; müşteri bakiyesi de yine o kur üzerinden hesaplanır.

müşteri döviz kuru

Oluşturduğunuz faturayı Türk Lirası veya faturanın döviz cinsinden yazdırmak için yardım almak isterseniz Dövizli fatura yazdırmak adlı destek makalesini inceleyebilirsiniz.