Kullanım Kılavuzu

05.09.2023

Farklı gider türleri ve işlevleri

Şirket ve personel giderlerinizi Paraşüt'te takip etmek için onları beş farklı gider türünden biri ile Paraşüt'e kaydedebilirsiniz: 

 

1. `DETAYLI FİŞ / FATURA` 

2. `HIZLI FİŞ / FATURA` 

3. `MAAŞ / PRİM` 

4. `VERGİ / SGK PRİMİ` 

5. `BANKA GİDERİ` (Yukarıdaki listede yer alan her bir gider türünün üzerine tıklayıp ilgili sayfaya gidebilirsiniz.) 

 

gider türleri

 

Hızlı ve detaylı fiş/fatura arasındaki farklar

 

 • HİZMET / ÜRÜN kalemi girişi yapmadan (dolayısıyla gider kalemi bazında takip yapılmadığı) giderin toplam tutarının takip edilmek istendiği durumlarda HIZLI FİŞ / FATURA kullanılabilir.
 • HİZMET / ÜRÜN kalemlerini de takip etmek veya ÖİV, ÖTV, stopaj, tevkifat, ara toplam veya indirim gibi fatura ögelerini kullanmak istiyorsanız DETAYLI FİŞ / FATURA formunu kullanarak işlem yapabilirsiniz.
 • Her iki gider türü için de:

 • Gider fiş/faturasını bir tedarikçi ile eşleştirip cari hesap takibini yapmak isteğe bağlıdır.
 • Türk Lirası (TL), Amerikan Doları (USD), Euro (Eur) ve İngiliz Sterlini (GBP) olmak üzere dört farklı döviz cinsinde işlem yapılabilir.
 • Çalışanlarınızın ceplerinden yaptıkları harcamaları `ÇALIŞAN CEBİNDEN ÖDEDİ` veya `HARCAMAYI YAPANI TAKİP ET` özellikleri ile ayrıca raporlayabilirsiniz.
 • Ödemeleri kısmi olarak ve giderin döviz cinsinden farklı bir döviz cinsinde yapabilirsiniz.
 • Örneğin, taksi, yemek fişi, elektrik, su faturası gibi gider türlerini HIZLI FİŞ / FATURA, hizmet / ürün kalemi bazında takip etmek istediğiniz giderleri ise DETAYLI FİŞ / FATURA olarak Paraşüt'e kaydetmenizi öneririz. Kira bedeli, serbest meslek makbuzu, gider pusulası gibi giderleri ise stopaj içerdiği için DETAYLI FİŞ / FATURA olarak Paraşüt'e işlemeniz gerekmektedir.

   

  Maaş / prim

   

  Çalışanlarınızın maaş ve primlerini `MAAŞ / PRİM` gider türünü kullanarak girebilirsiniz. Her gün/hafta/ay düzenli olarak ödenen maaşları otomatik tekrarlatarak veri girişi yükünü hafifletebilirsiniz.

   

  Vergi / SGK primi

   

  Gelir vergisi, stopaj vergisi, kurumlar vergisi gibi devlet kurumlarına ödediğiniz vergileri bu gider türünü kullanarak Paraşüt'e işleyebilirsiniz.

   

  Banka gideri

   

  Banka işlemlerine istinaden alınan EFT/havale ücreti, hesap işletim ücreti, vadeli hesaptan kesilen stopaj gibi küçük giderlerin bir muhasebe programına tek tek girişini yapmanın güç olduğunun farkındayız. Gider takibi yapılması güç olan bu tip giderleriniz, banka mutabakatı özelliğimiz veya banka entegrasyonlarımız sayesinde otomatik olarak Paraşüt'e işlenebilir. Böylece, cebinizden çıkan her bir kuruşu zahmetsizce takip edebilir, veri girişi yüküyle uğraşmadan raporlayabilirsiniz. Bunların yanında, elle giriş yapmak istediğiniz banka giderlerini de`BANKA GİDERİ` butonu ile Paraşüt'e işleyebilirsiniz.

   

  Tekrarlayan giderleriniz

   

  Operasyonel süreçlerinizde her gün, hafta veya ay, aynı miktarlarda tekrarlayan giderleriniz olabilir. Bu giderleri bir kez kaydettikten sonra Paraşüt'ün otomatik tekrarlama özelliği ile istediğiniz aralıklarla otomatik olarak oluşturulmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemin detayları için Tekrarlayan gider oluşturmak adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

  Paraşüt’le dilediğiniz yerden iletişime geçin

  Paraşüt destek ekibi, en kısa sürede geri dönüş sağlayarak size destek olur.

  Bizi Arayın

  Bazen sorularınızı telefonda açıklamak daha kolay olabilir, hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arası bizi arayabilirsiniz.

  0212 963 00 20

  Bize Yazın

  Soru, öneri ve talepleriniz için bize e-posta adresimizden ulaşabilirsiniz. Mesajlarınıza en geç 1 iş günü içinde dönüş yapıyoruz.

  iletisim@parasut.com

  Canlı Sohbet Başlatın

  Hafta içi 09.00 - 18.00 saatleri arası Paraşüt hesabınız içerisinden Müşteri Temsilcilerimize bağlanıp canlı sohbet başlatabilirsiniz.

  Hesabınıza giriş yapın

  Mutlu Patronlar 
  Paraşüt'ü anlatıyor

  Avantajlı ön muhasebe çözümleri Paraşüt’te, Mutlu Patronlar’ımızın keyfi yerinde!

  "Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

  Ayşe Nur Yılmaz

  Marka Store Reklam Pazarlama

  "Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

  Mehmet Emin

  Marka Store Reklam Pazarlama

  Kredi kartınızı kullanmadan ücretsiz deneyin, istediğiniz zaman abone olun.