Tekrarlayan gider oluşturmak

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
4 dk

Aynı tutarda düzenli olarak ödediğiniz giderleriniz (kira, internet veya telefon faturası, kiraladığınız bir araba veya hizmetin faturası vb.) için aynı giderleri yeniden oluşturmak yerine Paraşüt'ün otomatik tekrarlama özelliğini kullanabilirsiniz.

Tedarikçilerinizden belirli periyotlar dahilinde almış olduğunuz hizmetler veya ürünler için otomatik tekrarlama şablonları oluşturabilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz günlerde bu giderler otomatik olarak oluşturulacak ve Paraşüt uygulamanız içerisine eklenecektir.

Ayrıca bu giderlerin bilgisini NAKİT menüsü altındaki Nakit Akışı Raporu ve GİDERLER menüsü altındaki <KDV Raporu sayfalarından da inceleyebilirsiniz.

Otomatik tekrarlayan gider oluşturmak için yapmanız gereken işlem sırası şöyledir:

  1. Otomatik ödemeye bağlı olan giderlerinizi Paraşüt'e kolayca girebilmeniz için önce uygulamanızın sol tarafında bulunan Giderler menüsü altındaki Giderler Listesi sekmesini seçin.
Gider Listesi
  1. Açılan sayfadaki Giderler Listesi’nden otomatik ödemeye almak istediğiniz Fiş/Fatura’yı seçiniz.
  2. Fatura sayfanızın sağ tarafında bulunan DİĞER butonuna tıklayarak OTOMATİK TEKRARLA seçeneğini seçiniz.
Otomatik tekrarlayan aidat gideri
  1. Açılan tabloda tekrarlama bilgileri ile ilgili detayları girerek ödemenin tekrar etme sıklığını sayı ve hafta, ay veya yıl olarak kutucuğa girebilirsiniz.
    Otomatik tekrarlayan gider detayları

Ödeme tarihi olarak, düzenleme tarihini veya düzenleme tarihinden belirlediğiniz gün kadar sonrasını belirtebilir, tekrarlamanın ne zaman sonlanmasını istiyorsanız ister tarih olarak isterseniz de tekrar adedi olarak belirtebilirsiniz.

Tablodaki KAYDET butonuna tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Otomatik tekrarlayan fatura oluşturmanız için gereken işlemleri adım adım görmek adına Otomatik tekrarlayan fatura oluşturmak adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Videolu anlatım

Dilerseniz otomatik tekrarlama özelliği ile ilgili hazırladığımız kullanım videosuna göz atabilirsiniz.

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Otomatik tekrarlayan gider iptali

Otomatik tekrarlayan giderinizin iptalini aşağıdaki adımları uygulayarak kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Otomatik tekrarlayan giderinize ait fatura sayfasının sağ tarafındaki Tekrarlanıyor ibaresinde bulunan ters duran ok (V) 'a tıklayarak TEKRARLAMA ŞABLONUNA GİT butonuna tıklayınız.

Tekrarlama Şablonuna Git

Ardından üst kısımda bulunan Diğer butonuna tıklayıp Şablonu Sil seçeneğini işaretleyerek otomatik tekrarlama işlemini silebilirsiniz.

Tekrarlayan Giderlerin İptali

Ayrıca, Paraşüt'te otomatik tekrarlama şablonunu düzenleyebilirsiniz. Bunun için TEKRARLAMA ŞABLONUNA GİT butonuna tıkladıktan sonra TEKRAR AYARLARI butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Açılan tabloda otomatik tekrarlama ile ilgili detayları yeniden düzenleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz: