Kullanım Kılavuzu

05.09.2023

Yaptığınız ödemeleri Paraşüt'e kaydetmek

Giderlerinize karşılık yaptığınız ödemeleri de Paraşüt'e işledikçe ilgili cariniz, nakit akışınız ve ödemeler raporunuz ona göre güncellenir. Farklı tür giderlerinizi Paraşüt'e beş ayrı formla kaydedebileceğinizden bahsetmiştik (Bkz. Farklı gider türleri ve işlevleri. Bütün bu gider türlerini carisine göre üçe ayırabiliriz: **1. Firmanızı tedarikçinize borçlandıran giderler:** Detaylı veya hızı fiş/fatura **2. Firmanızı çalışanınıza borçlandıran giderler:** Maaş/prim veya ödeme durumu "Çalışan cebinden ödedi" olarak belirtilen detaylı veya hızı fiş/fatura **3. Herhangi bir cariye kaydedilmeden, direkt olarak ödemesi takip edilen giderler: ** Banka gideri, vergi/SGK primi, tedarikçi belirtilmeyen detaylı veya hızı fiş/fatura

 

Yaptığınız ödemeleri kaydetmek

Yaptığınız herhangi bir ödemeyi Paraşüt'e kaydetmek için birkaç farklı metod izleyebilirsiniz:

 

1. Gider üzerinden ödeme eklemek

Paraşüt'teki 5 gider türü için de bu metodu izleyebilirsiniz. Gideri görüntülediğiniz sayfadan `ÖDEME EKLE` butonuna tıklayın ve açılan pencereden ödeme tarihi, miktarı ve opsiyonel olarak açıklama girip kaydedin. banka gideri ödeme Hızlı veya detaylı fiş/faturanın ödeme ekranında nakit veya çek ile ödeme seçenekleri karşınıza çıkacaktır. Diğer gider türlerinde (kasa veya banka hesaplarınızdan) yalnızca nakit ödeme yapabileceksiniz. taksi fişi ödeme Bu gider herhangi bir çalışan veya tedarikçi ile ilişkilendirilmiş ise onların da bakiyesini otomatik olarak etkileyecektir.

 

2. Tedarikçi üzerinden ödeme eklemek

Hızlı veya detaylı fiş/fatura oluştururken onu bir tedarikçiye kaydettiyseniz tedarikçiyi görüntülediğiniz ekrandan da ödeme işlemini başlatabilirsiniz. tedarikçiye ödeme ekleme Tedarikçinize ait ödemeniz gereken birden fazla gider varsa ödeme ekranında toplam ödemeniz gereken tutarı görürsünüz. Dilerseniz bir kerede tamamını, dilerseniz de başka bir tutar belirtip bir kısmını ödeyebilirsiniz. tedarikçiye kısmi ödeme ekleme Kısmi ödeme yaptıysanız bu ödeme, ödeme tarihi geçmişse en gecikmiş, ödeme tarihi henüz gelmediyse vadesi en yakın olan giderden başlayarak eşleşecektir.

 

3. Çalışan üzerinden ödeme eklemek

Çalışanlarınıza yapmanız gereken maaş veya prim ödemelerini gider olarak Paraşüt'te oluşturdukça bu giderler çalışanın bakiyesine işleyecektir. Ayrıca, ödeme durumunu "Çalışan cebinden ödedi" olarak belirttiğiniz bütün giderler de çalışan bakiyesini etkileyecektir. çalışan bakiyesi `ÖDEME EKLE` butonuna tıklayarak çalışanınıza yaptığınız ödeme ne kadarsa (ister bakiyenin tamamı isterseniz de bir kısmı) onu Paraşüt'e işleyebilirsiniz. çalışana ödeme eklemek Alternatif olarak, çalışanınızın cebinden ödediği fiş/faturayı görüntüleyip onun üzerinden de `ÇALIŞANA GERİ ÖDE` butonuna tıklayarak çalışanınıza yaptığınız ödemeyi Paraşüt'e işleyebilirsiniz. gider üzerinden çalışana geri ödeme

 

Ödeme Ekleme Üzerine Hazırladığımız Videolar

Dilerseniz ödeme ekleme adımlarını aşağıdaki videolarımızdan da izleyebilirsiniz. (menu-guide:)

 

Gider fiş/faturasına nakit ödeme ekleme

 

Çek ile ödeme ekleme

 

Kategori ve etiket kullanımı

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:

Paraşüt’le dilediğiniz yerden iletişime geçin

Paraşüt destek ekibi, en kısa sürede geri dönüş sağlayarak size destek olur.

Bizi Arayın

Bazen sorularınızı telefonda açıklamak daha kolay olabilir, hafta içi 09.00 – 18.00 saatleri arası bizi arayabilirsiniz.

0212 963 00 20

Bize Yazın

Soru, öneri ve talepleriniz için bize e-posta adresimizden ulaşabilirsiniz. Mesajlarınıza en geç 1 iş günü içinde dönüş yapıyoruz.

iletisim@parasut.com

Canlı Sohbet Başlatın

Hafta içi 09.00 - 18.00 saatleri arası Paraşüt hesabınız içerisinden Müşteri Temsilcilerimize bağlanıp canlı sohbet başlatabilirsiniz.

Hesabınıza giriş yapın

Mutlu Patronlar 
Paraşüt'ü anlatıyor

Avantajlı ön muhasebe çözümleri Paraşüt’te, Mutlu Patronlar’ımızın keyfi yerinde!

"Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

Ayşe Nur Yılmaz

Marka Store Reklam Pazarlama

"Dışarıdayken, araba kullanırken, bir toplantıya girmek üzereyken bizden cari hesap ekstresi veya fatura mutabakatı istendiğinde ana muhasebemize başvurmadan Paraşüt üzerinden ekstre paylaşabiliyoruz.”

Mehmet Emin

Marka Store Reklam Pazarlama

Kredi kartınızı kullanmadan ücretsiz deneyin, istediğiniz zaman abone olun.