Yaptığınız ödemeleri Paraşüt'e kaydetmek

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
5 dk

Giderlerinize karşılık yaptığınız ödemeleri de Paraşüt'e işledikçe ilgili cariniz, nakit akışınız ve ödemeler raporunuz ona göre güncellenir.

Farklı tür giderlerinizi Paraşüt'e beş ayrı formla kaydedebileceğinizden bahsetmiştik (Bkz. Farklı gider türleri ve işlevleri).

Bütün bu gider türlerini carisine göre üçe ayırabiliriz:

1. Firmanızı tedarikçinize borçlandıran giderler: Detaylı veya hızı fiş/fatura
2. Firmanızı çalışanınıza borçlandıran giderler: Maaş/prim veya ödeme durumu "Çalışan cebinden ödedi" olarak belirtilen detaylı veya hızı fiş/fatura
3. Herhangi bir cariye kaydedilmeden, direkt olarak ödemesi takip edilen giderler: Banka gideri, vergi/SGK primi, tedarikçi belirtilmeyen detaylı veya hızı fiş/fatura

Yaptığınız ödemeleri kaydetmek

Yaptığınız herhangi bir ödemeyi Paraşüt'e kaydetmek için birkaç farklı metod izleyebilirsiniz:

1. Gider üzerinden ödeme eklemek

Paraşüt'teki 5 gider türü için de bu metodu izleyebilirsiniz. Gideri görüntülediğiniz sayfadan ÖDEME EKLE butonuna tıklayın ve açılan pencereden ödeme tarihi, miktarı ve opsiyonel olarak açıklama girip kaydedin.

banka gideri ödeme

Hızlı veya detaylı fiş/faturanın ödeme ekranında nakit veya çek ile ödeme seçenekleri karşınıza çıkacaktır. Diğer gider türlerinde (kasa veya banka hesaplarınızdan) yalnızca nakit ödeme yapabileceksiniz.

taksi fişi ödeme

Bu gider herhangi bir çalışan veya tedarikçi ile ilişkilendirilmiş ise onların da bakiyesini otomatik olarak etkileyecektir.

2. Tedarikçi üzerinden ödeme eklemek

Hızlı veya detaylı fiş/fatura oluştururken onu bir tedarikçiye kaydettiyseniz tedarikçiyi görüntülediğiniz ekrandan da ödeme işlemini başlatabilirsiniz.

tedarikçiye ödeme ekleme

Tedarikçinize ait ödemeniz gereken birden fazla gider varsa ödeme ekranında toplam ödemeniz gereken tutarı görürsünüz. Dilerseniz bir kerede tamamını, dilerseniz de başka bir tutar belirtip bir kısmını ödeyebilirsiniz.

tedarikçiye kısmi ödeme ekleme

Kısmi ödeme yaptıysanız bu ödeme, ödeme tarihi geçmişse en gecikmiş, ödeme tarihi henüz gelmediyse vadesi en yakın olan giderden başlayarak eşleşecektir.

3. Çalışan üzerinden ödeme eklemek

Çalışanlarınıza yapmanız gereken maaş veya prim ödemelerini gider olarak Paraşüt'te oluşturdukça bu giderler çalışanın bakiyesine işleyecektir. Ayrıca, ödeme durumunu "Çalışan cebinden ödedi" olarak belirttiğiniz bütün giderler de çalışan bakiyesini etkileyecektir.

çalışan bakiyesi

ÖDEME EKLE butonuna tıklayarak çalışanınıza yaptığınız ödeme ne kadarsa (ister bakiyenin tamamı isterseniz de bir kısmı) onu Paraşüt'e işleyebilirsiniz.

çalışana ödeme eklemek

Alternatif olarak, çalışanınızın cebinden ödediği fiş/faturayı görüntüleyip onun üzerinden de ÇALIŞANA GERİ ÖDE butonuna tıklayarak çalışanınıza yaptığınız ödemeyi Paraşüt'e işleyebilirsiniz.

gider üzerinden çalışana geri ödeme

Ödeme Ekleme Üzerine Hazırladığımız Videolar

Dilerseniz ödeme ekleme adımlarını aşağıdaki videolarımızdan da izleyebilirsiniz.

Ana Menümüz Güncellenmiştir

Buradaki içerikler henüz güncellenmemiştir fakat bahsi geçen bütün menü ögelerini farklı ana başlıklar altında aynı isimde bulabilirsiniz.

Gider fiş/faturasına nakit ödeme ekleme

Çek ile ödeme ekleme

Kategori ve etiket kullanımı

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız: