Kredi ve taksitli ödemelerin takibi

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
3 dk

Kredi ödemelerinin takibi

Paraşüt üzerinden kredi takibi yapmak için kredi taksidinizi banka gideri olarak Paraşüt'e ekleyip vade tarihi belirterek ödemeleriniz için hatırlatmalar alabilirsiniz. Ayrıca, bu gideri otomatik tekrarlayarak her ay otomatik olarak oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun için GİDERLER > Gider Listesi sayfasından önce DİĞER, sonra YENİ BANKA GİDERİ butonuna tılayarak başlayabilirsiniz.

yeni banka gideri oluştur

Açılan pencerede istenilen bilgileri doldurun ve KAYDET butonuna tıklayın.

yeni banka gideri oluşturma ekranı

Her ay ödemeniz gereken tek bir taksidin tutarını TOPLAM TUTAR olarak yazarsanız sonrasında bu gideri otomatik tekrarlatıp Paraşüt'ün her ay bu tutarda bir gideri otomatik olarak oluşturmasını sağlayabileceksiniz.

kredi taksidi

Gideri kaydettikten sonra otomatik tekrarlatmak için sırasıyla DİĞERve OTOMATİK TEKRARLA butonlarına tıklayabilirsiniz.

kredini taksidini otomatik terarlama

Açılan pencereden tekrar ayarlarını yapabilirsiniz. Aşağıdaki örnekte, bu kredi toplam 36 taksit olduğu için tekrarlama şablonu yoluyla bu giderin 35 kere daha oluşturulması gerekiyordu. Bir sonraki ayın taksidini nakit akışında en azından 30 gün önceden görmek isteyebilirsiniz diye düşünerek OLUŞTUR VE HABER VER kısmı için 30 günlük bir süre belirledim.

kredi taksidinin otomatik tekrarlanması

KAYDET butonuna tıkladığınızda otomatik tekrarlama emri vermiş olacaksınız.

kredi taksidi otomatik tekrarlanıyor

Bu gider için KATEGORİ belirtirseniz hem bu gideri filtreler yardımıyla bulmanız kolaylaşır hem de Giderler Raporu'nda daha detaylı olarak raporlayabilirsiniz.

Taksitli ödemelerin takibi

Taksitli ödemelerinizi takip etmek ve ödeme planı oluşturmak için Paraşüt’ün tekrarlama şablonlarından yararlanabilirsiniz. Tek taksit tutarı kadar oluşturacağınız gider fiş/faturasını taksit sayısına uygun şekilde tekrarlama şablonuna dönüştürebilirsiniz.

Alternatif bir yol ise, tek bir gider oluşturup vade tarihi olarak ilk taksidin ödeme tarihini belirlemek olacaktır. Paraşüt size her ay vade tarihinde ödemenizi hatırlatır. Ödemenizi yaptıktan sonra onu kısmi ödeme olarak Paraşüt'e işleyip bir sonraki taksidin tarihini giderin yeni vade tarihi olarak belirleyebilirsiniz.

Bu işlemlerin nasıl yapıldığı Taksitli satışların takibi adlı makalemizde detaylı bir biçimde anlatılmaktadır, oradan inceleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız: