23.09.2021

e-Bordro nedir? Nasıl alınır?

Kamu çalışanlarının maaş bilgilerine elektronik ortamda ulabilmelerini sağlayan e-bordro uygulaması, e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilir. Bu yazımızda e-bordro sistemine giriş ve sorgulama adımlarını anlattık.

 

e-Bordro nedir?

Pek çoğumuz için devlet dairelerine gidip işimizi halletmek yorucu ve zaman alıcıdır. Belge toplama, sıra bekleme, birimler arasında git gel yapma derken tüm günümüz koşuşturma ile geçer.

Dijitalleşmenin getirilerinden biri de bu sonu gelmez koşuşturmaları minimuma indirmemizdir. Tıpkı, bordo sisteminin dijitalle taşınması gibi…

Bildiğiniz üzere bordro, işletme bünyesindeki işçilere ödenen ücretin ve bu ücret üzerinden yapılan vergi ile kesintilerin ayrıntılı bir tablosudur.

e-Bodro ise, çalışan ücretlerine ait bu ayrıntılı dokümanın kamu personelinin yararlanabileceği şekilde elektronik ortama taşınmış halidir. Bir başka deyişle, kamu personelinin maaş bilgilerine internet üzerinden ulaşabilmesidir.

2015 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın aldığı karar ile e-devlet sistemi üzerinden bu kıymetli evrakın alınması hayata geçmiştir. Elektronik bordronun, bordrodan belge niteliğinde bir farkı bulunmamaktadır.

Yani, bir kurum sizden maaş bilgisi belgesi talep ettiğinde, ıslak imza ve benzeri taleplerden bulunmazsa, e-bordro belgesini kullanmanızın herhangi bir sakıncası yoktur.

 

e-Bordro nasıl alınır?

e-Bordro belgesini e-devlet kapısı ile alabilmeniz mümkündür. Yani, e-devlet e-bordro işlemi için ilgili mercidir. Sisteme giriş yapmanız için gerekli olan TC Kimlik Numaranız ve e-devlet şifrenizdir.

e-Devlet şifreniz yoksa, herhangi bir PTT merkezinden ya da yetkilendiren bir PTT şubesinden cüzi bir ücret karşılığında E-Devlet şifrenizi alabilirsiniz. Bu işlemin ardından ayrıca herhangi bir kuruma gitmenize veya e-bordronuzu yetkili kişilere imzalatmanıza gerek yoktur.

 

e-Bordro sorgulaması nasıl yapılır?

e-Bordro sorgulama işleminin gözünüzde büyütmenize gerek kalmayacak kadar basit olduğunu belirtelim.

Aşağıdaki işlem basamaklarını takip ederek kolayca e-bordro alabilirsiniz:

 1. e-Devlet sistemine giriş yapınız.
 2. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama butonuna “Hazine ve Maliye Bakanlığı e-Bordro Hizmeti” yazdığınızda ilgili sayfa karşınıza çıkacaktır.
 3. Açılan sayfada “e-Bordro Sorgulama” başlığı altında listelemek istediğiniz bordro döneminin yılını ve ayını seçmeniz gerekir.
 4. Bu iki gerekli bilgiyi doldurduktan sonra “Sorgula” butonuna tıklayarak oluşturulan belgeyi indirebilir ve dilerseniz çıktısını alabilirsiniz.

e-Bordro sorgulama adımları

Peki, her çalışan e-bordro alabilir mi? Hayır!

 

Kimler e-bordro alabilir?

e-Bordro hizmetinden yararlanmak için şart koşulan birtakım nitelikler vardır. Bunlardan ilki, bu hizmeti alabilmeniz için 657 sayılı kanuna tabi memur, kadro karşılığı sözleşmeli olarak çalışan olmanız ve maaşınızın Kamu Harcama ve Muhasebe Bilişim Sistemi üzerinden yatırılıyor olması şarttır.

4C sigortalı veya farklı şekilde sözleşmeli olarak çalışanlar, e-bordro hizmetinden yararlanamazlar.

Eğer özel sektör çalışanı iseniz, e-bordro sisteminden faydalanmak için İnsan Kaynakları departmanı veya ilgili diğer bölümler ile iletişime geçip talepte bulunmanız gerekir.

Bu noktada “e bordro ne zaman yayınlanır?” sorusuna sıkça karşılaşıyoruz. Maaş bordrolarını her ayın 14'ü sabahı itibarıyla alabilirsiniz. Önceki aylara ait maaş bordroları ise her zaman alınabilmektedir.

e- Bordro sistemi sayesinde, kamu personeli maaş bilgilerini, çalışma saatlerini, fazla günlerini ve mesailerini kolaylıkla internet üzerinden detaylı bir şekilde inceleyebilir, takip edebilir ve dilerse bilgisayarına indirebilir.

İncelenecek bilgiler arasında neler olduğunu merak ediyorsanız şöyle özetleyebiliriz. Söz konusu tablo, İş Kanununa çerçevesinde düzenlenir. Şirketler tarafından, tüm çalışanlar için her ay ödenen ücretlerin dökümü yer alır. Maaş bordrosu aynı zamanda ücret bordrosu olarak da bilinmektedir. Şu bilgiler yer alır:

 • Çalışanın kişisel bilgileri (Adı, soyadı, T.C. kimlik numarası, sicil numarası)
 • İşe giriş ve çıkış tarihi
 • Brüt ücret
 • Çalışılan gün sayısı
 • Aylık kazanç
 • Diğer gelirler
 • Toplam kazanç
 • Prime esas kazanç
 • SGK primi
 • İşsizlik sigortası primi
 • Gelir vergisi matrahından düşülecek tutarlar
 •  

  e-Bordro kaç bölümden oluşur?

  e-Bordro sistemi ile kamu çalışanlarına 5 bölümde hizmet verilir. Bunları şöyle sıralayabiliriz: * 4C banka değişikliği, * 4C bir aylık maaş tercihi, * SGK tescil ve hizmet dökümü, * 4C tescil kaydı sorgulama, * Aile yardımı bildirimi sorgulama.

   

  e-Bordro kullanımının avantajları neler?

 • Dijital belge olmasının sağladığı imkan ile kağıt masrafının önüne geçersiniz.
 • Zaman kaybı ve ekstra bir iş gücü gerekmeksizin hızlı ve zahmetsiz bir şekilde gerekli sonuca ulaşırsınız.
 • Anında erişim sağlayarak bürokratik işlemlerin yarattığı yükünü azaltmış olursunuz.
 • Belge saklama derdinden kurtulursunuz.
 • Çevreci bir yaklaşımı benimseyerek dünyanın daha iyi bir yer olmasına katkıda bulunursunuz.
 • e-Bordro gibi diğer e-dönüşüm uygulamalarıyla da iş yükünüzü hafifleterek zamanınızı etkin kullanabilmeniz mümkün! Türkiye'nin ilk online ön muhasebe programı Paraşüt ile işletmenizi güvenli ve kolay bir şekilde dijitale taşıyın; kârlı ve bir o kadar da hızlı yeni döneme adım atın.

  Paraşüt'ü 14 gün boyunca ücretsiz kullanabilmek için kredi kartı gerekmeden hemen hesap oluşturun.

  Yeni Bloglardan Haberdar Ol

  Paraşüt e-bültene abone olun. Bu sayede yeni içerikleri kaçırmayın.
  Sizi haberdar edelim.

  Blog bülten aboneliği kapsamında işlenecek kişisel verileriniz ile ilgili detaylı bilgiye Aydınlatma Metnini okudum.

  Tarafıma blog bültenlerinin gönderilebilmesi için Açık Rıza Metni kapsamında, e-posta adresimin yurt dışına aktarılmasına onay veriyorum.

  Ticari elektronik ileti gönderimi için Açık Rıza Metni kapsamında, e-posta adresimin yurt dışına aktarılmasına onay veriyorum.

  Ön muhasebe programı Paraşüt - Kampanya görsel

  Ayda 55₺'ye e-faturaya kolayca geçin!

  e-Faturaya uygun fiyatlı e-kontör avantajı ve hesaplı çözümler ile geçin.

  En Çok Okunanlar