e-Fatura mükellefi nedir? Nasıl e-fatura mükellefi olunur?

e-Fatura konusunda sizlerden birçok soru alıyor ve cevaplamaya çalışıyoruz. Bugünkü yazımızda sizleri e-fatura mükellefiyeti hakkında bilgilendirmek istedik.

4 dk
e-Fatura Mükellefi Olma Şartları

e-Fatura gün geçtikçe daha çok hayatımıza giren bir sistem. Bir kısım firmalar e-faturaya zorunlu geçiş yaparken bir kısmı gönüllü geçiş yapabilmekte. Bunun yanı sıra kimlerin zorunlu geçiş yapması gerektiği, yani başka bir değişle kimlerin e-fatura mükellefi olduğu geçmişte büyük bir muammaydı.

e-Fatura mükellefleri kimlerdir?

Yürürlükteki kanunlar kapsamında e-fatura kullanması gereken kişilere e-fatura mükellefi denir. 2018 yılı ve sonrası brüt satış hasılatı 5 milyon TL ve üzeri olan firmalar, e-fatura mükellefi olarak kabul edilir.

Bu durumda, 2018 yılı cirosu 5 milyon TL ve üzeri olan firmaların, en geç 30.06.2020'ye başvurularını tamamlayıp 01.07.2020 itibariyle e-defter ve e-fatura kullanmaya başlamaları gerekir.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yayınladığı tebliğe göre e-fatura mükelleflerinin 1 Ocak 2020'de e-arşiv sistemine geçmeleri gerekiyor.

e-Faturaya Hemen Başvurmak İster misiniz?

Türkiye'de bir ilk olan Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizle yerinizden hiç kalkmadan ve hata yapma korkusu yaşamadan e-fatura kullanıcısı olun. Üstelik ilk 100 e-faturanız bizden hediye!
Paraşüt'ü Ücretsiz Denemek İstiyorum

e-Fatura mükellefiyeti sektöre göre değişir mi?

e-Ticaret sektörü özelinde e-fatura mükellefiyet rakamları değişiklik gösterir. İnternet üzerinden satışı olan (yalnızca 1 ürün olsa bile) ve yıllık cirosu 5 Milyon TL ve üzeri olan firmaların e-fatura ve e-arşiv sistemine geçmesi zorunludur.

Ayrıca, 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli I ve III sayılı listelerdeki malları imal, inşa ve ithal eden firmalar da ciro sınırı bakılmaksızın e-fatura mükellefi olarak kabul edilir. Kolalı gazoz, tütün ürünleri ve alkollü içecek imal eden ve madeni yağ lisansına sahip olan firmalar bu kategoridedir.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi GİB'in yayınladığı tebliğe göre Temmuz 2020 tarihinde e-fatura ve e-arşiv ciro sınırının 5 milyon TL olacak.

e-Faturaya geçiş şartları

e-Fatura Mükellefi Olmak Zorundayım. e-Faturaya Geçmezsem Ne Olacak?

e-Fatura mükellefiyeti zorunlu olup e-faturaya belirtilen tarihte geçiş yapmayan firmalara Vergi Usul Kanunu'nda belirtilen cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

Bu durumu daha detaylı incelersek e-fatura mükellefi olduğu halde sisteme geçiş yapmayan ve satın aldıkları ya da sattıkları hizmet için 7 gün içinde e-fatura düzenlememesi halinde e-faturayı düzenlemek ve almakla yükümlü olan firmalar için Vergi Usul Kanunu'nun 353. maddesi kapsamında özel usulsüzlük cezası kesilmesi gerekir.

e-Fatura Mükellefi Olmak Zorundayım. Sisteme nasıl geçiş yapacağım?

e-Fatura mükellefi olduğunuz takdirde 3 farklı şekilde sisteme geçiş yapabilirsiniz. Bunlar;

  1. GİB Portal
  2. GİB ile Entegrasyon
  3. Özel Entegratör

Bu 3 kanaldan biri aracılığıyla mali mührünüzü temin edip GİB başvurunuzu tamamlayarak e-fatura kullanıcısı olabilirsiniz.

Paraşüt ile e-faturaya geçiş yaparsanız, herhangi bir entegrasyon ücreti ödemezsiniz.

e-Fatura mükellefleri kağıt fatura kesebilir mi?

e-Fatura sistemine geçiş yapan firmalar sisteme kayıtlı olan diğer firmalara satış faturası olarak e-fatura göndermelidir. e-Faturaya kayıtlı firmalara kağıt fatura kesilmesi durumunda bu faturalar geçersiz sayılır. Sisteme kayıtlı olmayan firmalara ise kağıt fatura ya da e-arşiv fatura düzenleyerek gönderebilirler.

e-Fatura mükellef sorgulama işlemi nereden yapılır?

e-Faturaya geçiş için ciro limitleri net olsa da bazı firmalar kendilerini neyin beklediğini daha net görmek ister. Bu nedenle e-fatura mükellefliği sorgusu oldukça merak edilen bir konudur. Siz de e-fatura kullanım zorunluluğunu merak ediyorsanız, cevabını e-Fatura kullanmak zorunda mıyım modülümüz ile saniyeler içinde öğrenebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak Paraşüt’ün sizlere sunduğu Anahtar Teslim e-Fatura Hizmeti ile hata korkusu yaşamadan kolayca e-fatura kullanıcısı olabilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

e-Defter nedir? Avantajları nelerdir?

e-Fatura hakkında 20 soru 20 cevap

Girişimcinin muhasebe takvimi

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler Paraşüt'te İş Birlikleri ve Marka İletişim Uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!