e-Fatura Mükellefi Kimdir? Nasıl e-Fatura Mükellefi Olunur?

e-Fatura konusunda sizlerden birçok soru alıyor ve cevaplamaya çalışıyoruz. Bugünkü yazımızda sizleri e-fatura mükellefiyeti hakkında bilgilendirmek istedik.

3 dk
e-Fatura Mükellefi Kimdir?

e-Fatura gün geçtikçe daha çok hayatımıza giren bir sistem. Bir kısım firmalar e-faturaya zorunlu geçiş yaparken bir kısmı gönüllü geçiş yapabilmekte. Bunun yanı sıra kimlerin zorunlu geçiş yapması gerektiği, yani başka bir değişle kimlerin e-fatura mükellefi olduğu hala muamma.

e-Fatura Mükellefi kimdir?

e-Fatura mükellefi, 2014 yılı ve takip eden yıllarda brüt satış hasilatı 10 milyon TL ve üzeri olan firmalardır. Ayrıca, 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli I ve III sayılı listelerdeki malları imal, inşa ve ithal eden firmalardır.

Şirketler için e-Fatura Rehberini İndirin

e-Fatura kullanırsanız iş hayatınızda ne gibi değişiklikler olacak? Muhasebeciniz ile çalışma şekliniz nasıl değişecek? İndirmek için tıklayın.

Bu durumda, 2017 yılı cirosu 10 milyon TL ve üzeri olan firmalar, en geç 31.12.2018’de başvurularını tamamlayıp 01.01.2019 itibariyle e-defter ve e-fatura kullanmaya başlamalıdır.

e-Faturaya Hemen Başvurmak İster misiniz?

Türkiye'de bir ilk olan Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizle yerinizden hiç kalkmadan ve hata yapma korkusu yaşamadan e-fatura kullanıcısı olun. Üstelik ilk 100 e-faturanız bizden hediye!
Paraşüt'ü Ücretsiz Denemek İstiyorum

e-Fatura Mükellefiyeti Sektöre Göre Değişir mi?

e-Ticaret sektörü özelinde e-fatura mükellefiyet rakamları değişiklik gösterir. İnternet üzerinden satışı olan (yalnızca 1 ürün olsa bile) ve yıllık cirosu 5 Milyon TL ve üzeri olan firmaların e-fatura ve e-arşiv sistemine geçmesi zorunludur. e-Ticaret için GİB tarafından hazırlanan taslağa buradan ulaşabilirsiniz.

e-Fatura Mükellefi Olmak Zorundayım. e-Faturaya Geçmezsem Ne Olacak?

e-Fatura mükellefiyeti zorunlu olup e-faturaya geçiş yapmayan firmalara ceza uygulanır.

e-Fatura sistemine geçiş yapan firmalar sisteme kayıtlı olan diğer firmalara satış faturası olarak e-fatura göndermelidir. e-Faturaya kayıtlı firmalara kağıt fatura kesilmesi durumunda bu faturalar geçersiz sayılır. Sisteme kayıtlı olmayan firmalara ise kağıt fatura ya da e-arşiv fatura düzenleyerek gönderebilirler.

e-Fatura Mükellefi Olmak Zorundayım. Peki sisteme nasıl geçiş yapacağım?

e-Fatura mükellefi olduğunuz takdirde 3 farklı şekilde sisteme geçiş yapabilirsiniz. Bunlar;

  1. GİB Portal
  2. GİB ile Entegrasyon
  3. Özel Entegratör

Bu 3 kanaldan biri aracılığıyla mali mührünüzü temin edip GİB başvurunuzu tamamlayarak e-fatura kullanıcısı olabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak Paraşüt’ün sizlere sunduğu Anahtar Teslim e-Fatura Hizmeti ile hata korkusu yaşamadan kolayca e-fatura kullanıcısı olabilirsiniz.

Henüz Paraşüt kullanıcı değilseniz, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Ücretsiz Deneyin

e-Fatura ile ilgili diğer yazılarımız:

e-İrsaliye Nedir? e-İrsaliyeye Kimler Geçiş Yapabilir?

e-Faturaya Kimler Geçmeli? Nasıl Geçiş Yapılmalı?

e-Fatura hakkında 20 soru 20 cevap

Küçük İşletmeler Neden e-Fatura’ya Geçmeli?

e-Fatura Hakkında Merak Edilen 15 Konu

Elveda Matbu Fatura Hoş Geldin Elektronik Fatura!

e-Fatura'ya Geçmek Muhasebecinizle Çalışmanızı Nasıl Etkileyecek?

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler Paraşüt'te İş Birlikleri ve Marka İletişim Uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!