e-Fatura Mükellefi Kimdir? Nasıl e-Fatura Mükellefi Olunur?

e-Fatura konusunda sizlerden birçok soru alıyor ve cevaplamaya çalışıyoruz. Bugünkü yazımızda sizleri e-fatura mükellefiyeti hakkında bilgilendirmek istedik.

3 dk
e-Fatura Mükellefi Kimdir?

e-Fatura gün geçtikçe daha çok hayatımıza giren bir sistem. Bir kısım firmalar e-faturaya zorunlu geçiş yaparken bir kısmı gönüllü geçiş yapabilmekte. Bunun yanı sıra kimlerin zorunlu geçiş yapması gerektiği, yani başka bir değişle kimlerin e-fatura mükellefi olduğu hala muamma.

e-Fatura Mükellefi kimdir?

e-Fatura mükellefi, 2014 yılı ve takip eden yıllarda brüt satış hasilatı 10 milyon TL ve üzeri olan firmalardır. Ayrıca, 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli I ve III sayılı listelerdeki malları imal, inşa ve ithal eden firmalardır.

Bu durumda, 2017 yılı cirosu 10 milyon TL ve üzeri olan firmalar, en geç 31.12.2018’de başvurularını tamamlayıp 01.01.2019 itibariyle e-defter ve e-fatura kullanmaya başlamalıdır.

e-Faturaya Hemen Başvurmak İster misiniz?

Türkiye'de bir ilk olan Anahtar Teslim e-Fatura hizmetimizle yerinizden hiç kalkmadan ve hata yapma korkusu yaşamadan e-fatura kullanıcısı olun. Üstelik ilk 100 e-faturanız bizden hediye!
Paraşüt'ü Ücretsiz Denemek İstiyorum

e-Fatura Mükellefiyeti Sektöre Göre Değişir mi?

e-Ticaret sektörü özelinde e-fatura mükellefiyet rakamları değişiklik gösterir. İnternet üzerinden satışı olan (yalnızca 1 ürün olsa bile) ve yıllık cirosu 5 Milyon TL ve üzeri olan firmaların e-fatura ve e-arşiv sistemine geçmesi zorunludur. e-Ticaret için GİB tarafından hazırlanan taslağa buradan ulaşabilirsiniz.

e-Fatura Mükellefi Olmak Zorundayım. e-Faturaya Geçmezsem Ne Olacak?

e-Fatura mükellefiyeti zorunlu olup e-faturaya geçiş yapmayan firmalara ceza uygulanır.

e-Fatura sistemine geçiş yapan firmalar sisteme kayıtlı olan diğer firmalara satış faturası olarak e-fatura göndermelidir. e-Faturaya kayıtlı firmalara kağıt fatura kesilmesi durumunda bu faturalar geçersiz sayılır. Sisteme kayıtlı olmayan firmalara ise kağıt fatura ya da e-arşiv fatura düzenleyerek gönderebilirler.

e-Fatura Mükellefi Olmak Zorundayım. Peki sisteme nasıl geçiş yapacağım?

e-Fatura mükellefi olduğunuz takdirde 3 farklı şekilde sisteme geçiş yapabilirsiniz. Bunlar;

  1. GİB Portal
  2. GİB ile Entegrasyon
  3. Özel Entegratör

Bu 3 kanaldan biri aracılığıyla mali mührünüzü temin edip GİB başvurunuzu tamamlayarak e-fatura kullanıcısı olabilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak Paraşüt’ün sizlere sunduğu Anahtar Teslim e-Fatura Hizmeti ile hata korkusu yaşamadan kolayca e-fatura kullanıcısı olabilirsiniz.

Henüz Paraşüt kullanıcı değilseniz, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz deneyebilirsiniz.

Ücretsiz Deneyin

e-Fatura ile ilgili diğer yazılarımız:

e-İrsaliye Nedir? e-İrsaliyeye Kimler Geçiş Yapabilir?

e-Faturaya Kimler Geçmeli? Nasıl Geçiş Yapılmalı?

e-Fatura hakkında 20 soru 20 cevap

Küçük İşletmeler Neden e-Fatura’ya Geçmeli?

e-Fatura Hakkında Merak Edilen 15 Konu

Elveda Matbu Fatura Hoş Geldin Elektronik Fatura!

e-Fatura'ya Geçmek Muhasebecinizle Çalışmanızı Nasıl Etkileyecek?

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler

Elif Ekiciler Paraşüt'te İş Birlikleri ve Marka İletişim Uzmanı olarak görev yapmaktadır.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!