blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
Evden e-ticaret yapanlara vergi muafiyeti
Blog-hero
GİRİŞİMCİLİK

Evden e-ticaret yapanlara vergi muafiyeti

Ev kadınlarının ekonomiye aktif bir biçimde katılmasını sağlama amacıyla devlet tarafından sağlanan teşviklere bir yenisi daha eklendi. Peki bu teşvikin ayrıntıları neler?

Büşra Çildaş, İçerik Uzmanı

Ortalama okuma süresi 2 dk

Bu yazımızda 2019 yılının başında yürürlüğe giren ve evden e-ticaret yapanları sevindirecek bir devlet desteğini sizler için özetliyoruz.

Evden satış yapanlara esnaf muaflığı imkanı

Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından onaylanan ve Ocak ayında uygulaması başlayan torba yasa, evde üretim yapan kişilerin internet ve benzeri elektronik ortamlarda satış yaparken vergiden muaf (esnaf muaflığı) tutulmasına imkan tanıyor.

İlgili yasa; evlerde imal edilen havlu, örtü, çarşaf, dantel, çorap ve benzeri nakış ürünlerinin bir iş yeri açmadan satılmasına imkan tanıdığı için özellikle evden çalışan kadınları hem kendi bütçelerine hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmaya davet ediyor.

Vergi muafiyeti sınırı 30 bin TL

Vatandaşlar; evlerinde ürettikleri ürünleri internet sitesi ve sosyal medya ortamından satarak elde ettikleri gelirin, bir yıllık brüt asgari ücret tutarındaki kısmından muaf tutulacak. Yani internet üzerinden satış yapıyorsanız 2019 yılında elde ettiğiniz gelirin 30 bin TL’lik kısmı için vergiden muaf olacaksınız.

Kimler vergi muafiyetinden kimler faydalanabilir?

TBMM Plan Bütçe komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, mevcut durumdaki esnaf muafiyetinin (KDV muafiyeti) herhangi bir tavan tutar olmaksızın devam ettiğini, 30 bin TL’lik bu tavanın ise önümüzdeki yıllarda yükseltilebileceğini belirtti. Bilgiç, teşvikten sadece kadınların değil, düzenli bir iş yapmayan erkeklerin de faydalanabileceğini sözlerine ekledi. Anlayacağınız yasanın sadece ev hanımlarına yönelik olduğu düşünülse de yasadan kadın erkek fark etmeksizin herkes faydalanabilir.

Esnaf muaflığı ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için ilgili yazımızı okuyabilir, devlet desteklerinden haberdar olmak için blogumuzu takip edebilirsiniz.

Ön muhasebenizi yönetmek için akıllı bir asistana ihtiyacınız varsa, Paraşüt’ü 14 gün ücretsiz olarak deneyebilirsiniz.

Ücretsiz Deneyin

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?