Kasa ve banka hesaplarını yönetmek

Gülsen Geçim
Gülsen Geçim
3 dk

Cari hesap ve ön muhasebe takibi deyince akla ilk kasa ve banka hesaplarının takibi ve nakit yönetimi geliyor.

Kasa ve banka hesaplarınızı ve her türlü para giriş çıkış işlemlerini Paraşüt ile kolayca yönetebilin diye çeşitli bankalarla entegrasyon yapıyoruz. Henüz entegre olmadığımız bankalar için de tek tek işlem yapabileceğiniz gibi Banka Mutabakatı özelliğimizden yararlanarak veri girişi yükünü en aza indirebilirsiniz.

Yeni kasa veya banka hesabı oluşturmak

Finansal operasyonlarınızda işlem yaptığınız kasa ve banka hesaplarını Paraşüt'e ekleyerek tahsilat ve ödeme işlemlerinin karşılık geldikleri kasa veya banka hesaplarına işleyebilirsiniz.

Bunun için Paraşüt hesabınızdan NAKİT > Kasa ve Bankalar sayfasından kasa veya banka hesaplarınızı Paraşüt'e ekleyebilir veya BANKA HESABI BAĞLA butonu ile entegre olduğumuz bankalarda bulunan hesaplarınızı Paraşüt'e bağlayabilirsiniz.

Kasa hesabı ekleme

Kasa eklemek

KASA OLUŞTUR butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfadan gerekli bilgileri doldurabilirsiniz.

kasa oluşturma

Bu esnada Türk Lirası, Amerikan Doları, Euro ve İngiliz Sterlini döviz cinslerinden herhangi biriyle işlem yapabilirsiniz.

TL kasa oluşturma

Açılış bakiyesi belirlemek

Kasa veya banka hesabı oluştururken AÇILIŞ BAKİYESİ belirliyorsanız dikkat etmeniz gereken bir detay var. Açılış bakiyesi tarihi ve öncesine ait Paraşüt'e gireceğiniz işlemler bu hesabın bakiyesini etkilemeyecektir ancak hesabın işlem geçmişinde görünecektir.

Gereken bilgileri doldurduktan sonra kasayı kaydedebilirsiniz.

Kasa işlemleri

Bu kasa üzerinde daha sonra BAKİYE SABİTLE, PARA GİŞİŞ ÇIKIŞI EKLE, DİĞER HESABA TRANSFER ET butonları yardımıyla ihtiyaç duyabileceğiniz işlemleri yapabilirsiniz.

Kasaya bakiye sabitleme

Banka hesabı eklemek

BANKA OLUŞTUR butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfadan gerekli bilgileri doldurup hesabı kaydedebilirsiniz.

Banka hesabı ekleme
Banka işlemleri

Bu banka hesabına ait bütün bilgileri görmek isterseniz TÜM BİLGİLERİ GÖSTER butonuna tıklayarak banka hesap detaylarını görüntüleyebilirsiniz.

Banka bilgilerini göster

Hesap işlem geçmişi

Gelir veya gider faturalarınıza karşılık gelen tahsilat veya ödeme işlemlerini Paraşüt'e işledikçe bu işlemlerin kasa veya bankanızın işlem geçmişine yansıdığını göreceksiniz. Ancak bu işlemleri kasa veya banka üzerinden para giriş çıkışı şeklinde değil, direkt olarak fatura veya cari üzerinden işlemenizi öneririz. Çünkü kasa veya banka üzerinden para giriş çıkışı yaparken onu herhangi bir fatura ya da cariyle ilişkilendiremiyorsunuz.

Herhangi bir fatura veya cari hesaba ilişkilendirmeden para giriş veya çıkışı eklemek isterseniz ise PARA GİŞİŞ ÇIKIŞI EKLE butonu ile bunu yapabilirsiniz.