Nedir Bu “Huzur Hakkı” Denen Şey?

Kullanıcılarımızdan sıklıkla soru aldığımız konulardan biri "Huzur Hakkı." Peki Huzur Hakkı nedir? Kimlere ödenir?

5 dk
Huzur Hakkı

"Huzur Hakkı hesaplamam gerekiyor, ama nasıl yapacağımı bilmiyorum," diyenlerdenseniz bu yazımızda Huzur Hakkı hesaplamasını ve kesinti yapmanız gereken vergi yüzdelerini beş dakikada öğrenebilirsiniz.

Huzur Hakkı Nedir?

Şirket ortakları, şirket müdürleri ve yönetim kurulu üyelerinin kanunen belli sorumluluk ve yükümlüleri vardır. Huzur Hakkı, bu kişilerin sorumluluk ve yükümlülükleri nedeni ile karşılaşabilecekleri riskleri azaltmak amacıyla belirlenen maddi karşılıktır.

Huzur hakkı kimlere ödenir?

Huzur Hakkı ödemesi anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerine ve limited şirketler için müdür sıfatına sahip ortaklar ve müdür olmayan ortaklara yapılabilir.

Huzur Hakkı hesaplanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Şirketin huzur hakkı vermesi için bunun şirket esas sözleşmesinde belirtilmesi ya da karar defterinde karara alınması gerekir ancak noter tasdiki gerekmez. Yine de özellikle birden çok ortaklı şirketlerde ileride bir itiraz olması söz konusu ise tescil yaptırılması daha uygun olur.

Huzur hakkı hesaplanırken Gelir ve Damga vergisi kesintisi yapılır. Gelir vergisi oranları 2018 senesi için aşağıdaki gibidir. Vergi hesaplanan tutarlar ve oranlar yıldan yıla değişebilir.

14.800 TL'ye kadar %15
34.000 TL'nin 14.800 TL'si için 2.220 TL fazlası %20
120.000 TL nin 34.000 TL'si için 6.060 TL fazlası %27
120.000 TL için 29.280 TL fazlası %35Damga vergisi oranı ise binde 7,59’dur. Ücreti net olarak öderseniz yukarıdaki oranlar nispetinde brütleştirerek vergi hesaplamanız gerekir.

Örnek vermek gerekirse 2018 yılı Ocak ayı için (%15 ve %20 vergi dilimleri) net 15.000 TL'lik bir huzur hakkı ödemesinde hesaplama aşağıdaki şekilde olacaktır.

Huzur Hakkı (Brüt Tutar) 17.996 TL
Gelir Vergisi 2.859 TL
Damga Vergisi 137 TL
Huzur Hakkı (Net Tutar) 15.000 TL

Bir kere net 15.000 TL'lik huzur hakkı verdiğinizde, aynı yıl içerisinde tekrar huzur hakkı vermek isterseniz vergi hesaplamasına kaldığınız yerden devam etmek zorundasınız. Net 15.000 TL'nin brüt tutarı yukarıda görüldüğü gibi 17.996 TL'dir ve %15 ve %20 olmak üzere 2 vergi ayrı dilimine girmektedir.

Aynı yıl içerisinde tekrar vereceğiniz huzur hakkının hesaplanmasında vergi diliminizi %15'ten değil, kaldığınız vergi dilimi olan %20'den ve brüt tutar olan 17.996 TL'den devam ettirmelisiniz.

Huzur Hakkı ücret sınıfına girdiği için asgari geçim indirimine tabidir ancak sigorta primine tabi değildir. Huzur hakkı için de bordro düzenlenmesi gerekir.

Personel Giderlerini Yönetin.

Paraşüt ile personel maaş, prim ve avanslarının kaydını tutar, cepten yapılan harcamalar ile birlikte ay sonunda yapmanız gereken ödemeleri görebilirsiniz.
14 Gün Ücretsiz Deneyin

Huzur hakkının vergi boyutu

Huzur hakkını gider kalemi şeklinde kaydedebilmek, beraberinde vergi avantajını da getirmektedir. Sermaye şirketlerinde kurumlar vergisi oranı bildiğimiz üzere %20’dir. Ancak şirketinizden para çekmek istediğinizde bir de %15 stopaj ödemek durumundasınız. Halbu ki şirketten huzur hakkı olarak ücet aldığınızda %15'ten başlayıp; %35'e uzanan dilimler dahilinde vergiledirilirsiniz ve bu tutarı gider kalemi olarak kaydedebilirsiniz. Gider kalemi olarak kayıt ettiğinizde, beyan ettiğiniz şirket karınız ve ödeyeceğiniz yıllık/geçici kurumlar vergisi tutarlarınız da düşecektir. Şirketten kar payı aldığınızda, kar payını gider olarak gösterme imkanınız bulunmamaktadır.

Huzur hakkı ödemeleri şirketin mali yapısına uygun ve makul olmalıdır. Şirketin mali yapısına uygun olmayan huzur hakkı ödemelerinde Kurumlar Vergisi Kanunu ’na göre örtülü kazanç kapsamında ceza yiyebilirsiniz. Dolayısı ile şirketiniz karlı ise ve şirketinizden para çekmek istiyorsanız makul bir tutarını huzur hakkı, geri kalanı ise kar payı olarak alabilirsiniz. Burada bahsettiğim mali yapı ve makul tutar konusunda şirketlerin durumu farklılık arzedeceği için değişkenlik gösterir. Ancak herhangi bir cezai müeyyide ile karşılaşmamanız için makul tutarı emsallarine uygun olarak özetleyebiliriz.

Şirketlerin geçici vergileri 3 ayda bir ödediğini gözönüne alırsak; 3 aylık dönemde karlı bir dönem geçirdiyseniz ve vergi planlaması yapmak istiyorsanız; mali müşaviriniz ile huzur hakkı seçeneğini 3 aylık (mesela Ocak-Mart) dönem ardından masaya yatırmanızı tavsiye ederim. Muhtasar beyannamede, huzur hakkınının yukarıda bahsettiğim vergisini beyan etmeniz gerekir ve böylece geçici vergi hesaplamasında huzur hakkını gider kalemi olarak kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda, kişiden kişiye değiştiği için AGİ ( Asgari Geçim İndirimi) dikkate alınmamıştır. AGI, 2018 yılı için 152,21 TL ile 258,76 TL arasında değişmektedir. AGI tutarı, kişinin ödeyeceği Gelir Vergisinden mashup edilerek kişiye ödenir. Yani AGI dahil edildiği zaman kişinin alacağı net tutar, kişinin bekar/evil olması ve sahip olduğu çocuk sayısına göre 152,21 TL ile 258,76 TL arasında daha fazla olacaktır.

Huzur hakkı gibi muhasebe ve hukuk konuları ile ilgili içeriklerimizi kaçırmamak için blogumuzu takip edebilirsiniz:

Blogu Takip Edin

İlginizi Çekebilecek Yazılarımız

Bir Personelin İşletmeye Olan Maliyetinin Hesaplanması

Çalışanların SGK Maliyetleri Nasıl Düşürülür?

Faturalarken Tasarruf Edin

Mehmet Orhun

Mehmet Orhun

Mehmet Orhun, Neura Mali Müşavirlik'in ortağıdır.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!