Nedir Bu “Huzur Hakkı” Denen Şey?

Kullanıcılarımızdan sıklıkla soru aldığımız konulardan biri "Huzur Hakkı." Peki Huzur Hakkı nedir? Kimlere ödenir?

5 dk
Huzur Hakkı

"Huzur Hakkı hesaplamam gerekiyor, ama nasıl yapacağımı bilmiyorum," diyenlerdenseniz bu yazımızda Huzur Hakkı hesaplamasını ve kesinti yapmanız gereken vergi yüzdelerini beş dakikada öğrenebilirsiniz.

Huzur Hakkı Nedir?

Şirket ortakları, şirket müdürleri ve yönetim kurulu üyelerinin kanunen belli sorumluluk ve yükümlüleri vardır. Huzur Hakkı, bu kişilerin sorumluluk ve yükümlülükleri nedeni ile karşılaşabilecekleri riskleri azaltmak amacıyla belirlenen maddi karşılıktır.

Huzur hakkı kimlere ödenir?

Huzur Hakkı ödemesi anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerine ve limited şirketler için müdür sıfatına sahip ortaklar ve müdür olmayan ortaklara yapılabilir.

Huzur Hakkı hesaplanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Şirketin huzur hakkı vermesi için bunun şirket esas sözleşmesinde belirtilmesi ya da karar defterinde karara alınması gerekir ancak noter tasdiki gerekmez. Yine de özellikle birden çok ortaklı şirketlerde ileride bir itiraz olması söz konusu ise tescil yaptırılması daha uygun olur.

Huzur hakkı hesaplanırken Gelir ve Damga vergisi kesintisi yapılır. Gelir vergisi oranları 2020 senesi için aşağıdaki gibidir. Vergi hesaplanan tutarlar ve oranlar yıldan yıla değişebilir.

22.000 TL'ye kadar %15
49.000 TL'nin 22.000 TL'si için 3.300 TL fazlası %20
180.000 TL'nin 49.000 TL'si için 8.700 TL %27
600.000 TL'den fazlasının 180.000 TL'si için 44.070 TL fazlası %35
600.000 TL'den fazlasının 600.000 TL'si için 191.070 TL fazlası %40Damga vergisi oranı ise binde 7,59'dur. Ücreti net olarak öderseniz yukarıdaki oranlar nispetinde brütleştirerek vergi hesaplamanız gerekir.

Örnek vermek gerekirse 2020 yılı Ocak ayı için (%15 ve %20 vergi dilimleri) net 20.000 TL'lik bir huzur hakkı ödemesinde hesaplama aşağıdaki şekilde olacaktır.

Huzur Hakkı (Brüt Tutar) 23.659 TL
Gelir Vergisi 3632 TL
Damga Vergisi 180 TL
Huzur Hakkı (Net Tutar) 20.000 TL

Bir kere net 20.000 TL'lik huzur hakkı verdiğinizde, aynı yıl içerisinde tekrar huzur hakkı vermek isterseniz vergi hesaplamasına kaldığınız yerden devam etmek zorundasınız. Net 20.000 TL'nin brüt tutarı yukarıda görüldüğü gibi 23.659 TL'dir ve %15 ve %20 olmak üzere 2 vergi ayrı dilimine girmektedir.

Aynı yıl içerisinde tekrar vereceğiniz huzur hakkının hesaplanmasında vergi diliminizi %15'ten değil, kaldığınız vergi dilimi olan %20'den ve brüt tutar olan 23.659 TL'den devam ettirmelisiniz.

Huzur Hakkı ücret sınıfına girdiği için asgari geçim indirimine tabidir ancak sigorta primine tabi değildir. Huzur hakkı için de bordro düzenlenmesi gerekir.

Personel Giderlerini Yönetin.

Paraşüt ile personel maaş, prim ve avanslarının kaydını tutar, cepten yapılan harcamalar ile birlikte ay sonunda yapmanız gereken ödemeleri görebilirsiniz.
14 Gün Ücretsiz Deneyin

Huzur hakkının vergi boyutu

Huzur hakkını gider kalemi şeklinde kaydedebilmek, beraberinde vergi avantajını da getirmektedir. Sermaye şirketlerinde kurumlar vergisi oranı bildiğimiz üzere 2020 yılı için %20’dir. Ancak şirketinizden para çekmek istediğinizde bir de %15 stopaj ödemek durumundasınız. Halbuki şirketten huzur hakkı olarak ücret aldığınızda %15 ten başlayıp; %40’a uzanan dilimler dahilinde vergilendirilirsiniz ve bu tutarı gider kalemi olarak kaydedebilirsiniz. Gider kalemi olarak kayıt ettiğinizde, beyan ettiğiniz şirket karınız ve ödeyeceğiniz yıllık/geçici kurumlar vergisi tutarlarınız da düşecektir. Şirketten kâr payı aldığınızda, kar payını gider olarak gösterme imkanınız bulunmamaktadır.

Huzur hakkı ödemeleri şirketin mali yapısına uygun ve makul olmalıdır. Şirketin mali yapısına uygun olmayan huzur hakkı ödemelerinde Kurumlar Vergisi Kanunu’na göre örtülü kazanç kapsamında ceza yiyebilirsiniz. Dolayısı ile şirketiniz karlı ise ve şirketinizden para çekmek istiyorsanız makul bir tutarını huzur hakkı, geri kalanı ise kar payı olarak alabilirsiniz. Burada bahsettiğim mali yapı ve makul tutar konusunda şirketlerin durumu farklılık arz edeceği için değişkenlik gösterir. Ancak herhangi bir cezai müeyyide ile karşılaşmamanız için makul tutarı emsallerine uygun olarak özetleyebiliriz.

Şirketlerin geçici vergileri 3 ayda bir ödediğini göz önüne alırsak; 3 aylık dönemde karlı bir dönem geçirdiyseniz ve vergi planlaması yapmak istiyorsanız; mali müşaviriniz ile huzur hakkı seçeneğini 3 aylık (mesela Ocak-Mart) dönem ardından masaya yatırmanızı tavsiye ederim. Muhtasar beyannamede, huzur hakkının yukarıda bahsettiğim vergisini beyan etmeniz gerekir ve böylece geçici vergi hesaplamasında huzur hakkını gider kalemi olarak kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda, kişiden kişiye değiştiği için AGİ (Asgari Geçim İndirimi) dikkate alınmamıştır. AGI, 2020 yılı için 220,68 TL ile 375,17 TL arasında değişmektedir. AGI tutarı, kişinin ödeyeceği Gelir Vergisinden mahsup edilerek kişiye ödenir. Yani AGI dahil edildiği zaman kişinin alacağı net tutar, kişinin bekar/evli olması ve sahip olduğu çocuk sayısına göre 220,68 TL ile 375,17 TL arasında daha fazla olacaktır.

Paraşüt ile çalışan giderlerinizi ve cari hesaplarınızı düzenli bir şekilde takip edebileceğinizi biliyor muydunuz? Tek yapmanız gereken Paraşüt'ü 14 gün ücretsiz denemek. Hemen deneyin, farkı görün!

Ücretsiz Deneyin

İlginizi Çekebilecek Yazılarımız

Bir Personelin İşletmeye Olan Maliyetinin Hesaplanması

Faturalarken Tasarruf Edin

Mehmet Orhun

Mehmet Orhun

Mehmet Orhun, Neura Mali Müşavirlik'in ortağıdır.

Bültenimize katılın, hiçbir içeriği kaçırmayın!