blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
KDV nedir? Nasıl hesaplanır?
Blog-hero
HUKUK/VERGİ

KDV nedir? Nasıl hesaplanır?

KDV, sık karşılaşılan ama hesaplamaya gelince kafa karıştıran bir vergi türü. Biz de "Fatura keseceğim ama KDV'yi nasıl hesaplayacağım?" ya da "KDV ile ilgili aklıma takılan sorular var," diyen okurlarımız için KDV hesaplama adımlarını özetlemek istedik.

Mehmet Orhun, Mali Müşavir

Ortalama okuma süresi 3 dk

Katma Değer Vergisi nedir?

Katma Değer Vergisi (KDV), vergi mükelleflerin yarattıkları katma değer üzerinden aylık olarak ödedikleri vergi türüdür.

Katma değer vergisi nasıl hesaplanır?

Katma Değer en özet haliyle “Sattığınız mal/hizmet bedelleri – Aldığınız mal/hizmet bedelleri” dir. Katma değerin vergisi ise sektöre göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak uygulanan KDV oranı %18'dir. Ancak restoran, otel gibi hizmet sektörlerinde bazı istisnalar dışında %8 oranı uygulanır.

Katma Değerin Vergisi Nasıl hesaplanır?

  • Satış Faturaları: Sattığınız mal/hizmetler üzerinden sektöre göre %1, %8 ya da %18 oranında hesaplanır.
  • Gider Faturaları : Satın aldığınız mal/hizmetler üzerinden sektöre göre %1, %8 ya da %18 oranında hesaplanır.
  • KDV : Satış Faturaları KDV’si – Alış Faturaları KDV’si

Eğer KDV pozitif bir tutar ise aylık KDV beyannamesi ile ödenir; ancak tutar negatif ise daha sonra indirilmek üzere ötelenir.

Örnek KDV hesaplaması:

Tablo 1 Matrah KDV Oranı KDV
Satış Faturaları 1000,00 %18 180
Gider Faturaları -600,00 %18 -108
Gider Faturaları -200,00 %8 -16
Toplam 200 56
Tablo 2 Matrah KDV Oranı KDV
Satış Faturaları 500,00 %18 90
Gider Faturaları -600,00 %18 -108
Gider Faturaları -200,00 %8 -16
Toplam -300 -34

Tablo 1'de satış faturalarının KDV’sinden gider faturaları KDV’sini çıkardığımızda 56 TL’lik pozitif bir tutar çıkıyor; bu tutar pozitif olması nedeniyle ödenecek KDV’dir. Tablo 2'de ise 34 TL'lik negatif bir KDV çıkmaktadır ve bu tutar sonraki aylarda indirilmek üzere ötelenecektir.

KDV Beyannamesi

KDV beyannameniz, yukarıda anlattığımız prensiplere göre mali müşaviriniz tarafından hazırlanır. Örnek olarak Ocak ayı KDV beyannamesi bir sonraki Şubat ayının 26’sına kadar hazırlanır ve en geç ayın 26’sında ödenir. Ödeyeceğiniz bir KDV çıkmasa bile KDV beyannamesinin damga vergisi ödemesi olacaktır. (Damga Vergisi 48 TL -2019 yılı)

KDV Maliyet Midir?

Yeni işletme sahiplerinin en çok takıldıkları konulardan biri de KDV'yi maliyet olarak dikkate almalarıdır. KDV, şirketler için maliyet değildir. Hiç satış faturanız olmayan, ancak sadece 100 TL Gider Bedeli + 18 TL KDV’si olan faturanız bir ay düşünürseniz, 100 TL maliyettir. Ancak 18 TL daha sonra satış faturalarınızın KDV'sinden indirilmek üzere bekleyecektir.

KDV Nakit Akışınızı Etkiler

Diyelim ki 100 TL Hizmet + 18 TL KDV'lik bir satış yaptınız ve altı ay vade uyguladınız. Siz her ne kadar toplamda 118 TL'ye altı ay vade uygulasanız da maliye sizden olan bir sonraki ayın 26'sına kadar 18 TL'lik KDV’yi beyan edip ödemenizi isteyecektir. Bu nedenle bazı firmalar uzun vadeler uygularken KDV’yi peşin tahsil etmektedir.

Şirketimi kapattım; ötelenen KDV’leri geri alabilir miyim?

Şirketinizi tasfiye ederseniz; ötelenen birikmiş KDV’leri geri alamazsınız.

Yurtdışından hizmet faturası aldım, KDV hesaplanır mı?

Yurtdışından şirketinize aldığınız faturalarda her ne kadar KDV bulunmasa da; sizin bu faturalar için KDV hesaplamanız gerekebilir. İlgili hizmeti almadan önce mali müşavirinize danışarak faturanız üzerine hesaplanması gereken vergiler konusunda bilgi alabilirsiniz.

Paraşüt ile faturalarınızın KDV'lerini kolayca hesaplayabilir, KDV raporları oluşturarak aylık oluşan KDV tutarlarını istediğiniz an inceleyebilirsiniz. Tek yapmanız gereken 14 günlük ücretsiz deneme sürenizi başlatmak.

Ücretsiz Deneyin

article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?