Kimler Zorunlu Olarak e-Fatura / e-Arşiv Kullanmalıdır?

Gülsen Geçim
Gülsen Geçim
1 dk

2014 yılı brüt satış hasılatı 10 Milyon TL ve üzeri olan mükellefler 1 Ocak 2016 itibari ile e-fatura kullanmak zorundaydılar. 1 Ocak 2017 itibariyle ise 2015 yılı brüt satış hasılatı 10 Milyon TL ve üzeri olan mükellefler zorunlu olarak e-fatura ve e-defter kullanmaya başladı.

Ayrıca, internet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve 2015 yılı gelir tablosu brüt satış hasılatı tutarı 5 Milyon TL ve üzerinde olan mükellefler 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle e-arşiv uygulamasına geçmek zorundaydı. e-Arşiv kullanımı, e-Fatura kullanımı olmadan mümkün olmadığından bu firmalar her ikisini kapsayan bir geçiş yaptılar.

Gelir İdaresi Başkanlığı bu zorunluluk grubunu her sene güncellemekte ve her sene 1 Ocak itibariyle belirli bir kısım şirketi zorunlu olarak e-fatura ve e-arşiv kullanımına dahil etmektedir.

Yukarıda belirtilen şartların dışında olan şirketler, elektronik fatura sistemine tercihleri doğrultusunda geçiş yapabilirler. Her geçen gün daha çok küçük ve orta ölçekli işletme, hem maliyet azaltmak hem de operasyonel kolaylıkları için e-fatura ve e-arşiv kullanmaya başlamaktadır.