Kimler e-fatura kullanmak zorundadır?

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
1 dk

421 sıra numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile kapsamında 2014 yılı ve devamındaki hesap dönemlerinde brüt satış hasılatı 10 Milyon TL ve üzerinde olan firmalar, e-fatura uygulamasına dahil olmak ve elektronik defter tutmak zorundadır.

Ayrıca, internet üzerinden mal ve hizmet satışı yapan ve 2015 yılı gelir tablosu brüt satış hasılatı tutarı 5 Milyon TL ve üzerinde olan mükellefler 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle e-arşiv uygulamasına geçmek zorundaydı. e-Arşiv fatura kullanımı, e-fatura kullanımı olmadan mümkün olmadığından bu firmalar her ikisini kapsayan bir geçiş yaptılar.

Gelir İdaresi Başkanlığı bu zorunluluk grubunu her sene yayınladığı tebliğler ile güncellemektedir. Dolayısıyla her sene 1 Ocak itibariyle belirli bir grup şirket zorunlu olarak e-fatura, e-arşiv ve e-defter kullanmak zorunda kalmaktadır.

Yukarıda belirtilen şartların dışında olan şirketler ise elektronik fatura sistemine kendi tercihleri doğrultusunda geçiş yapabilirler. Her geçen gün daha çok küçük ve orta ölçekli işletme, hem maliyet azaltmak hem de operasyonel kolaylıkları için e-fatura ve e-arşiv kullanmaya başlamaktadır.

e-Fatura zorunluluk kapsamında olup olmadığınızı merak ediyorsanız e-Fatura sayfamızı ziyaret edip sorgulama yabilirsiniz.