Kimler e-fatura kullanmak zorundadır?

Gülsen Bakırhan
Gülsen Bakırhan
1 dk

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yeni yayınlanan 509 Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğe göre, 2019 veya 2020 yılı cirosu 5 milyon TL ve üzeri olan firmaların 1 Temmuz 2021 tarihine kadar e-fatura ve e-arşiv fatura uygulamasına geçmelerini zorunlu tutmuştur.

Ayrıca, 2018-2019 yılı cirosu 5 milyon TL’yi aşan ve 1 Temmuz 2020'de e-fatura ve e-arşiv uygulamasına geçen firmalar 1 Ocak 2021 tarihinde elektronik defter tutmak zorunluluğuna tabidir. e-Fatura ve e-arşiv fatura uygulamasına gönüllü olarak geçen firmaların belirtilen limitleri aşmadığı takdirde e-defter uygulamasına geçmesine gerek yoktur.

Gelir İdaresi Başkanlığı bu zorunluluk grubunu her sene yayınladığı tebliğler ile güncellemektedir. Dolayısıyla her sene belirli bir kısım şirketi zorunlu olarak e-fatura ve e-arşiv kullanımına dahil etmektedir.

Yukarıda belirtilen şartların dışında olan şirketler ise elektronik fatura sistemine kendi tercihleri doğrultusunda geçiş yapabilirler. Her geçen gün daha çok küçük ve orta ölçekli işletme, hem maliyet azaltmak hem de operasyonel kolaylıkları için e-fatura ve e-arşiv kullanmaya başlamaktadır.

e-Fatura zorunluluk kapsamında olup olmadığınızı merak ediyorsanız e-Fatura sayfamızı ziyaret edip sorgulama yabilirsiniz.