blog-hero-left-bg blog-hero-right-bg
CRM programı ne işe yarar?
Blog-hero
ŞİRKET BÜYÜTME

CRM programı kullanmanın şirketinize sağlayacağı 8 avantaj

İyi bir müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) çözümü, müşteri ile kurulan ilk temastan, teklif hazırlamaya ve siparişin teslim edilmesine kadar geçen tüm satış sürecinin eksiksiz yönetilmesini sağlar. Nasıl mı?

TeamGram Ekibi

Ortalama okuma süresi 4 dk

Gelin birlikte, CRM programı kullanmanın şirketinize getireceği 8 avantaja göz atalım:

1) Satış sürecinizi eksiksiz bir şekilde yönetmenizi sağlar

CRM kullanmanın şirketiniz için en büyük faydalarından biri, satış sürecinin her aşamasını takip etmenizi sağlayarak satışlarınızı artırmaya yardımcı olmasıdır. Müşteri ile kurulan ilk temastan, müşterinizin ihtiyaçlarını anlamaya, daha sonra teklif sunmaya ve satışı kapatmaya kadar gerçekleşen tüm sürece hakim olmak satış ekiplerinin işini kolaylaştırır. Bu sayede satışla ilgili atılacak bir sonraki adıma da önceden karar verebilir ve satış aşamalarını daha detaylı takip edebilirsiniz.

2) Ekibinizi bir araya getirir ve iç iletişimi artırır

CRM kullanmak, ekip arkadaşlarınızla iletişim kurmanıza ve şirket içinde tüm olup bitenden haberdar olmanıza yardımcı olur. Ekibinizin, telefon görüşmeleri, toplantılar, satışlar, yapılan işler hakkında notlar paylaşmasına izin vererek herkesin ortak bir bilinçte çalışmasını sağlar. TeamGram gibi oyunlaştırma özelliği de olan bir CRM kullanarak, ekibinizi yaptıkları satış faaliyetleri için ödüllendirebilir ve genel motivasyonu da artırabilirsiniz.

3) Müşteriyle olan tüm iletişim sürecini kayıt altında tutar

Müşterilerinize daha iyi hizmet sunmak için yaptığınız her iletişimi kayıt altında tutmalı ve gerektiğinde hemen bu bilgilere ulaşabilmelisiniz. Bir CRM yani müşteri ilişkileri yönetimi yazılımı kullanarak müşterileriniz hakkında her bilgiye anında ulaşabilirsiniz. Ayrıca, müşterilerinizi çeşitli özelliklerine göre kategorize ederek, belli kriterlere uyan müşterilerinize özel iletişimler yapabilirsiniz. Bu sayede, müşterilerinizi daha iyi anlamaya ve onlara en mükemmel hizmeti sunmaya başlayabilirsiniz.

4) Verilerinizi daha iyi organize etmenize yardımcı olur

CRM kullandığınızda, eskiden olduğu gibi, yüzlerce veriyi çeşitli dosyalarda organize etmeye ve müşteri bilgilerini masanızın üzerindeki bir kartvizitlikte, defterlerde veya epostalar içinde dağınık bir şekilde tutmanıza gerek kalmaz. CRM kullanarak gelişmiş bir veritabanına sahip olur; satışlarınız, teklifleriniz ve müşterilerinizle ilgili tüm verileri düzenli saklayabilirsiniz. Bu sayede, istediğiniz veriye her yerden her cihazdan anında ulaşırsınız.

5) Ofiste değilken bile gelişmeleri yakından takip etmenizi sağlar

Özellikle bulut tabanlı bir CRM sayesinde, satış ekibinizin tüm üyeleri ofiste değilken bile teklif hazırlayabilir ve hazırladıkları teklifleri müşterilere sunabilir, aynı zamanda tüm ekibinizle beraber satışlar, görüşmeler ve siparişler hakkında da güncel bilgi edinebilirsiniz. Kullanıcılarına büyük kolaylık sağlayan TeamGram mobil uygulaması sayesinde müşterilerinizin ihtiyaçlarına her an her yerden karşılık verebilir ve daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

6) İş takibini kolaylaştırarak şirketinizin verimliliğini artırır

Aktivite yönetimine de izin veren bir CRM ile şirketinizde yapılacak işleri de takip edebilirsiniz. Ekibinize görevler atayabilir, paylaşımlarını görebilir ve hazırladıkları teklifleri ve yapılan satış aktivitelerini gözlemleyebilirsiniz. Mobil uygulamaları da olan bir CRM ile her yeni görev atandığında ilgili ekip üyesine bilgilendirme gider ve görevler tamamlandığında tüm ekip üyelerinin hızlıca haberi olur. Ayrıca, toplantı ve demo saati gibi hatırlatmalarla da eksiksiz iş takibi sağlayabilirsiniz.

7) Hızlı ve etkili kararlar almanızı sağlar

Sürekli güncellenen veritabanı sayesinde, satış ekibinizin müşterilerle olan ilişkisini daha rahat takip edebilir ve ilgili görevleri doğru satış temsilcisine atadığınızdan emin olabilirsiniz. Tek bir kaynakta toplanan verileri merkezi bir panodan izleyebilir ve ilgi bekleyen noktaları hızlıca fark ederek daha doğru kararlar alabilirsiniz. Müşteri ve satış bilgilerinin ortak bir panoda görülmesi sayesinde ekibinizin tamamı birbirine destek olarak işlerini daha hızlı ve planlı bir şekilde bitirebilir.

8) Kullandığınız diğer yazılımlarla entegre olabilir

İşletmeler ihtiyaçlarını karşılamak için genellikle birden çok yazılım (satış takibi için, üretim ve kaynak planlama için, ön muhasebe için, vb…) kullanır. Kullanacağınız CRM yazılımının, kullandığınız diğer yazılımlarla kolayca bağlanabilmesi çok önemlidir.

Satışın tamamlanması ile başlayan ön muhasebe operasyonlarınızı TeamGram gibi bulut tabanlı ön muhasebe programı Paraşüt ile yönetiyorsanız, CRM entegrasyonu sayesinde TeamGram’dan çıkmadan fatura ve tahsilat işlemlerinizi de kolaylıkla yapabilirsiniz.

Neden TeamGram?

TeamGram, ekipleri bir araya getiren, birlikte çalışarak daha fazla satış yapılmasına yardım eden bir CRM ve satış yönetimi yazılımıdır. Müşteri ile kurulan ilk temastan, teklif hazırlamaya ve siparişin teslim edilmesine kadar geçen tüm satış sürecinin eksiksiz yönetilmesini sağlar.
Şimdi Deneyin
article-cloud-right

Yeni çıkan yazılarımızdan haberdar olmak ister misiniz?